تاریخ: ۱۲:۵۲ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
عزل و انتصاب ها در کاخ سفید به طبیعت حکومت داری ترامپ باز می شود

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  هفته گذشته نیکی هیلی نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد، از سمت خود کناره گیری داد. به عقیده امیرعلی ابوالفتح یکی از کارشناسان مسائل آمریکا، به صورت عمده میتوان برای این اقدام سه رویکرد خصمانه، دوستانه و یا […]

برای خودم!به گزارش راهنمای سفر من به نقل از حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  هفته گذشته نیکی هیلی نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد، از سمت خود کناره گیری داد. به عقیده امیرعلی ابوالفتح یکی از کارشناسان مسائل آمریکا، به صورت عمده میتوان برای این اقدام سه رویکرد خصمانه، دوستانه و یا بیم از رسوایی را محتمل دانست.

امیر علی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به افزایش کناره گیری، جایجایی و اخراج در کابینه دولت ترامپ گفت: درگذشته هم کاخ سفید شاهد تغییر و تحولاتی  بوده، اما در دولت ترامپ تعداد آن زیادتر شده هست و افرادی که به هر دلیلی کنار رفته اند را  میتوان افرادی با نفوذ دانست.

وی در ارتباط با علل افزایش جابجایی‌ها و تغییر و دگرگونی در دولت فعلی ایالات متحده، اضافه کرد: من جمله این علل میتوان به شخصیت خود ریاست جمهور آمریکا، دونالد ترامپ اشاره نمود. او مدیر و مالک یک امپراتوری مالی هست و من جمله ویژگی‌هایش خود رای بودن هست و باتوجه به اینکه در چنین شرکتی نفع مستقیما به مالک آن می رسد، ترامپ توان دارد به سادگی و بدون توجه به مشاوره ها ،اشخاص را جابجا کرده یا عذرشان را بخواهد.
ابوالفتح در ادامه با بیان اینکه دونالد ترامپ بدون تجربه مدیریت دولتی هست، اضافه کرد: شخصیت خود رای و نداشتن تجربه مدیریت دولتی باعث شده هست که در ماه‌های نخست ریاست جمهوری اش به سادگی و بدون توجه به مناسبات سیاسی و پیامد‌های آن، اشخاص را عزل کرده و یا تحت فشار قرار دهد.

کارشناس مسائل آمریکا در ادامه توضیح داد: ترامپ برآمده از یک فرآیند اجتماعی ناخشنودی نسبت به وضعیت موجود هست و در ابتدا با مدعا و شعار مقابله با فساد تشکیلاتی بر سر کار آمد، ولی پس از ان اختلافات درون دولت افزایش یافت؛ از یکسو استیو بنن که تفکرات انقلابی براندازانه و ضد تشکیلاتی داشت و راه مقابله با فساد را در پیش گرفته بود و از سویی دیگر، دستگاه بروکراسی اعتقاد داشت نباید نظم مستقر را بر هم زد! همین کشمکش‌ها باعث می گردید که ترامپیست‌ها که توسط بنن هدایت میشدند قربانی داده و از کاخ سفید حذف گردند.

وی با گفته بود: نه فقط خود استیو بنن از کاخ سفید خارج شد، لکن برخی افرادی  مثل تیلرسون وزیر امور خارجه هم از تشکیلات دولت خارج گردیدند.علاوه براین از دیگر علل اختلافات و ریزش اشخاص در بدنه دولت ترامپ را میتوان ناهماهنگی و تعارض دیدگاهها دانست که باعث بوجود آمدن نوعی آشوب و هرج و مرج در کاخ سفید می گردید. طبیعت حکومت داری رییس جمهور آمریکا در کنار دیدگاه و موضع های متفاوتی که هواداران او در پیش گرفتند، من جمله عاملان تشدید اختلافات و کنار رفتن بعضی اشخاص بود.

ابوالفتح با بیان اینکه تعداد فراوان جابجایی‌ها در کاخ سفید  باعث بوجود آمدن عکس نامطلوبی از آمریکا شده هست، توضیح داد: با توجه به نحوه نامطلوب عزل ریاست پلیس FBI و برکناری وزیر امور خارجه با یک توئیت، آمریکا به نحو کشوری از هم گسیخته که درگیر فقدان انسجام درونی هست در اذهان عمومی جهان مجسم شده و تعارض دیدگاه‌ها در این کشور باعث تردید و سر در گمی شرکای آمریکا شده هست و سوالاتی چون: چه کسی وزیر خارجه هست؟ سیاست خارجی را چه کسی تدوین می کند؟ مشاور اقتصادی کیست و طبق چه الگویی قرار هست مشارکت تجاری آمریکا شکل بگیرد؟ ذهن آنها را به خود مشغول کرده.

این مطلبو از دست ندید!  گشت های سیار در طبیعت خراسان رضوی راه اندازی شد

  کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به کناره گیری نیکی هیلی گفت: به نظر میرسد در آینده چند چهره دیگر، من جمله جیمز متیف هم کناره گیری داده یا کنار گذاشته گردند. به صورت کلی این جابجایی‌ها تاثیرات منفی میگذارد و باعث می شود شرکای آمریکا به این فکر بیفتند که در درون جامعه اطلاعاتی آمریکا چه رخدادی میافتد؟
اصلا امکان محافظت اطلاعات وجود دارد؟

به صورت کلی این جابجایی‌ها تاثیرات منفی میگذارد و باعث می شود شرکای آمریکا به این فکر بیفتند که در درون جامعه اطلاعاتی آمریکا چه رخدادی میافتد؟وی اضافه کرد: اگر به صورت موردی بخواهیم مطالب را بررسی کنیم، میتوان به اشخاصی که انتخاب میشوند هم اشاره نمود. که سمت اعطایی به جان بولتن (مشاور امنیت ملی) حامل چه پیامی هست؟ یا کوهن (مشاور اقتصادی ریاست جمهور آمریکا) کنار گذاشته می شود و کادلوک، فردی با سیاست‌های پشتیبانی گرایانه و محدود سازی تجارت بجای وی یر سر کار میآید. هر کدام از این جا به جایی‌ها میتواند پیام خاص خود را داشته باشد.

ابوالفتح گفت: عده ای از اشخاص کابینه با ریاست جمهور بر سر کار آمدند و بخشی از حلقه کلیدی هواداران ترامپ بودند، مثل استیو بنن که بخاطر اختلاف کنار گذاشته گردید یا مایکل فلین که ملزم به کناره گیری گردید. بعضی هم داوطلبانه از سمت خود کناره گیری کردند؛ مثل افرادی که از اوائل ورود خود شرط کرده بودند برای مدت محدود ١ یا ٢ سال میمانند.

وی در انتهاء تصریح نمود: کناره گیری نیکی هیلی بسیار دور از انتظار بود و با توجه به اطلاعات کمی که در این ارتباط وجود دارد، نمی شود محکم درباره سبب آن نظر داد. توان دارد به سبب اختلافات بین هیلی بولتون باشد؛ گفته می شود هیلی به ادامه نقش جهانی آمریکا هست، در حالیکه بولتن ملی گرای تندرو هست. سبب دیگر خارج شدن نیکی هیلی از بخش دولتی و وارد شدن به قسمت خصوصی برای درآمد بالاتر هست. یا امکان دارد به علت پرونده‌ای که قرار بود بر علیه وی شکل بگیرد باشد.یک فرض دیگر هم این هست که وی میخواهد خود را برای انتخابات ریاست جمهوری ٢٠٢٤ آماده کند. فعلا باید در انتظار باشیم تا اطلاعات بیشتری بدست بیاوریم تا بتوانیم خوب تر بررسی کنیم.