گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۹:۳۵ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
عربستان با هدف کاهش نفوذ ایران، به دنبال نزدیکی به شیعیان عراق است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پایگاه آنالیزی «میدل ایست آی» در گزارشی درج کرد عربستان در کوشش هست برای مبارزه با ایران، ارتباطات خصومت بار خود را با سیاستمداران شیعه در عراق ترقی بخشد. در حالی که ریاض در سابق، با سیاستمداران سنی عراق و قبایل این […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پایگاه آنالیزی «میدل ایست آی» در گزارشی درج کرد عربستان در کوشش هست برای مبارزه با ایران، ارتباطات خصومت بار خود را با سیاستمداران شیعه در عراق ترقی بخشد.

در حالی که ریاض در سابق، با سیاستمداران سنی عراق و قبایل این کشور ارتباط داشت، از اوائل تابستان ۲۰۱۷، ارتباطاتی را نیز با سیاستمداران شیعه عراق شکل داده هست.

میدل ایست آی توضیح داد، هدف عربستان از ترقی ارتباطات با شیعیان عراق، در واقعیت تضعیف ارتباطات ایران و شیعیان عراق هست.

در این گزارش نوشته شده بود که در خاورمیانه «توازن قدرت در سوریه و عراق تشخیص می شود».

عربستان سعودی کوشش کرده هست تا پروژه اجراء نفوذ خود در عراق را طرح ریزی کند.

«

برپایه این گزارش، اواسط ماه ژوئیه، «قاسم العراجی» وزیر کشور عراق برای بحث در مورد همکاری امنیتی و اطلاعاتی و علاوه بر این ساده سازی تنگنا روادید برای عراقی هایی که قصد سفر به عربستان برای حج را دارند، به عربستان عزیمت کرد.

به نوشته میدل ایست آی، به نظر می آید هدف این سفر ارسال این پیام به تهران بود که عربستان قادر هست با شیعیان عراق ارتباط برقرار کرده و نفوذ ایران را به چالش بکشد.

میدل ایست آی در گزارش خود درج کرد که کوشش عربستان برای همکاری با صدر توان دارد بخشی از کوشش ریاض برای کاهش واکنش های رهبر جنبش صدر به رخدادهای درونی عربستان به حساب آید.

از دیگر تلاش های ریاض برای ترقی ارتباط با عربستان میتوان به از سرگیری پروازهای مستقیم و دو مرتبه فعال شدن گذرگاه مرزی عربستان با عراق در آگوست اشاره کرد.

برپایه این گزارش، هفته سابق، عربستان سعودی ۱۰۰ تاجر عراقی را برای شرکت در یک شورای مشترک سازگاری و اقتصادی به ریاض دعوت کرد.

این پایگاه آنالیزی پس از ان مطرح نمود که زمانبندی این ابتکارعمل های عربستان، این پرسش را مطرح می کند که انتهاء بازی تقویت ارتباطات با سیاستمداران شیعه عراق چیست؟

با اینحال، اقدام ریاض در محاصره قطر که یک کشور سنی هست، در واقعیت ائتلافی تضعیف شده هست که عربستان مدعی رهبری آن را دارد.

این گزارش دنبال کرد، عربستان سعودی به دنبال ایجاد شکاف در ارتباطات میان تهران و شیعیان عراق هست، ولی علی رغم این دور تازه از دیپلماسی، ریاض توان ندارد با نفوذ ایران در عراق رقابت کند و بعید هست که تمامی سیاستمداران شیعه عراق مساعدت عربستان در انتخابات را قبول کنند.