عبادتگاه قدیمی بوداییان در جنگل های گرگان

0
اشتراک

عبادتگاه قدیمی بوداییان در جنگل های گرگان

شاید با شنیدن نام روستای زیارت این تصور در ذهن بسیاری از مسافران شکل گیرد که با مکانی زیارتی مواجه هستند کما این که وجود امامزاده عبدالله در قلب بافت روستای زیارت و در انتهای جاده آسفالته روستا و قدمت زیارتی این روستا برای بودائیان و وجه تسمیه نامگذاری آن همین ذهنیت را برای هر فردی که سفری به آن نداشته باشد متبادر می‌کند، اما باید دید و قضاوت کرد.

2016-08-13-00-18-44

ه گزارش راهنمای سفر من ؛ زیارت نه نامی برگرفته از امامزاده عبدالله واقع در روستای زیارت در نزدیکی شهر گرگان بلکه به گواه آثار به دست آمده از شهر سوخته و روایات تاریخی به دلیل موقعیت مکانی این روستا و سفر بودائیان به این منطقه از گذشته‌‌های دور برای زیارت و عبادت حاصل آمده است، زیارتی که پیروان این فرقه با پای پیاده از نقاط مختلف آسیا در گذشتهای به عمق هزاران سال برای انجام آن به این منطقه می‌آمدهاند.

زیارت روستایی است با ارتفاع هزار متر از سطح دریا که در مسیر یکی از راه‌‌های قدیمی و محل اتصال شاهرود و فلات مرکزی ایران به دریای خزر واقع شده است، این مسیر که اکنون جز برای کوهنوردی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد یکی از مسیر‌‌های پرتردد گذشته و مورد استفاده افراد محلی و مسافران بوده است.

در شمال روستای زیارت منطقه نهارخوران شهر گرگان و ارتفاعات بندسر و خمام شهر و در جنوب آن آبشار زیارت و ارتفاعات پوشیده از جنگل و در اطراف آن ارتفاعات ادیم، مازوکش و کمرسر قرار دارد که با توجه به محل قرار گرفتن خود روستا که روی شیب کوه و در دره رود خاصه رود بین دو دامنه کوهستانی و جنگلی واقع شدهاست منظره زیبایی را پدید میآورد .

2016-08-13-00-07-05

شاید عمده مسافران گرگان با نام روستای زیارت آشنایی چندانی نداشته باشند اما الحق که سفر به گرگان بدون دیدن روستای دنج و زیبای زیارت چیزی کم دارد، روستایی که خود برای سفری چند روزه جا برای دیدن و لذت بردن در فصول مختلف سال دارد.
2016-08-13-00-37-05

زیارت جز خاصه‌‌های زیارتی دارای مکان‌‌‌های بسیاری برای گردش و سیاحت است که خود سفری چند روزه را طلب می‌کند. در انتهای جاده ناهارخوران شهر گرگان میدانی قرار دارد که پس از رسیدن به آن تنها دو راه برای ادامه مسیر وجود دارد؛ برگشت و ورود به جاده ناهارخوران به طرف مرکز گرگان یا ورود به جاده روستای زیارت، جاده‌‌ای جنگلی، زیبا، پیچ در پیچ و البته کمی خطرناک به دلیل پیچ‌‌‌های تند آن و رو به بالا به طول ۷ کیلومتر که البته به دلیل وجود رستورانها، کافه‌‌ها و کیوسک‌‌های کنار جاده در دو طرف ضمن این که مسافت کمتر به نظر می‌آید، دور شدن از شهر و رسیدن به روستا نیز زیاد مشهود نیست به شکلی که می‌توان روستای زیارت را جزیی از حومه شهر در نظر گرفت با بافتی متفاوت، حتی چندی پیش نیز شورای شهر گرگان درخواست الحاق این روستا به بافت شهر را کرده بود که بنا به دلایلی مورد موافقتقرار نگرفته و تصویب نشد .

 

2016-08-13-00-16-45

البته بسیاری از طبیعت دوستان مسافت این جاده جنگلی را با پای پیاده سیر کرده و از زیبایی‌‌‌های آن بهره‌مند می‌شوند اما اگر شما قصد طی کردن این مسیر با پای پیاده را داشته باشید و از سابقه کوهنوردی یا طی کردن مسیر‌‌های سربالایی برخوردار نیستید بهتر است مسیر برگشت را که دارای شیب فرود است برای این کار انتخاب کنید تا فشار سربالایی کمتر باعث آزارتان شود.

 

2016-08-13-00-14-22

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.