تاریخ: ۴:۲۰ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷

باشگاه خبرنگاران جوان؛ در دامنه کوه شاهو، غاری قرار گرفته که یکی از جاذبه‌های طبیعی و منطقه های گردشگری استان کرمانشاه هست. این غار با اسم «قوری قلعه» یا «قوری قلا» شناخته می‌شود. بنابر این گزارش، غار قوری قلعه با ۱۲ کیلومتر طول و عمق ۳۱۴۰ متری یکی از ۷ اثر طبیعی ملی ایران هست […]

باشگاه خبرنگاران جوان؛ در دامنه کوه شاهو، غاری قرار گرفته که یکی از جاذبه‌های طبیعی و منطقه های گردشگری استان کرمانشاه هست. این غار با اسم «قوری قلعه» یا «قوری قلا» شناخته می‌شود.

بنابر این گزارش، غار قوری قلعه با ۱۲ کیلومتر طول و عمق ۳۱۴۰ متری یکی از ۷ اثر طبیعی ملی ایران هست و با سابقه ۶۵ میلیون سال بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه و قاره آسیا به حساب می‌آید. این غار طولانی‌ترین غار آبی در ایران هست.

شایان ذکر هست کسانی که علاقمند بازدید از غار قوری قلعه می باشند می‌توانند بعد از عبور از شهر روانسر و طی کردن ۲۵ کیلومتر از جاده روانسر-پاوه به روستایی با اسم قوری قلعه برسند. از قلعه‌های اطراف آن می‌توان به قلعه‌ای که شبیه قوری هست، اشاره نمود.

ژرفای حوضچه‌های غار قوری قلعه به ۱۴ متر می‌رسد و دمای درون این غار ۷ تا ۱۱ درجه هست. از تالار‌های غار قوری قلعه می‌توان به تالار‌های مریم، کوهان شتر، مسیر برزخ و عروس اشاره نمود. این غار زیستگاه خفاش موش‌گوشی هست

این غار زیستگاه خفاش موش‌گوشی استیادآور می‌شود بازدید‌های کنترل نشده لطمه بسیاری به غار زده هست و شکستگی استلاگمیت‌ها (مخروط‌های آهکی کف غار) را در پی داشته هست.