گروه: آشپزی
تاریخ: ۱۸:۵۸ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۷

سرویس سبک زندگی فردا: شیرینی مافین (Muffin) نوعی کیک نیمه شیرین یک نفره هست که ظاهری شبیه کیک یزدی دارد و دو نوع سرشناس آن عبارت هستند از: مافین انگلیسی و مافین آمریکایی. این نوع مافین در حقیقت یک نوع کیک اسفنجی یا کره‌ای به نحو فنجان هست. شیرینی مافین انگلیسی، نوعی کیک کم شیرین […]

سرویس سبک زندگی فردا: شیرینی مافین (Muffin) نوعی کیک نیمه شیرین یک نفره هست که ظاهری شبیه کیک یزدی دارد و دو نوع سرشناس آن عبارت هستند از: مافین انگلیسی و مافین آمریکایی. این نوع مافین در حقیقت یک نوع کیک اسفنجی یا کره‌ای به نحو فنجان هست. شیرینی مافین انگلیسی، نوعی کیک کم شیرین هست که در آن به جای بکینگ پودر از خمیر مایه استفاده می‌کنند. مافین آمریکایی نسبت به مافین انگلیسی ظاهری آسان و بدون تزیین دارد و دارای چربی و کره بیشتری هست. شیرینی مافین در آمریکا و انگلستان طبق معمول به عنوان صبحانه و یا همراه با چای سرو می‌شود. این شیرینی انواع مختلفی دارد، مهم‌ترین آن‌ها شیرینی مافین شکلاتی و شیرینی مافین آسان می باشند که در این مقاله قصد داریم طرز تهیه آن‌ها را مرور کنیم.   طرز تهیه شیرینی مافین شکلاتی و ساده
۱. طرز تهیه شیرینی مافین شکلاتی

طرز تهیه شیرینی مافین شکلاتیمافین شکلاتی نوعی شیرینی مناسب برای صبحانه یا دسر پس از شام هست.

طرز تهیه شیرینی مافین شکلاتی و ساده
طرز تهیه:

داخل قالب‌های مافین را با کره یا روغن مایع چرب کنید تا مافین پس از پخت به سادگی از قالب جدا گردد.

در صورت تمایل می‌توانید کاغذ ویژه مافین (کپسول مافین) را درون هر یک از قالب‌ها قرار دهید، در این صورت نیازی به چرب کردن قالب نیست و مافین پس از پخت به سادگی از قالب خارج می‌شود. مایه مافین را به دقت در قالب‌ها بریزید به گونه‌ای که ۲/۳ ظرفیت قالب‌ها پر گردد.

در توزیع مایه مافین دقت کنید که در همه قالب‌ها به یک اندازه بریزید و روی هر یک را با قاشق صاف کنید یا قالب را در دست خود گرفته و تکان دهید تا سطح مافین صاف گردد.

این مطلبو از دست ندید!  طرز تهیه خورش مرغ آلو

در صورت تمایل روی مافین‌ها قدری شکلات چیپسی بریزید و اندکی شکر بپاشید. مافین را در فر قرار داده و ۲۲-۱۸ دقیقه حوصله کنید تا بپزد.

پس از ۱۸ دقیقه یک خلال دندان در داخل مافین فرو کنید، اگر چیزی از مواد به آن نچسبید، مافین مهیاست و باید از فر خارج گردد در غیر اینصورت هر دقیقه یک بار پخته شدن مافین را چک کنید. حوصله کنید تا شیرینی مافین خنک گردد و پس از آن آن را از قالب خارج کنید.

سرد شدن شیرینی مافین موجب می‌شود راحت‌تر از قالب جدا گردد. با یک چاقو کناره‌های مافین را از قالب جدا کرده، مافین را خارج کنید و روی توری قرار دهید تا خنک گردد.

اگر مافین را در کاغذ ویژه درست کرده اید، آن را با کاغذ روی توری قرار دهید تا خنک گردد.

طرز تهیه شیرینی مافین آسان   طرز تهیه شیرینی مافین شکلاتی و ساده

طرز تهیه:

قالب‌های مافین را چرب کرده و قدری آرد در آن بپاشید یا در صورت استفاده از کپسول مافین، در هر قالب یک کپسول قرار دهید.

دو سوم هر قالب را با مایه مافین پر کنید و قالب را به مدت ۲۰ دقیقه در طبقه وسط فر قرار دهید تا شیرینی مافین بپزد.

شیرینی مافین را پس از پخت از فر خارج کرده و روی توری قرار دهید تا خنک گردد.