گروه: آشپزی
تاریخ: ۱۳:۳۹ :: ۱۳۹۸/۰۲/۳۱

زرشک پلو Zereshk Polo  یک غذای کلاسیک ایرانی است. بسیار خوشمزه و دارای مواد مغذی به همراه مقدار زیادی پروتئین و چربی های سالم است. زرشک پلو را به همراه مرغ زعفرانی سرو میکنند که طعم و مزه ی فوق العاده ای به این غذا میدهد . مواد لازم برای پخت زرشک پلو با مرغ […]

زرشک پلو Zereshk Polo  یک غذای کلاسیک ایرانی است. بسیار خوشمزه و دارای مواد مغذی به همراه مقدار زیادی پروتئین و چربی های سالم است. زرشک پلو را به همراه مرغ زعفرانی سرو میکنند که طعم و مزه ی فوق العاده ای به این غذا میدهد .

مواد لازم برای پخت زرشک پلو با مرغ زعفرانی :

چند تکه مرغ ۱ عدد پیاز ۱ هویج تکه شده ۱ عدد فلفل دلمه ی زرد کمی زعفران ۲ قاشق رب گوچه فرنگی مقداری زرشک برنج به مقدار مصرف ادویه (نمک  / فلفل  / زردچوبه ) دستور پخت زرشک پلو :

اول از زعفران شروع میکنیم .باید مقداری زعفران را  درون یک فنجانی که تکه یخی داخل ان ریخته ایم بریزید تا به خوبی در ان حل شود و رنگ زعفران ها نارنجی شود .

بعد از آن نوبت به سس گوجه فرنگی میرسد .اول مقداری روغن درون  یک ماهیتابه بریزید و آن را روی حرارت متوسط قرار دهید .زردچوبه ، نمک و فلفل را به روغن اضافه کنید و به مدت ۳۰ ثانیه آنها را با هم مخلوط کنید .۲ قاشق رب گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید و اجازه دهید رنگ آن یک دست و تیره شود .مقدار کمی آب به آن اضافه کنید وصبر کنید تا آب بجوشد.بگذارید به مدت ۲ تا ۳ دقیقه آب بجوشد سپس آن را از روی حرارت بردارید .

مرغ:

ران مرغ (یا هر قسمتی از مرغ را که دوست دارید)را با نمک و فلفل آغشته کنید .در یک ماهیتابه به مقدار مناسب روغن بریزید و آن را روی  حرارت متوسط قرار دهید .میتوانید به روغن مقداری کره نیز اضافه کنید و صبر کنید تا کره ذوب شود .مرغ ها را درون تابه بگذارید و صبر کنید تا هر دو طرف مرغ کاملا سرخ شود .زعفران مایع را که از قبل اماده کرده اید داخل ماهیتابه و روی یا کنار مرغ ها بریزید .مرغ ها تقریبا ۷ دقیقه نیاز دارند تا به طور کامل سرخ شوند .بعد از ان مرغ ها را از داخل ماهیتابه بیرون بیاورید و درون یک ظرف دیگر بگذارید .پیاز ، فلفل دلمه و هویج را درون همان ماهیتابه بریزید .نیازی نیست دوباره روغن به ماهیتابه اضافه کنید زیرا ران مرغ به اندازه ی کافی چربی دارد .این مواد را به مدت ۲ دقیقه روی گاز نگه دارید و بعد از آن مرغ را دوباره به ماهیتابه برگردانید و روی مواد قرار دهید .

سس گوجه فرنگی که آماده کرده اید از قبل به مواد و مرغ اضافه کنید و سپس باقی مانده ی زعفران مایع را اضافه کنید .و بگذارید به مدت ۴۰ تا ۴۵ دقیقه روی حرارت کم بماند تا مواد آن کاملا نرم شود و مرغ کاملا پخته شود .

این مطلبو از دست ندید!  واکنش سازمان غذا و دارو به نبود نمایندگان وزارت بهداشت در دادگاه دختر وزیر سابق +سند

طرز تهیه ی برنج یا پلو  :

برنج ها را دوبار بشویید .این کار باعث میشود نشاسته ی برنج کاهش پیدا کند .در یک قابلمه تقریبا ۸ لیوان آب بریزید و آن را روی حرارت بگذارید و اجازه دهید آب بجوشد .برنج و مقدار لازم نمک را درون قابلمه بریزید و بگذارید به مدت ۷ دقیقه برنج در آب جوش باقی بماند . برای دانستن اینکه زمان اب کشی برنج رسیده یا نه ، چند دانه برنج بردارید ، اگر برنج ها نرم و انعطاف پذیر بود یعنی شما توانستید برنج را به دو طرف خم کنید و برنج خورد نشد آن زمان میتوانید برنج را اب کشی کنید .برنج ها را درون یک صافی یا سبد بریزید تا اب ان کاملا تخلیه شود .مقداری آب سرد روی برنج بریزید و ان را بشویید . مقداری روغن در ته قابلمه ی خود بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید .میتوانید برای طعم دادن به ته دیگ خود کمی زعفران نیز ته قابلمه بریزید .و بعد روی روغن و زعفران را کاملا با نان بپوشانید .و بعد برنج را روی نان بریزید و سعی کنید برنج را در وسط قابلمه جمع کنید و شکل یک کوه دربیاورید .با استفاده از ته قاشق یا کف گیر ، سوراخ یا گودی هایی روی برنج ایجاد کنید .این کار کمک میکند برنج شما چسپناک نشود و بخار آن بیرون بیاید . نصف فنجان آب روی برنج بریزید و درب قابلمه را با پارچه ی مخصوص بپوشانید و ان را روی قابلمه بگذارید .چند دقیقه قابلمه را روی حرارت بالا نگه دارید تا برنج شروع به بخار پس دادن کند .بعد از این چند دقیقه ۴ قاشق غذاخوری روغن روی برنج بریزید و دوباره درب قابلمه را بگذارید .و اجازه دهید به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه روی حرارت خیلی کم بماند تا برنج  کاملا پخته شود.

بعد از ۴۰ دقیقه اگر دیدید برنج به طور کامل نپخته میتوانید ۴/۱ فنجان اب به برنج اضافه کنید و بگذارید ۱۰ دقیقه ی دیگر روی حرارت بماند .

چند دقیقه قبل از سرو غذا زرشک را اماده کنید .زرشک ها را با آب ، روغن ، شکر و زعفران مایع مخلوط کنید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه روی حرارت کم بماند تا رنگ قرمز براق  به خود بگیرد .

برای سرو کردن  این غذا هم میتوانید برنج و مرغ را در یک بشقاب سرو کنید و هم میتوانید آن ها را در بشقاب های جداگانه قرار دهید .

برای آشنایی با طرز تهیه قورمه سبزی Ghormeh Sabzi یکی دیگر از خورشت های خوشمزه ایرانی میتوانید به سایت www.epersianfood.com مراجعه کنید.