گروه: آشپزی
تاریخ: ۱۰:۳۴ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
طرز تهیه آش جو فاز به فاز

وب‌سیات دو نفره – هدی شربتی: آش یکی از سنتی ترین غذاهی ایرونی است که تقریباً در تمام کشور با روش ها و طعم های متفاوت تهیه میشه. آش هایی هم می باشند که در تمام ایران تقریباً با یک طرز تهیه میشن و عمومیت دارن نظیر آش رشته و آش جو. شاید پختن آش […]

وب‌سیات دو نفره – هدی شربتی: آش یکی از سنتی ترین غذاهی ایرونی است که تقریباً در تمام کشور با روش ها و طعم های متفاوت تهیه میشه. آش هایی هم می باشند که در تمام ایران تقریباً با یک طرز تهیه میشن و عمومیت دارن نظیر آش رشته و آش جو. شاید پختن آش ظاهراً آسان به نظر برسه ولی برای پختن یک آش خوب احتیاج است ما نکته هایی رو درباره طبخش بدونیم که در طعم و مزه آش تاثیر گذار می باشند. امروز قراره با هم یک تجربه آشپزی دارا باشیم از نوع آش جو! در ادامه با ما همراه باشین.

مواد اولیه برای تهیه آش جو

جو پوست کنده ۱ پیمانه بلغور گندم یا گندم پوست کنده ۱/۴ پیمانه پیاز بزرگ ۱ عدد عدس ۱/۲ پیمانه نخود ۱/۲ پیمانه لوبیا چیتی ۱/۲ پیمانه نعنا ۳ قاشق غذاخوری آب قلم یا استاک گوشت سبزی آش ۵۰۰ گرم پیاز داغ، سیر داغ و کشک به میزان لازم نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم روغن برای سرخ کردن به میزان لازم

طرز تهیه آش جو فاز به مرحله

مراحل تهیه آش جو:

۱٫ همونطور که میدونین برای پخت آش باید حبوبات آش رو از ۲۴ ساعت پیش از پخت آش در آب خیس کنیم و تو این مدت چندین بار آب اون رو عوض نماییم تا آنزیم هایی که در حبوبات موجب نفخ در زمان هضم میشن، از اون ها خارج بشه.

این مطلبو از دست ندید!  طرز تهیه کلوچه مغزدار فوق العاده خوشمزه

۲٫ به همین سبب جو رو بهمراه گندم خیس می کنیم ( اضافه کردن گندم به سبب لعاب دار شدن آش است که در برخی از فرمان ها از برنج استفاده میشه) و علاوه بر این بقیه حبوبات رو به طور جدا گانه خیس می کنیم.

طرز تهیه آش جو فاز به مرحله

۳٫ برای پخت آش جو ابتدا پیازمون رو به طور نگینی خرد می کنیم و همراه با قدری روغن تفت میدیم تا طلایی رنگ بشه.

طرز تهیه آش جو فاز به مرحله

۴٫

طرز تهیه آش جو فاز به مرحله

۵٫ اذن میدیم تا آب به جوش بیاد و بعد جو و گندم پوست کنده رو می افزاییم.

طرز تهیه آش جو فاز به مرحله

۶٫ پس از یک ساعتی که از پخت جو گذشت، عدس رو اضافه میکنیم ولی اگر عدس رو جدا پخته بودین، باید پس از پخت کامل جو اون رو به قابلمه اضافه کنیم.

طرز تهیه آش جو فاز به مرحله

۷٫

طرز تهیه آش جو فاز به مرحله

۸٫ من همیشه لوبیا و نخود رو جئاگانه می پزم و بعد به آشم می افزایم.

طرز تهیه آش جو فاز به مرحله

۹٫ بنابر این وقتی عدس پخت، نخود و لوبیا رو بعد آبکش کردن به آش می افزایم.

طرز تهیه آش جو فاز به مرحله

۱۰٫ و بعد سبزی آش رو اضافه میکنیم. و آش رو چند بار به هم میزنیم تا همه مواد درون آش به طور یکنواخت پخته بشن و در ضمن آش ته نگیره. نوش جان:)

طرز تهیه آش جو فاز به مرحله