گروه: شغل
تاریخ: ۱۰:۲۱ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
طرح های اشتغالی دولت مشکل اشتغال را حل نمی کند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم، حاج اسماعیلی، فعال کارگری در مورد برنامه های اشتغالی وزارت کار گفت: در کمال تأسف وعده ها و هدف گذاری های دولت در مبحث اشتغالزایی طی سالهای گذشته پژوهشگر نشده هست . مسیر انتخابی دولت برای تقویت بازار کار از همان اوائل دولت یازدهم اشتباه […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم، حاج اسماعیلی، فعال کارگری در مورد برنامه های اشتغالی وزارت کار گفت: در کمال تأسف وعده ها و هدف گذاری های دولت در مبحث اشتغالزایی طی سالهای گذشته پژوهشگر نشده هست . مسیر انتخابی دولت برای تقویت بازار کار از همان اوائل دولت یازدهم اشتباه بود. در کمال تأسف این رویه ناکارآمد همچنان ادامه دارد.

  وی دنبال کرد: نتیجه این کارهای دولت طی چند سال گذشته افزایش آمار بیکاری , تعطیلی روز افزون کارگاه ها و ناخشنودی مردم در مورد مواجهه با تنگناهای اقتصادی هست. دولت می بایست از همان ابتدا پشتیبانی از کارگاه های موجود را در دستور کار قرار می داد و به عناوین متفاوت از کاهش حجم و تعطیلی آنان جلوگیری می کرد.

  حاج اسماعیلی اضافه کرد: وزارت کار به جای توجه به کارگاه های موجود و پشتیبانی از تولید به سراغ طرح هایی رفت که اصلا و ابدا با شرایط موجود بازار استعداد حجم سازی جدید نداشت .طرح کارورزی (کاج) و طرح اشتغال فراگیر(تکاپو) و طرح اشتغال روستایی که هنوز در آستانه اجرا هست اهم طرح های دولت طی چند سال گذشته هست که هیچ گونه خروجی مثبتی به دنبال نداشته هست.

  این فعال کارگری اضافه کرد: اگر کالبد شکافی فنی این طرح ها را بدرستی ارزیابی کنیم درمی یابیم که نخستین ناتوانی این طرح ها , واقع گرایانه نبودن این طرح ها با شرایط بازار کار کشور هست . سومین مبحث ناتوانی اجرایی بسیار فراوان در مدیریت و اجرای طرح ها توسط وزارت تعاون و کار هست.

حاج اسماعیلی دنبال کرد:در کمال تأسف بدنه مدیریت وزارت کار ( دربردارنده آقای وزیر و معاونین وی )برای پیگیری و اجرای طرح ها بشدت ناکارآمد و ضعیف هست.چهارمین مبحث سیاست های اشتباه مالیاتی , بیمه ای , گمرگی (واردات بی رویه و قاچاق) دولت هست که نتوانست معیت لازم را با بازار کار کشور داشته باشد. دولت حتی مشاوره های فنی و کارشناسی را که در چنین شراطی بازار کار به آن بشدت نیازمند هست از کارفرمایان و بخش خصوصی دریغ کرد.

  این فعال کارگری گفت: البته دولت اشتباه های دیگری رادر بی اعتنایی به بخش تعاون و عدم اصلاح سیاست های پولی و بانکی و عدم اصلاح قانون کار مرتکب گردید که لطمه های بسیاری را به بازار کار وارد کرد.متاسفانه وزارت کار طی این مدت از وظیفه ها و تکالیف اصلیش فاصله گرفت و انرژی وزارت خانه را صرف امور دیگری کرد. به همین سبب شاهد فروپاشی ارتباطات کار در کشور هستیم و روزانه بر تعداد بیکاران کشور افزوده می گردد علی رقم کوچک شدن بازار کار طی چند سال گذشته تعداد پرونده های دادگاههای کار روزانه افزایش بیشتری دارد. کاهش حجم کارگاهها , عدم پرداخت دستمزد کارگران , نبود بازار فروش ,افزایش هزینه تمام شده تولیدات داخلی و تعطیلی بنگاه ها از کلیدی ترین مباحث پروندها در این دادگاها هست.

  وی گفته بود: پیشنهاد من برای دگرگونی در باز کار ابتدا عوض شدن مسئولان وزارت کار هست.منسوب کردن تشکل های کارگری و کارفرمایی و باز داشتن آنان از همکاری بنیادی در بازار کار طبق مسیولیت صنفی از دیگری مشکلات وزارت کار فعلی هست.