تاریخ: ۱۸:۴۱ :: ۱۳۹۷/۱۱/۱۰
طرح محیط یار در مدرسه ها استان بوشهر اجراء می گردد

– خبر ها استانها – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از بوشهر، ، ناصر کرمی ظهرامروز در نشست با مسئولین اداره کل محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه وظیفه آموزش و پرورش تعلیم و تربیت محصلین هست گفت: تربیت شهروندان آینده این جامعه بویژه شهروندانی که بتوانند در تراز […]

– خبر ها استانها –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از بوشهر، ، ناصر کرمی ظهرامروز در نشست با مسئولین اداره کل محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه وظیفه آموزش و پرورش تعلیم و تربیت محصلین هست گفت: تربیت شهروندان آینده این جامعه بویژه شهروندانی که بتوانند در تراز اسم این انقلاب تربیت گردند و انسان‌هایی مسیولیت پذیر و مفید از وظیفه‌های بنیادی آموزش و پرورش هست.

کرمی با تاکید بر اینکه خوب ترین نهاد برای سرمایه گذاری در حوزه تعلیم و اثر قسمتی آموزش و پرورش هست گفت: با توجه به فرهنگ پذیری کودکان، اثر قسمتی تعلیم در دوره تحصیلی خستین بیشتر از دیگر دوره‌ها هست و باید کودکان را در راستای مهارت‌های متفاوت اجتماعی آن طور که شایسته هست تربیت کنیم.

وی با بیان اینکه سند دگرگونی بنیادین آموزش و پرورش، ۶  بخش تربیتی دارد اضافه کرد: یکی از بخش‌های شش گانه آن،  حوزه زیستی و بدنی هست که عرصه تندرستی جسمانی و محیط زیست را در بر می‌گیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر یکی از آسیب‌های اجتماعی را عدم آموزش  در برخورد مناسب با طبیعت و محیط زیست دانست و تصریح نمود: عارضه ها و پیامد آن را به عینه می‌شود دید و گاهی حالت‌های بحرانی به خود می‌گیرد ونیاز به تعلیم و فرهنگ سازی بیشتر از پیش حس می‌شود.

کرمی، اثر قسمتی معلمان را در آموزش‌ها و فرهنگ سازی با اهمیت دانست و ابراز کرد: با توجه به اینکه معلمان در صف مقدم آموزش و پرورش یعنی کلاس‌های درس حاضر هستند و علاوه بر این رابطه با دانش آموز و خانواده محصلین می‌توانند در اغراض محیط زیست همکاری مطلوبی دارا باشند.

وی تاکید کرد: محتوای آموزشی لازم، برنامه‌های مشترک، فوق برنامه‌ها، بازدید از طبیعت، فعالیت‌های کاربردی و تشویق محصلین فعال می‌تواند کمکی باشد تا محصلین احساس مسیولیت بیشتری نسبت به مبحث محیط زیست دارا باشند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر تاکید کرد: یکی از مولفه‌های مورد تعلیم در طرح سفیران تندرستی، مبحث محیط زیست هست.

وی گفت: با سازگاری و  انعقاد تفاهم‌نامه با مراقبت محیط زیست طرح محیط یار با همکاری محصلین و معلمان  در مدرسه ها استان بوشهر اجراء می‌شود که به محصلین آموزش‌هایی در راستای آب، هوا، خاک، تنوع زیستی، مدیریت سبز، پسماندها، انرژی‌های پاک، آلایندگی‌های زیست محیطی عرضه می‌شود.

این مطلبو از دست ندید!  ۱۵ روز پایانی تصویربرداری «از سرنوشت»/فصل سوم در مرحله پیش تولید+ تصاویر جدید

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر نیز در این نشست با اشاره به این که با اهمیت ترین بخش فعالیت محیط زیست باید تعلیم باشد گفت: اگر فعالیت‌های آموزشی محیط زیست و آگاهی مردم نسبت به مبحث مدنظر داشته نشود محیط زیست با فعالیت‌های بازدارنده نظیر پلیس و دادگاه نمی‌تواندطبیعت کشور را حفظ نماید.

فرهاد قلی‌نژاد با بیان اینکه در سالیان موخر فعالیت‌های آموزشی خوبی در راستای محیط زیست در کشور آغاز شده هست تصریح نمود: با توجه به مبحث تعلیم، اداره کلی با عنوان تعلیم و پژوهش در سازمان محیط زیست متشکل و نگاه کلیدی محیط زیست ابتدا تعلیم و بعد مراقبت هست.

وی با بیان این که فعالیت‌های آموزشی محیط زیست برای گروه‌های بیننده متفاوت قرار هست اجرایی گردد گفت: طرح آپارتمان سبز، طرح شهروند آپارتمان نشین، طرح محله سبز و دیگر موارد  از طرح‌های قابل اجرا هست.

وی به طرح آموزشی محیط یار که در مدرسه ها اجرا می گردد اشاره نمود و اضافه کرد: در این طرح، محصلین آموزش‌های لازم را فرا می‌گرفتند و محصلین فعال به عنوان محیط یار انتخاب می‌شدند و آموزش‌های تخصصی تری را می نگاه کردند.

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر گفته بود: معلمان در راستای فلسفه اجرای طرح محیط یار آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند و علاوه بر این کارشناسان محیط زیست با حضور در نشست انجمن اولیا و مربیان در مدرسه ها اهتمام در ایجاد حساسیت در خانواده‌ها نسبت به محیط زیست دارند.

مراسم دهه فجر در بوشهر با سخنرانی سردار شریف آغاز می‌شود حجم مراجع آبی استان بوشهر ۱۰۰ هزار متر مکعب افزایش می‌یابد طرح کاروان نشاط و امید در روستاهای استان بوشهر راه‌اندازی گردید

قلی‌نژاد با اشاره به چاپ کتاب آدم و محیط زیست که باید در مدرسه ها تعلیم گردد افزود: این کتاب جز واحدهای اختیاری هست و تعلیم آن می‌تواند برای محصلین در راستای محیط زیست موثر باشد.

در این نشست تفاهم نامه‌ای در چارچوب قوانین بین دو مجموعه آموزش و پرورش و محیط زیست استان بوشهر با هدف حفظ طبیعت و سایر مسائل زیست محیطی منعقد گردید.