گروه: اخبار
تاریخ: ۸:۵۰ :: ۱۳۹۶/۱۱/۰۴
طرح تعیین سقف افزایش حقوق اساتید بحران زا هست

دکتر محمد زاهدی اصل در گفت و گو با ایسنا، با اعلام این مطلب اظهار کرد: وقتی تصمیمی بدون ارزیابی های کارشناسی در مورد حقوق و معیشت اساتید دانشگاه ها در کمیسیون تلفیق مجلس اتخاذ می شود، این تصمیم های می تواند تبعات زیان باری را همراه داشته باشد و باید به تبعات چنین تصمیماتی فکر کنیم. در حقیقت […]

دکتر محمد زاهدی اصل در گفت و گو با ایسنا، با اعلام این مطلب اظهار کرد: وقتی تصمیمی بدون ارزیابی های کارشناسی در مورد حقوق و معیشت اساتید دانشگاه ها در کمیسیون تلفیق مجلس اتخاذ می شود، این تصمیم های می تواند تبعات زیان باری را همراه داشته باشد و باید به تبعات چنین تصمیماتی فکر کنیم. در حقیقت باید از اساتیدی که در زندگی خود ایثار، گذشت و جان فشانی کرده و  بعد از ۳۰ سال در دوران بازنشستگی همچنان مشارکت خود را طبق احتیاج دانشگاه ها در بالاترین درجه علمی ادامه دهند، قدرشناسی و پشتیبانی بیشتری انجام گیرد نه اینکه با اتخاذ تصمیماتی بخواهیم این اشخاص را به شکلی مجازات کنیم.

وی در ادامه تصریح نمود: به طور مثال اگر فردی با ۴۰ سال پیشینه کار  طبق درخواست و احتیاج خود دانشگاه ها به فعالیت های آموزشی و علمی خود ادامه می دهد، باید مورد تشویق قرار بگیرد نه اینکه برای بازنشستگی آنان سقف قرار بدهیم که طبق آن جایزه انتهاء خدمت آنان ۵۷ درصد کاهش یابد.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: دست کم تاثیرات هرگونه دخل و تصرف در وضع معیشت اساتید، این هست که آنان زودتر از موعد درخواست بازنشستگی می دهند و این وضع کشور و آینده جامعه علمی را با چالش جدی رو به رو می کند.

دکتر زاهدی اصل با تاکید بر اینکه باید بین جایگاه اساتید دانشگاه ها و شغل ها دیگر تفاوتی قائل گردید، گفت: اعضای هیات علمی دانشگاه ها افرادی می باشند که تمامی زندگی خود را صرف تحصیل، پژوهش و تعلیم کرده اند. در نتیجه با ظرح موخر، کشور را از وجود اشخاص پیشکسوت، فرهیخته ، اندیشمند، نابغه و مراجع علمی محروم خواهیم کرد.

ریاست مجمع صنفی اساتید دانشگاه علامه طباطبایی علاوه بر این به تبعات تصمیم موخر مجلس در حوزه تعلیم نیز اشاره نمود و گفت: بعضی رشته های خاص در دانشگاه ها، با کم بودن استاد رو به رو می باشند. اگر دانشگاه ها از کسانی که رده استاد تمامی و پروفسوری دارند به خوبی استفاده نکنند، قطعا این اشخاص، دانشگاه ها را ترک کرده و یا زودتر از موعد بازنشست می گردند و یا به کشورهای دیگر کوچ می کنند. در نتیجه دانشگاه ها وادار می باشند، درس ها آموزشی در بعضی مقطع ها تحصیلی را به دست افرادی بسپارند که تجربه کمتری در حوزه تعلیم دارند. سر انجام کیفیت تعلیم در دانشگاه ها به سرعت اغت خواهد نمود.

وی علاوه بر این بیان کرد: تصمیم های نادرستی در مورد وضع معیشت اساتید در کشور به هیچ عنوان به مصلحت دانشگاه ها و حتی جامعه نیست، در حالی که طبق سند ایران ۱۴۰۴ که به تایید رهبری نیز دست یافته هست، باید به جایگاه اول علمی منطقه دست یابیم. در نتیجه رسیدن به این هدف نیازمند این هست که اساتید، نخبگان، اندیشمندان و نخبگان در دانشگاه ها حضور داشته باشند، نه اینکه تصمیمات غلط آنان را بی داعیه کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه وضع معیشت استادان در کشور قابل قیاس با کشورهای توسعه یافته و حتی کشورهای اطراف مثل ترکیه و مالزی نیست، گفت: شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای اساتید در کشور باید به شکلی باشد که آنان با آرامش و خیالی راحت به پژوهش و اکتساب علم آموزی بپردازند، نه اینکه وضع را به شکلی رقم بزنیم که آنان به طور مستمر از دانشگاهی به دانشگاه دیگر نقل مکان کنند و دغدغه معیشت زیادتر از پژوهش و تعلیم آنان را درگیر خود کند.

دکتر زاهدی اصل در انتهاء با تاکید بر اینکه تصمیم های نابخردانه جایگاه علمی کشور را با بحران رو به رو می کند، گفت: انتظار ما این هست که نمایندگان مجلس بخصوص نمایندگان حوزه تعلیم عالی به تبعات تصمیم گیری های خود در این عرصه را بفهمند و با تصمیم های غلط فضای مشکل آفرین برای کشور ایجاد نکنند، چون که با تصمیم های غلط به مرور زمان زمان با بحران علمی رو به رو خواهیم گردید که به مراتب توان دارد سرآغاز بحران های دیگر در عرصه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی باشد.

انتهای پیام