تاریخ: ۱۷:۱۰ :: ۱۳۹۷/۰۱/۲۲
طبیعت  گردی مسئولانه

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، منطقه های حفاظت‌ شده مثل پارک‌های ملی نقش بسیار مهمی روی اقتصاد جامعه هر کشوری دارند. طبیعت‌گردی شکلی از سفر به منطقه های طبیعی به ویژه جنگل‌ها به منظور یادگیری، مطالعه یا شرکت در فعالیت‌هایی هست که اثرها منفی روی محیط‌ زیست را […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، منطقه های حفاظت‌ شده مثل پارک‌های ملی نقش بسیار مهمی روی اقتصاد جامعه هر کشوری دارند. طبیعت‌گردی شکلی از سفر به منطقه های طبیعی به ویژه جنگل‌ها به منظور یادگیری، مطالعه یا شرکت در فعالیت‌هایی هست که اثرها منفی روی محیط‌ زیست را به دست کم می‌رسانند.

در عین حال این شکل از سفر می‌تواند به حفظ و توانمندسازی جوامع محلی، چه از نظر اجتماعی و چه اقتصادی، کمک شایانی کند.

از یک دهه گذشته تاحالا طبیعت‌گردی روز به روز مورد علاقه زیادی از سازمان‌های توسعه و علاوه بر این مراقبان مراجع طبیعی قرار گرفته هست. به‌این ترتیب آنان در کنار اکتساب درآمد می‌توانند مراجع طبیعی را خوب تر از گذشته حفظ نمایند. از این مورد ها می‌توان به اوگاندا اشاره نمود.

طبیعت‌گردی در اوگاندا

طبیعت‌گردی در این کشور مورد توجه سازمان‌های حفظ مراجع محیط‌زیست و جنگل‌ها و علاوه بر این گردشگری‌ها قرار دارد و دربردارنده فعالیت‌های متفاوت ازجمله پیاده‌روی در جنگل هست.

مسئولین این کشور به منظور حفظ مراجع جنگل و درآمدزایی در این منطقه های، پروژه‌ای تحت عنوان حفظ جنگل بودونگو در سال ۱۹۳۲ ترتیب دادند. این پروژه یکی از طولانی‌ترین طرح‌های تحقیقاتی جنگل‌هاست که آغاز به فعالیت کرد و طی آن مراجع بی‌شماری از جنگل و علاوه بر این گونه‌های متفاوت حیوانی و گیاهی از نابود شدن رهایی داده گردید.

در سال ۱۹۹۱، سازمان جنگلبانی متوجه قطع بی‌رویه و غیرقانونی درختان جنگل گردید. به همین سبب این سازمان‌ها، برنامه طبیعت‌گردی منسجمی در این جنگل به راه انداختند تا حضور گردشگران موجب گردد قطع غیرقانونی درختان کمتر صورت گیرد.

مهم‌ترین هدف توسعه طبیعت‌گردی در بودونگو تشویق حفظ جنگل در سطح محلی و البته گردشگران بود. با این روش:

با این روش:وضع اقتصادی ـ اجتماعی اشخاص محلی به سبب اکتساب درآمد از طریق طبیعت‌گردی بهبود می‌یافت.

بهبود وضع زندگی به بالا رفتن میزان همکاری جوامع محلی در مدیریت حفظ مراجع جنگل کمک زیادی می‌کرد.

حضور گردشگران و اشخاص محلی در مکان‌های متفاوت جنگل، موجب مهار استفاده غیرقانونی از مراجع جنگل می‌شد.

با استفاده از سرویس‌های خدمات‌رسانی و تعلیم طبیعت‌گردی، دانش و آگاهی جوامع محلی در حفظ مراجع جنگل افزایش می‌یافت.

از دیگر اغراض سازمان‌های طبیعت‌گردی، می‌توان به مورد ها زیر اشاره نمود:

افزایش درآمد دولت در این بخش، به دولت در حفظ جنگل و تعلیم زیادتر مردم در این زمینه کمک زیادی می‌کرد.

افزایش برنامه‌های طبیعت‌گردی، جنگل‌های اوگاندا را به اشخاص بیشتری معرفی کرده و آنان نسبت به حفظ جنگل، احساس پایبندی بیشتری می‌کردند.

با برپایی برنامه‌ها و آموزش‌های لازم در مورد طبیعت‌گردی و حفظ مراجع جنگل، اشخاص زیادی به رفتن به این منطقه های و نگهدارى از مراجع آن علاقه‌مند می‌شدند.

این مطلبو از دست ندید!  تلفیق تاریخ و طبیعت در کهگیلویه‌وبویراحمد به روایت تصویر

سازمان‌های طبیعت‌گردی برای این‌که بتوانند مدیریت صحیحی نسبت به جنگل‌ها دارا باشند، از خود جوامع محلی که در این منطقه های زندگی می‌کردند، کمک گرفته و نظرشان را جویا گردیدند.

این نوع برخورد با مردم موجب گردید آنان نسبت به حفظ جنگل، علاقه بیشتری نمایش دهند. این نوع همکاری سازمان‌ها با مردم محلی و علاوه بر این طبیعت‌گردان، به دولت در تشخیص کاستی‌ها و رفع کردن نیازها کمک کرد و علاوه بر این موجب گردید مردم نسبت به طبیعتی که در آن زندگی می‌کنند یا به تماشای آن رفته‌اند، احساس مسیولیت کرده و برای حفظ آن کوشش کنند.

از وقتی که چنین برنامه‌هایی از سوی سازمان‌های طبیعت‌گردی اوگاندا انجام می‌شود، نه فقط درآمد دولت و اشخاص محلی نسبت به گذشته افزایش نشان داده هست، لکن نگهدارى از مراجع جنگلی نیز خوب تر از قبل مدیریت می‌شود.

طبیعت‌گردی و نگهدارى از حیات‌وحش

پروژه نگهدارى از جنگل بودونگو و موفقیت‌های آن موجب گردید تا این سازمان به حراست از حیات‌وحش و زیستگاه‌های جنگلی دیگر در اوگاندا با پروژه‌های همانند پرداخت کند. به‌این ترتیب منطقه های طبیعت‌گردی متعددی در این کشور به راه افتاد که هدف آن تعلیم مردم به نوع همکاری آنان با طبیعت و به ویژه جنگل‌ها بود. این سازمان‌ها به منظور محدود کردن اثرها منفی زیست‌محیطی در منطقه های بکر و دست نخورده جنگل‌ها، بازدید از جنگل‌ها را به شدت کنترل می‌کنند و مردم فقط در زمان‌های خاصی می‌توانند به دیدن جنگل‌ها یا ردیابی شامپانزه‌ها بروند. درضمن آنان اهتمام می‌کنند ثروتمندان را به تماشای طبیعت و هزینه کردن برای حفظ مراجع جنگل تشویق نمایند.

بنابراین توسعه طبیعت‌گردی در جنگل‌های اوگاندا به ویژه بودونگو، فعالیت‌های غیرقانونی در استفاده از مراجع جنگل در حد بسیار زیادی کسرشده و در عین حال نرمال زندگی اشخاص محلی بهبود زیادی نشان داده هست.

در ضمن سازمان طبیعت‌گردی، روش‌های استفاده پایدار از مراجع جنگل را به اشخاص محلی و علاوه بر این طبیعت‌گردان می‌آموزد. برنامه‌های آموزشی محیط‌زیست‌های محلی موجب شده اشخاص ساکن در منطقه های جنگلی و علاوه بر این بازدیدکنندگان مشی شایسته ای با محیط‌زیست طبیعی دارا باشند.

همکاری بخش‌های خصوصی و دولتی

حالا سازمان حفط مراجع جنگل و طبیعت‌گردی بودونگو و اشخاص محلی نسبت به حفظ جنگل به توافق امیدوارکننده‌ای رسیدند و شرایط تا حد بسیار زیادی به حفظ جنگل و مراجع آن تغییر کرده هست تا جایی که شرکت‌های خصوصی نیز در مورد ایجاد برنامه‌های حفظ محیط‌زیست و مراجع جنگل، اعلام آمادگی کرده‌اند.

تمام تلاش‌های دولت در این زمینه به حفظ مراجع جنگل اوگاندا به ابزار طبیعت‌گردی، کمک زیادی کرده هست.

مرجع: جام جم