تاریخ: ۱۳:۰۶ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
طبیعت بکر دشت لار، فرصتی برای دورهمی خانواده های پایتخت

باشگاه خبرنگاران جوان از وقت ها فراغت شما غافل نبوده و بسته گشت و گذار را برای آخر هفته شما مدنظر داشته هست تا سهمی در لبخند شما داشته باشد. پیشنهاد مخصوص این هفته باشگاه خبرنگاران جوان، دشت لار در کوهپایهٔ قله دماوند هست که پهنه آن ۷۳ هکتار و ۵۰۰ مترمربع هست و  در […]

باشگاه خبرنگاران جوان از وقت ها فراغت شما غافل نبوده و بسته گشت و گذار را برای آخر هفته شما مدنظر داشته هست تا سهمی در لبخند شما داشته باشد.

پیشنهاد مخصوص این هفته باشگاه خبرنگاران جوان، دشت لار در کوهپایهٔ قله دماوند هست که پهنه آن ۷۳ هکتار و ۵۰۰ مترمربع هست و  در تقسیمات کشوری بخش شمالی و شمال شرقی آن در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران و بخش جنوبی و جنوب غربی آن در لواسانات شهرستان شمیران در استان تهران واقع شده هست.

طبیعت بکر دشت لار، فرصتی برای دورهمی خانواده های پایتخت

دشت لار از شمال به کوه‌های شهرستان نور در استان مازندران، از شرق و شمال شرق به کوه دماوند، از جنوب شرق به ایرا، شهرستان دماوند و پلور مازندران، از جنوب به افجه و امامه و لواسان بزرگ و از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر منتهی می‌شود.

عنوان دشت لار در سال ۵۴ به پارک ملی لار تبدیل گردد و  از سال ۶۱، بر طبق مصوبه شورای عالی مراقبت محیط زیست به عنوان منطقه مراقبت شده اداره می‌شود و از سال ۷۰ نیز برخی از منطقه های آن برای شکار و تیراندازی ممنوع اعلام گردیده هست.

طبیعت بکر دشت لار، فرصتی برای دورهمی خانواده های پایتخت

پوشش گیاهی دشت لار

پوشش گیاهی دشت لار دربردارنده انواع گیاهان خوراکی و دارویی هست که در اردیبهشت ماه دوستداران سبزی چین را به سمت خود دعوت می‌کند.

وجود انواع گل های زنبق وحشی بنفش و ارغوانی و مرغک و گل زرد و شقایق دشت لار را در بهار رنگارنگ کرده و زیبایی آن را دو چندان می‌کند.

این مطلبو از دست ندید!  عکس/ طبیعت زیبای زمستانی اشکورات گیلان

طبیعت بکر دشت لار، فرصتی برای دورهمی خانواده های پایتخت

رودها و کوه های موجود در دشت لار

دشت لار در احاطه کوه‌های متعددی قرار گرفته هست و من جمله می‌توان به کوه دماوند، دیو آسیاب، یخ کمر، گل زرد، پهنک،  زرشکی، کمردشت، نمک کوسر سیاه چال، آرو برارو و  اسب کلک اشاره نمود.

علاوه بر این وجود رودهای آب دربردارنده رود لار، دیو آسیاب، سفیدآب، ورارود، الرم، چهل بره، آب امام پهنک و رود آب سیاه چال نیز از دیگر نعمات خدادادی و طبیعی دشت لار هست که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

طبیعت بکر دشت لار، فرصتی برای دورهمی خانواده های پایتخت سفارش مسیریاب باشگاه خبرنگاران برای رفتن به دشت لار

پیشنهاد مسیریاب باشگاه خبرنگاران جوان برای رسیدن شما به دشت لاراین هست که  از طریق منطقه لواسان بزرگ (گردنه ایرا) به این دشت بروید.

این مسیر از روستای ایرا تا پاسگاه محیط بانی قوشخانه (ورودی جنوبی پارک ملی لار) امتداد دارد  و روستای ایرا، به ابزار راه آسفالته، از یک سو با شهر رودهن و از یک سو با جاجرود (از مسیر سد لتیان) و از دو مسیر دیگر به شهر لواسان مربوط هست.

علاوه بر این شما می‌توانید از جاده هراز و از سه راهی پلور تا پست ورودی پاسگاه محیط بانی دلیچای (ورودی شرقی پارک ملی لار) خود را به دشت لار برسانید؛ جاده آسفالته شرایط رسیدن شما به دشت لار را فراهم می‌کند.