گروه: اخبار
تاریخ: ۲:۳۵ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۰

چكيدة اي از بيوگرافي آن زنده یاد به نقل از ويكي پديا را بخوانيد: طاهر احمدزاده هِرَوی: متولد: ۱۳۰۰ در مشهد، درگذشت: ۹ آذر ۹۶ مشهد فعال سیاسی ملی-مذهبی و چپ‌گرا چكيدة اي از بيوگرافي آن زنده یاد به نقل از ويكي پديا را بخوانيد: طاهر احمدزاده هِرَوی: متولد: ۱۳۰۰ در مشهد، درگذشت: ۹ آذر […]

چكيدة اي از بيوگرافي آن زنده یاد به نقل از ويكي پديا را بخوانيد:

طاهر احمدزاده هِرَوی:
متولد: ۱۳۰۰ در مشهد، درگذشت: ۹ آذر ۹۶ مشهد
فعال سیاسی ملی-مذهبی و چپ‌گرا
چكيدة اي از بيوگرافي آن زنده یاد به نقل از ويكي پديا را بخوانيد: طاهر احمدزاده هِرَوی: متولد: ۱۳۰۰ در مشهد، درگذشت: ۹ آذر ۹۶ مشهد فعال سیاسی ملی-مذهبی و چپ‌گرا نخستین استاندار خراسان بعد از انقلاب ۱۳۵۷است که در دوران حکومت پهلوی و جمهوری اسلامی مکررا دستگیری و سال‌ها محبوس بود. احمدزاده بین سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۵۷ مکررا دستگیری و محبوس گردید.

طاهر احمدزاده بعد از انقلاب از سوی دولت موقت بعنوان نخستین استاندار خراسان انتخاب گردید. احمدزاده در مراسم بزرگداشت طالقانی گفت:
« مسیر طالقانی مسیر امام و انقلاب ما هست. خواهران و برادرهای، هر ثانیه از عمر امام را با اعتبار بشماریم و پایه‌های انقلاب اسلامی خود را تحکیم بخشیم. ضروری هست با صراحت اظهار کنم که انقلاب، به‌طور جدی در فراروی خطر قرار گرفته. به خداوند قسم زنگ خطر به صدا درآمده، امپریالیسم در توقع همین معنی است؛ بنابراین ای امام، ای رهبر معظم انقلاب، ای امام مستضعفین، تو ای امام به اتکاء خلق مستضعف خود جواب شنیدی انقلاب در انقلاب را شروع کن… ما حاضر نیستیم خون‌هایی که دادیم به ابزار عده‌ای انقلابی‌نما، عده‌ای بازیگر، انقلاب به بازی گرفته گردد. آ آیا تجربه صدر اسلام برای ما قدر کفایت نیست؟ تجربه صدر اسلام نخستین انقلاب اسلامی که ما دومین انقلاب اسلامی را در تاریخ خود تجربه می‌کنیم. ما احتیاج به یک انقلاب در انقلاب داریم. امام تنهاست، ولی چه طور امام تنهاست از انجایی که امام هست و خلق هست، توده مستضعف هست. پس چه طور امام تنهاست. ولی نمی‌دانم به چه سبب ضروری هست صرفا و صرفا از یک کانال و مسیر با امام رهبر امت رابطه برقرار شود…»

 
طاهر احمدزاده بعد از کناره گیریی دولت بازرگان بعنوان نخستین استاندار خراسان از طرف این استانداری کناره‌گیری کرد و پس از ان من جمله منتقدین سیاست‌های حکومت جمهوری اسلامی بود. وی مکررا در جمهوری اسلامی به سبب نقدهای خود محبوس گردید و آخرین بار در سال ۱۳۸۰ از زندان آزاد گردید.

خانواده
سه پسر طاهر احمدزاده به دليل فعاليت‌ةاي سياسي، در قبل و بعد از انقلاب اعدام گردیدند. یکی از پسران او مسعود احمدزاده از بنیان‌گذاران ارگان چریکهای فدایی خلق بود و در سال ۱۳۵۰ اعدام گردید. مجتبی احمدزاده پسر کوچکتر وی نیز در ۸ آبان ماه ۱۳۶۰ در زندان اوین اعدام گردید.