تاریخ: ۶:۰۳ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۷

  گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو؛ طبق بند ۲ و ۳ گام اول «برنامه جامع ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی»، (مشهور به چهار گام) قطعی شده بانک مرکزی در صورت شناسایی نهادهای پولی و بانکی غیرمجاز، اطلاعات آن را به طور مکتوب به نیروی انتظامی منعکس کند و علاوه بر این نیروی انتظامی مکلف شده هست نسبت به […]

  گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو؛ طبق بند ۲ و ۳ گام اول «برنامه جامع ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی»، (مشهور به چهار گام) قطعی شده بانک مرکزی در صورت شناسایی نهادهای پولی و بانکی غیرمجاز، اطلاعات آن را به طور مکتوب به نیروی انتظامی منعکس کند و علاوه بر این نیروی انتظامی مکلف شده هست نسبت به شناسایی تمام نهادهای پولی و بانکی غیرمجاز و سایر افراد واقعی و حقوقی فعال در بازار پولی و بانکی در سطح کشور اقدام و مراتب را به طور مکتوب به بانک مرکزی اعلام نماید.

حالا که وجود صرافی های غیر قانونی بر طبق اعلام نظر ارتباطات عمومی بانک مرکزی برای افکار عمومی ثابت شده می طلبد که دستگاه‌های نظارتی و اطلاعاتی در این مورد وارد گردند و تا ابد این پدیده نامبارک در اقتصاد کشور را ریشه کن کنند.

ضرری که صرافی‌های غیر قانونی به اقتصاد کشور وارد می کنند شاید چندین برابر موسسات اعتباری هست و به باور کارشناسان اقتصادی تا وقتی که صرافی های غیر قانونی فعالیت می کنند نوسانات بازار ارز و پولشویی را به علت عدم اشراف بانک مرکزی شاهد می باشیم.

طبق قانون مقابله با قاچاق کالا و ارز مصوب سوم دی‌ماه ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و قانون تصویب شده، اصلاح موادی از قانون مقابله با قاچاق کالا و ارز مصوب ۲۱ مهرماه ۹۴ مجلس شورای اسلامی، هر گونه عملیات ذی ربط به ورود، خروج، خرید، فروش و حواله ارز بدون اکتساب مجوزهای لازم از این بانک را از مصادیق قاچاق ارز تعیین کرده و در مواد متفاوت به تعریف مصادیق قاچاق ارز و مجازات‌های تعیین شده پرداخته هست.

 

قاچاق یا فروش ارز؟!
علاوه بر این بر طبق این مصوبه ورود، خروج، خرید، فروش و حواله ارز بدون رعایت ضابطه های تعیین شده ازسوی دولت و بدون مجوزهای لازم از بانک مرکزی از مصادیق قاچاق ارز شمرده می‌شود. طبق این گزارش، شخصی که بیشتر از سه بار مرتکب قاچاق گردد و اعتبار کالا یا ارز قاچاق در هر مرتبه بیشتر از ۱۰ میلیون ریال باشد، قاچاقچی حرفه‌ای تلقی خواهد گردید. طبق بند دیگری از این مصوبه، قاچاق سازمان‌یافته جرمی هست که با برنامه‌ریزی و هدایت گروهی و تقسیم کار توسط یک گروه تقریبا منسجم تشکیل شده از سه نفر یا زیادتر که برای انجام گناه قاچاق، تشکیل یا بعد از تشکیل، هدف آن برای انجام گناه قاچاق منحرف شده هست، صورت می‌گیرد. علاوه بر این طبق ماده ۱۸ این مصوبه نگهداری، ارائه یا فروش کالا و ارز قاچاق قانون یاشده، حسب مورد توسط واحدهای صنفی یا صرافی‌ها تخلف، شمرده و مرتکب علاوه‌بر ضبط کالا و ارز جریمه می‌شود.

 

 

بنا اهتمام علما بر حرام بودن فعالیت قاچاق چیان و با در نظر گرفتن قانون فوق و علاوه بر این نقش پررنگ قاچاق چیان در التهاب مصنوعی بازار ارز و انتظار و امید افکار عمومی نسبت به برخورد با عاملان قاچاق که همانا صرافی عیر مجاز هستند، شایسته هست که سازمان های امنیتی و نظارتی در این مورد ورودی جدی و عملیاتی کنند