گروه: بلیط
تاریخ: ۱۱:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۱/۱۹
صرافان و بازاری ها از توزیع ارز اجتناب می کنند

روزنامه شهروند درج کرد: با رکوردشکنی دو مرتبه اسکناس آمریکایی ، صرافان و بازاری ها از توزیع ارز اجتناب می کنند. بازار ارز درحالی اولین روز هفته را با قیمت‌های صعودی شروع نمود که کارشناسان تقاضای ایجادشده را کاذب و جعلی می‌دانند. سهراب اشرفی تحلیلگر بازار ارز و طلا با اشاره به فروردین متمایز امسال، […]

روزنامه شهروند درج کرد: با رکوردشکنی دو مرتبه اسکناس آمریکایی ، صرافان و بازاری ها از توزیع ارز اجتناب می کنند.

بازار ارز درحالی اولین روز هفته را با قیمت‌های صعودی شروع نمود که کارشناسان تقاضای ایجادشده را کاذب و جعلی می‌دانند. سهراب اشرفی تحلیلگر بازار ارز و طلا با اشاره به فروردین متمایز امسال، به «شهروند» می‌گوید: روند صعودی نرخ طلا و دلار که از آذر و دی‌ سال گذشته شروع شده بود، پیش‌بینی می‌شد که در بهار هم ادامه پیدا نماید.

اما طلا هم چندان از افزایش قیمت‌ها بی‌حاصل نبود. البته آن‌گونه که مسعود سلیمانی ریاست بانک کارگشایی اعلام کرده، به قیمت‌های فوق ۹‌درصد مالیات بر اعتبار افزوده اضافه خواهد گردید.

در این میان فعالین بازار دلیل کلیدی افزایش نرخ دلار در روز جاری را بالابردن نرخ ارز تزریقی از سوی بانک مرکزی به صرافی‌های مجاز اعلام می‌کنند. به گفته آنها، ارز نقدی کسرشده و همین امر موجب بالارفتن نرخ دلار شده هست؛ البته صرافی ملی که ارز صرافی‌های مجاز را تأمین می‌کند تا ظهر روز گذشته نرخی برای شروع فروش اعلام نکرده بود و روز گذشته نرخ فروش ارز خرد را ٤٩٠٣ تومان و ارز عمده را ٤٨٩٨ تومان اعلام کرد، اما این گفته در شرایطی مطرح می‌شود که سهراب اشرفی کارشناس بازار ارز و طلا معتقد هست؛ ارز تزریق‌شده از سوی بانک مرکزی به اندازه احتیاج و حتی بیشتر از تقاضای حقیقی موجود در بازار هست.

او با اشاره به تخلف‌های بعضی از صرافی‌های فعال در کشور از معامله‌های صوری ثبت‌شده در سیستم ثنا می‌گوید: «درحال حاضر زیادی از صرافی‌ها ارزی را که باید در اختیار تقاضا کنندگان حقیقی انجام دهند، توزیع نمی‌کنند و دلارها را احتکار کرده و با استفاده از نابسامانی بازار، سودهای بالا اکتساب می‌کنند. آن‌گونه که این کارشناس بازار ارز و طلا توضیح می‌دهد، صرافی‌ها با استفاده از کارت‌های اجاره‌ای ملی و عابربانک‌های اجاره‌ای معامله‌هایی را در سیستم ثنا به ثبت می‌رسانند که به هیچ‌وجه حقیقی نیست و هیچ ارزی در آن رد و بدل نشده هست. بازاری‌ها می‌گویند، هر زمان که نرخ دلار رو به بالاست، کسی دلار نمی‌فروشد؛ چراکه نمی‌تواند دو مرتبه همان میزان را به خزانه خود بازگرداند.

این مطلبو از دست ندید!  حرکت قطارها، هواپیما‌ها و اتوبوس‌ها طبق ساعت مندرج در بلیت انجام می‌شود

یکی از فعالین بازار درخصوص دلیل عدم فروش ارز تزریقی بانک مرکزی در صرافی‌ها می‌گوید: وقتی اختلاف بازار با صرافی فراوان باشد، دلار به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد و همین امر موجب تقاضای کاذب می‌شود. در ماه‌های موخر صرافی‌ها با کارت ملی به تقاضا کنندگان دلار می‌فروختند اما از آخرین روز هفته گذشته عده ای از صرافی‌ها دیگر با کارت ملی ارز نمی‌فروشند و تنها به مسافران با داشتن بلیت، پاسپورت و ویزا دلار می‌فروشند. این صراف‌ها در جواب به مردم می‌گویند: به فرمان بانک مرکزی منحصرا به دارندگان ویزا و پاسپورت و بلیت ارز تعلق می‌گیرد و با کارت ملی ارز داده نمی‌شود.

در این میان مسافرانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، می‌توانند به صرافی‌های بانکی مراجعه کرده و احتیاج خود را تأمین کنند.
بر طبق بیانیه صرافی‌های بانکی، فروش ارز به طور اسکناس توسط صرافی‌های مجاز به افراد حقیقی با ارایه سندهای و مدارک مثبته (کارت ملی، پاسپورت، ویزا، بلیت و عارضه ها خارج شدن از کشور) با رعایت سایر مقررات ذی ربط بلامانع هست.