گروه: اخبار
تاریخ: ۱۸:۱۸ :: ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
صدر اعظم آلمان: به ترک‌های مقیم آلمان تابعیت دوگانه بدهیم/ اردوغان: درهایمان به روی اتحادیه اروپا باز است

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، بعد از اینکه اردوغان و سیاسیون طرفدار و مطیع وی، فعالیت‌ها برای تغییر سیستم حکومتی ترکیه با ایجاد تغییرات ۱۸ مادّه‌ای در قانون اساسی این کشور را به صورت جدی‌تر آغاز کرده و آن را به همه‌پرسی گذاشتند، برخی کشورهای غربی […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، بعد از اینکه اردوغان و سیاسیون طرفدار و مطیع وی، فعالیت‌ها برای تغییر سیستم حکومتی ترکیه با ایجاد تغییرات ۱۸ مادّه‌ای در قانون اساسی این کشور را به صورت جدی‌تر آغاز کرده و آن را به همه‌پرسی گذاشتند، برخی کشورهای غربی به خصوص کشورهای عضو در اتحادیه اروپا از جمله آلمان و هلند با اقدام غیردموکراتیک قصد بر دخالت در انتخابات ترکیه را کردند.

هلندی‌ها علاوه بر اینکه با قلدری از برگزاری سخنرانی فاطمه کایا وزیر خانواده و امور اجتماعی ترکیه در داخل کنسولگری این کشور در روتردام جلوگیری کرده و وی را از کشورشان اخراج کردند، با سگ‌ها و اسب‌های پلیس ضدشورش به تُرک‌ها معترض یورش کرده و آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

آلمانی‌ها نیز در قبل و حین برگزاری همه‌پرسی ترکیه سیاست حمایت از جمهوری خواهان لائیک و کُردهای افراطی را در پیش گرفتند.

در این ارتباط، هلندی‌ها و آلمانی‌ها تنها کشورهایی نبودند که به دلیل دخالت در همه‌پرسی ترکیه وارد تنش با این کشور شدند. کمپین‌های انتخاباتی جبهه اردوغان تقریبا در تمامی کشورهای غرب اروپا با مشکل مواجه شده و اجازه برگزاری به این کمپین‌ها داده نشد.

اروپایی‌ها در روزنامه‌ها و مجلات روزانه و هفتگی خود علاوه بر زبان رسمی کشورشان، بعضا به زبان تُرکی نیز شروع به انتقاد از اردوغان کرده و حتی با عناوینی چون دیکتاتور وی را مورد حمله قرار می‌دادند.

این که اردوغان از روز کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ تا به امروز نزدیک به ۱۰۰ هزار تن از کارکنان حکومتی به ویژه نظامیان و قضّات را به جرم ارتباط با سازمان گولن یا گروه تروریستی کارگران کردستان، بدون محاکمه بازداشت کرده و به نوعی سیاست استبدادی پاکسازی فلّه‌ای مخالفان خود را در پیش گرفته است، شکّی نیست و عنوان «دیکتاتور» لایق چنین فردی می‌باشد، لکن انتشار این عناوین و اجازه ندادن به برگزاری سخنرانی وزیر تُرک در کنسولگری و سفارت کشور خودش آن‌ هم در دوران حساسی که آینده سیاسی ترکیه مشخص خواهد شد، در کشورهایی که سخن از آزادی بیان و حقوق بشر می‌زنند، غیر قابل قبول است.

شایان ذکر است، غربی‌ها بعد از اعلام نتیجه رسمی و نهایی همه‌پرسی ترکیه از جانب شورای عالی انتخابات این کشور و عدم نتیجه‌گیری جمهوری‌خواهان در هیاهوی بعد از همه‌پرسی، شروع به مطرح کردن مسائلی از قبیل «به رسمیت شناختن انتخابات ترکیه و احترام به» و «راه‌های برقراری دوباره روابط با ترکیه» از مواضع پیشین و تُند خود به کلی عقب نشینی کرده و به گونه‌ای که هیچ اختلافی با اردوغان نداشته‌اند، شروع به مذاکرات با دولت وی کردند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که پیش از این اردوغان وی را نازی خطاب کرده بود، در گفتگو با رسانه آلمانی "Redaktionsnetzwerk" در برلین اظهار داشت: "از دادن تابعیت دوگانه به شهروندان ترک تبار این کشور حمایت می‌کنم و در طول مبارزات انتخاباتی هر چیزی که برای مردم آلمان مهم است را در دستور کار قرار خواهم داد."

وی در ادامه اظهارات خود خاطر نشان کرد: "مسائل مهمتری نیز وجود دارد لکن مسئله شهروندی نیز شامل این موضوعات می‌شود. یک ترک دو تابیعتی نیز می‌تواند به اندازه یک آلمانی ترک‌تبار به کشور صادق باشد. اما چیزی که مهم است اینکه منطبق کردن انسان‌ها با سبک زندگیمان، قانون اساسی و ارزش‌هایمان تا چه حد ممکن است."

گفتنی است پس از همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه در ۱۶ آوریل، بحث هایی در خصوص موضوع دو تابعیتی بودن در آلمان به میان آمد و بعضی از سیاستمداران این کشور از پایان دادن به این قانون سخن گفته بودند.

روز گذشته (۲۹ آوریل)، فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی در خصوص ترکیه و روابط با این کشور گفت: "ما تصمیم مردم ترکیه را به رسمیّت شناخته و از آن حمایت می‌کنیم."

چاووش اوغلو نیز بعد از دیدار با مقامات اروپایی عنوان داشت که اروپایی‌ها به دنبال راهی برای برقراری دوباره با ترکیه هستند و به اشتباهات خود پی برده‌اند که اردوغان نیز در واکنش به این مسائل تأکید کرد: "درهایمان به روی اتحادیه اروپا باز است."