گروه: اخبار
تاریخ: ۱۲:۲۲ :: ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
صدا وسیما به یک نهاد تدافعی برای برطرف اتهامات دولت مبدل شده هست/ مردم تماشاچیانِ محتاج به ارشاد و هدایت نیستند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دانشجوآزاد با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای مبنی بر ارزش وظیفه ها صدا و سیما و اینکه باید صدا و سیما زبان مدیریت جامعه باشد؛ بایستی این دستگاه با مردم صحبت کند و کار […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دانشجوآزاد با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه ای مبنی بر ارزش وظیفه ها صدا و سیما و اینکه باید صدا و سیما زبان مدیریت جامعه باشد؛ بایستی این دستگاه با مردم صحبت کند و کار خودش را تصریح کند و مشکلات را با مردم صادقانه در میان بگذارد. مردم را در جریان کارهایش قرار بدهد و آن هنگامی که لازم هست، از مردم مساعدت بخواهد و بطور چکیده باید مدیریت و اداره کننده جامعه با مردم باشد.

ایشان در دیدار چند روز پیش و پس از اغتشاشات در جمع مردم شهر قم فرمودند اگر مسئولین ضعف‌ها را برطرف کنند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکنند، شورای تصریح موضع های بسیج دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی، باهنر، آزاد اسلامی و فرهنگیان استان کرمان در اعتراض به کارکرد ضعیف صدا و سیما در مورد سانسور و جلوگیری از پخش برنامه‌هایی در حوزه مشکلات داخلی و مطالبات به حق که یکی از زمینه های اعتراض های اخیر در کشور را فراهم کرد، نامه ای سرگشاده به مدیرکل صدا وسیمای استان کرمان منتشر کرد؛ متن نامه به توصیف ذیل میباشد:

صدا وسیما یک دانشگاه عمومی هست

[ [صدا وسیما] این یک دانشگاه عمومی هست یعنی دانشگاهی هست که در تمام سطح کشور وسیع هست. (صحیفه امام خمینی جلد ششم)

(صحیفه امام خمینی جلد ششم) امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب به طور مستمر بر نقش صدا و سیما در روشنگری و بصیرت مردم اهتمام کرده اند و این امر مکررا مورد امتحان قرار گرفته هست و صدا وسیما در بخش بسیاری از این امتحان ها متاسفانه نمره قابل قبولی اکتساب نکرده هست. زمان جاری یکی دیگر از شرایط خاص انقلاب اسلامی و فاز امتحان سازمان صدا و سیما هست چون که کشور در شرایطی قرار دارد که از یک سو تجربه برجام و رابطه با آمریکا را سپری می کند که رهبر معظم انقلاب بر ضرورت تصریح ابعاد بدعهدی های دشمنان و عدم اعتماد به آنان تاکید کرده اند. و از طرف دیگر در داخل کشور بخصوص در استان با مشکلات عدیده ای من جمله رکود و بی کاری وسیع، فساد اقتصادی و مشکلات موجود در نظام تندرستی و نظام بانکی و شفافیت اقتصادی…. در این شرایط پیچیده و دشوار نقش صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از همه پررنگ تر هست.

از طرف دیگر لازم هست سازمان صدا و سیما با تصریح صحیح  مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم در دیار کریمان و علاوه بر این اظهار عادلانه و واضح مفاسد رخ داده و راه های مبارزه با آنان به دور از هر گونه محافظه کاری و مصلحت اندیشی های کاذب اعتماد را به بدنه عمومی جامعه برگرداند.

تعطیل شدن انتقادات به کارکرد مسئولین استان و روی زمین ماندن قولهای داده شده به مردم، عدم شفافیت مالی در پروژه های عمرانی یکی از دهها مصادیق محافظه کاری حاکم بر صدا و سیماست.

انتقادات به کارکرد مسئولین استان در صدا وسیما تعطیل شده هست

اما متاسفانه اتخاذ رویکرد محافظه کارانه شدید در سازمان صدا و سیما خصوصا در مقابل بعضی جهت گیری های غلط در کارکرد اقتصادی دولت موجب شده هست که انقلابی ها در پیچ و خم محافظه کاری صدا و سیمایی ها قربانی گردند و کورسوهای امید به اصلاح در سازمان صدا و سیما را نیز کاهش داده و این ترس می رود که صدا و سیما مردم را از حق خود در داشتن اطلاعات کامل در مورد امورات استان و آنالیز صحیح محروم کند. علی رغم سفارش رهبری معظم انقلاب بر تربیت نسل انقلابی و ورود نیروهای انقلابی به سازمان صدا و سیما؛ در برنامه سازی هیچ اقدام موثری از این جهت صورت نگرفته هست و شکل و شمایل آنتن صدا و سیما رنگ و بوی انقلابی تازه ای به خود ندیده هست و بعضاً افرادی مبدل به چهره می گردند که رنگ و بویی از انقلابی گری ندارند، یکی از رسالت های صدا و سیما تصریح گفتمان انقلاب اسلامیست؛ در ۱۶ آذر روز دانشجو توقع می رفت که برنامه هایی مخصوص این روز، مناظرات ، تریبون ها و کرسی های آزاداندیشی دانشجویی از شبکه استانی منعکس می گردید.

صدا و سیما امروز باید در مورد تولید برنامه های انقلابی و ترویج گفتمان انقلاب اسلامی، کارنامه خود را عرضه دهد؟ چند برنامه جدید و موثر در این مورد تولید شده هست؟ آیا انگشت شمار برنامه های انقلابی سازمان تقویت شده اند؟ یا روزانه خبر از مشکلات آنان به گوش می رسد؟ اینها همگی نشان می دهد که متاسفانه سازمان صدا و سیما خصوصا در دوره جدید به گرداب محافظه کاری فرو رفته و بجای پرداختن به مطالبات به حق مردم در راستای مسائل معیشتی و اقتصادی، بیکاری جوانان و ضرورت پیگیری این مطالبات از مسئولین به عنوان ارتباطات عمومی دستگاه های دولتی عمل کرده و تریبون توجیه کم کاری های دولت شده هست و اگر خدای نکرده این مسیر ادامه یابد متاسفانه اعتماد مردم از بین خواهد رفت.

صدا وسیما چه کارنامه ای برای دفاع از کارکرد خود دارد؟

مدیر کل محترم سازمان صدا و سیما استان کرمان مردم بیشتر از آنکه از مشکلات و فشار و وجود فساد و بدعهدی های داخلی و خارجی ناامید گردند از لاپوشانی و محافظه کاری در مقابل این ظرفیت وسیع از حمله به ارزش ها و عدم شفافیت مالی در مورد پروژه ها و ذینفعان آنان و ساکت ماندن سازمان در مقابل آن ناامید می گردند.

مردم از انقلاب خسته نمی گردند لکن از دست انقلابی های خسته، مدیرانی کهنه و عقب مانده از قافله انقلاب خسته می گردند.

با تبلیغ کالای خارجی چگونه سکان دار جریان سازی اقتصاد مقاومتی می شوید؟

از زمینه های اجبار به محافظه کاری و در مقام یک سانسورچی عمل کردن و اتخاذ راهبرد سکوت و سکوت و سکوت تا مگر شاید دولت محترم عنایتی کند و کمی بار مشکلات مالی سازمان صدا و سیما حل گردد که مدیران آن بتوانند حقوق عوامل خود را بدهند. صدا و سیما تریبون مردم برای مطالبه از حاکمیت باید باشد نه تریبون توجیه و ماله کشی، در زمین لرزه های اخیر در منطقه هجدک و کوهبنان بجای پرداختن به مشکلات و مطالبات مردم کوتاهی های متولیان امر امدادرسانی توجیه گردید، چند گزارش در مورد استحکام خوابگاه های دانشجویی و مدرسه ها سطح شهر و حضور مسئولین در خوابگاه ها و مدرسه ها تهیه و پخش گردید؟ متاسفانه نگاه به مردم در این صدا و سیما از بالا به پایین و ابزاری هست.

امروز صدا و سیما باید کارنامه خود را در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال ارایه کند؟ چیزی که به چشم می خورد در برنامه های صدا و سیما به ذکر جمله اقتصاد مقاومتی خیلی خوب هست بسنده شده هست! چند سریال و کار نمایشی در این مورد تولید کرده هست؟ چند اثر مستند و جریان ساز در این حوزه تولید و پخش کرده هست؟ فعالیتهای دولتمردان در ارگانهای متفاوت در حوزه اقتصاد مقاومتی چه میزان با کاوش و پیگیری رسانه و شبکه استانی همراه بوده هست؟ آیا رهبر معظم انقلاب خود یک تنه باید این مبحث را کاوش و پیگیری کنند؟ نقش رسانه و شبکه استانی در ایجاد مطالبه و نظارت مردمی چیست؟ چقدر اقتصاد مقاومتی را در زندگی مردم فرهنگ سازی کرده هست؟ به غیر از کلی گویی و تکرارا بی خاصیت کلمه اقتصاد مقاومتی، آیا توانسته ایم مفهوم آن را برای کشاورز کرمانی و دانشجو و مدرس مفهوم کنیم؟ آیا استاندار و مسئولین دستگاه های متفاوت کارکرد خود در اقتصاد مقاومتی را زیر ذره بین مردم و شبکه استانی می دانند؟ چند برنامه برای عرضه کارنامه و پیگیری کم کاری استانداری و دستگاه های متفاوت تولید و پخش کرده اید؟ آیا صدا و سیما در حالیکه هنوز هم پر هست از تبلیغ مستقیم و غیرمستقیم کالاهای مصرفی خارجی توان دارد سکان دار جریان سازی اقتصاد مقاومتی و پشتیبانی از تولید  ملی گردد؟ آیا صدا و سیمایی که با پول تبلیغات بانکها اداره می گردد، توان دارد در مقابل کارکرد ضد اقتصاد مقاومتی در بانکها برنامه سازی کند؟ و آیا به طور اساسی این برنامه ها موثر می باشند؟

مردم تماشاچیانِ محتاج به ارشاد و هدایت نیستند

حضور مردم یا محدود به برنامه ها در حد تماشاچیان محتاج ارشاد و هدایت هست و یا در حد گفت و گو شوندگان کلیشه ای. در ایام انتخابات و راه پیمایی ها، این مردم می باشند که باید در پاسخ سؤال خبرنگاران بگویند: “حتما در انتخابات شرکت خواهم کرد” و “بله در نهایت وظیفه هر ایرانی هست که شرکت کند”… اما هیچ وقت از وظیفه حکام و حقوق مردم سؤال نمی توان، مگر قرار نیست صدا وسیما حلقه وصل شدن مردم با حکام و فرهیختگان باشد و مگر می گردد این رابطه، یک طرفه باشد؟ منحصرا در راستای منفعت های حکام؟ آن هم منفعت های حکام، نه منفعت های حکومت چون که منفعت های حکومت در نگاه کلان در گرو برآوردن نیازهای مردم و احقاق حقوق آنهاست.

اگر اقشار ضعیف این جامعه به گفته رهبر معظم انقلاب، تریبون ندارند، مقصر کیست؟ کدام نهاد باید تریبون اقشار مستعضف و محروم جامعه باشد؟ مطالبات توده مردم از حکومت و بازخواست مدیران و حکام از سوی کدام دستگاه باید پیگیری گردد؟ من جمله موانعی که مدیران صدا و سیما می گویند این هست که در این راه باید از “پرهیز از سیاه نمایی” و “رعایت مصالح نظام ” انجام داد.

اما مساله این هست که جابه جایی مشکلات مردم به مسولان استان برخلاف مصلحت نظام و استان هست یا خلاف مصلحت مسئولین بی کفایت، اعتماد مردم در صورت رویت پیگیری مطالبشان از مدیران حکومتی محافظت می گردد یا در صورت بی اعتنایی به آنان؟ در اسلام، بالعکس آن سفارش شده هست؛ مگر در نامه ۵۳ نهج البلاغه این جمله را نخواندیم که فرمود: “هیج امتی به پاکی نرسید مگر این که حق ضعفا از صاحبان قدرت با صراحت و روانی کلام گرفته شود” نتیجه دیدگاه محافظه کار سیاستگذاران صدا و سیما، عدم بازتاب مشکلات عمده مردم و شانه تهی کردن از مسوولیت عظیم  یک تریبون عمومی هست در نتیجه جز به عکس ابزاری و کلیشه ای مردم رضایت نمی دهند و صدا وسیما عملا به یک نهاد تدافعی و برطرف اتهامات از دولت ها و بعضی مسئولین مبدل می گردد در چنین شرایطی دیگر تدوین استراتژی مفهوم ندارد چون که به جای حرکت رو به جلو و آینده باید به دفاع از وضعیت موجود اندیشید حال آنکه پرداختن به کوتاهی ها و کاستی های موجود اثر تبلیغات رسانه های ضد نظام و شبکه های اجتماعی را تا حد بسیاری خنثی خواهد کرد. اما مساله این هست که جابه جایی مشکلات مردم به مسولان استان برخلاف مصلحت نظام و استان هست یا خلاف مصلحت مسئولین بی کفایت، اعتماد مردم در صورت رویت پیگیری مطالبشان از مدیران حکومتی محافظت می گردد یا در صورت بی اعتنایی به آنان؟

صدا وسیما به یک نهاد تدافعی برای برطرف اتهامات دولت مبدل شده هست

لاپوشانی هر خطا و اشتباه؛ دستاویزی برای هوچی گران مخالف اصل نظام را فراهم می کند خوب ترین دفاع از حکومت نشان دادن ناتوانی های آن  و معرفی مقصران حقیقی هست که با رویکرد فعلی صدا و سیما هیچ هم خوانی ندارد و سیاستگذاران و بویژه رئیس سازمان صدا و سیما باید فارغ از دید محافظه کاری، ساختار حکومت و فضای استان را کاوش کنند و چون چشم های تیز بینی باشند که از معرفی آفات و موریانه ها دریغ نکنند در انتهاء اعلام می داریم خواستار حضور مدیر کل سازمان صدا و سیما در دانشگاه های استان برای عرضه گزارش هستیم هم چنین دانشجوهای انقلابی همه فعالیتها و برنامه های شبکه استانی را خصوصا در ماه های آینده زیر نظر خواهند داشت و امید دارند مسیر فعلی اصلاح گردد و مدیران رسانه ملی قدر اعتماد رهبرمعظم انقلاب را بدانند و با کار انقلابی و میدان دادن به عناصر انقلابی و دلسوز و اظهار مشکلات و مطالبات مردم و پیگری برطرف مشکلات از مسئولین، اعتماد مردم را به رسانه ملی برگردانند و از فشارها و تنگناهای مالی خناسان و سیاست بازان نهراسند!

بسیج دانشجویی دانشگاه شهید باهنر کرمان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان کرمان