تاریخ: ۱۷:۴۲ :: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲
صادرات ۵۰ میلیون دلاری کالا از خراسان شمالی/ اعزام و پذیرش دو هیات تجاری تا پایان سال

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر اترک، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی درجمع خبرنگاران استان  با اعلام این خبر گفت:  561 هزارتن کالا طی ۹ ماهه امسال ازاستان خراسان شمالی صادرات انجام شده است. وی ارزش صادرات انجام گرفته را حدود ۵۰ میلیون دلار اعلام […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر اترک، محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی درجمع خبرنگاران استان  با اعلام این خبر گفت:  561 هزارتن کالا طی ۹ ماهه امسال ازاستان خراسان شمالی صادرات انجام شده است.

وی ارزش صادرات انجام گرفته را حدود ۵۰ میلیون دلار اعلام کرد ومیزان پایه صادراتی استان را  26 درصد عنوان کرد که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است که امیدواریم تا پایان سال میزان صادرات استان جبران شود.
صمدی علل کاهش صادرات را بازسازی و تعمیر در کارخانه پتروشیمی، کارخانه سیمان، کاهش صادرات محصولات پیاز و سیب زمینی و نیز صادرات انگور به دلیل شیوع بیماری سفیدک انگور اعلام کرد.
وی تصریح کرد: برهمین اساس درصدد هستیم با پذیرش و اعزام هیات های تجاری، بازاریابی و نمایشگاه توسعه صادرات در استان افزایش دهیم.
وی افزود: دراین زمینه در حال مذاکره هستیم با کشورهای آلمان، اتریش، ایتالیا وکشورهای همسایه ترکمنستان، پاکستان و قزاقستان اعزام هیات تجاری داشته باشیم.
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به اعزام و پذیرش دو هیات تجاری تا پایان سال  اشاره کرد و ازبرگزاری نمایشگاه ترکمنستان در اسفندماه امسال بامحوریت خراسان شمالی خبرداد. 
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با ذخیره فراوان محصول پیاز  این استان درانبارها،گفت: دراین زمینه سال گذشته به کشور افغانستان، ترکمنستان و پاکستان واردات داشتیم که امسال به دلیل صادر نشدن این محصول با این مشکل مواجه شدیم.
صمدی برضرروت برنامه ریزی در راستای رفع این مشکل دراستان تاکید کرد و گفت:  دراین خصوص مکاتبات و رایزنی شده تا این محصول به کشورهای خارجی و استان های مورد نیاز با قمیت ارزان معرفی و به فروش برسد.
رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی به اهمیت مرز پرسه سو در صادرات و واردات محصولات مختلف به ترکمنستان اشاره و اظهارکرد: باتوجه به مقرون به صرفه بودن و توجیه اقتصادی بالای صادرات و واردات از این مرز،  طی سال های  گذشته پیگیری های مستمری برای بازگشایی این مرز انجام شده است.
وی اظهارکرد: باتوجه به این که استان خراسان شمالی یکی از استان های کمتر توسعه یافته است از بسیاری از زیرساخت ها ازجمله مرز دریایی، بنادر، بازارچه مرزی، فرودگاه بین المللی برخوردار نیست علی رغم همه مشکلات توانسته بازایابی قوی و بازا های خود به خوبی حفظ کند.