تاریخ: ۱۴:۱۳ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۶
شیوع شپش سر در مدرسه ها زنجان دلواپس کننده نیست

ذبیح الله تاراسی روز پنجشنبه در عنوان کرد و گو با خبرنگار ایرنا، اضافه کرد: علاوه بر این زنجان جزو استانهایی هست که پایین ترین شیوع شپش سر در آن دیده می گردد.معاون تعلیم و پرورش زنجان اضافه کرد: برای کاهش بیماری ها من جمله شپش سر، آگاه سازی های لازم از طریق مربیان نسبت […]

ذبیح الله تاراسی روز پنجشنبه در عنوان کرد و گو با خبرنگار ایرنا، اضافه کرد: علاوه بر این زنجان جزو استانهایی هست که پایین ترین شیوع شپش سر در آن دیده می گردد.
معاون تعلیم و پرورش زنجان اضافه کرد: برای کاهش بیماری ها من جمله شپش سر، آگاه سازی های لازم از طریق مربیان نسبت به رعایت بهداشت در خانواده ها انجام شده هست، چون ‘منشا’ کلیدی این بیماری در خارج از مدرسه ها هست.
شپش (پدیکلوزیس) زیادتر در محدوده هایی با تجمع و تراکم جمعیتی زیاد بخصوص در ایامی سرد سال ‘شیوع’ می یابد.

تاراسی عنوان کرد: بیشترین راه های جابه جایی بیماری شپش سر، همجواری لباس ها، بخصوص کلاه و کاپشن های اشخاص مبتلا با بقیه، یا استفاده مشترک از این لباسها هست.
شپش سر از فرد مبتلا از مسیر ارتباط مستقیم، از سری به سر دیگری توان دارد جابه جا می گردد.

معاون تعلیم و پرورش زنجان با اشاره به نقش اولیای دانش آموز در پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری ها، عنوان کرد: اگر پدر و مادر علم قدر کفایت در پیشگیری و راه های معالجه بیماری ها دارا باشند، توان دارند از مبتلا شدن به بسیاری از این بیماری ها با رعایت بهداشت جلوگیری کنند.
وی افزود: یکی از وظیفه ها ارزشمند مربیان بهداشت، معاینات سر محصلین هست، در مدرسه های که مربی بهداشت ندارد، بویژه در روستاها، بهورز مسکن های بهداشت، وظیفه کنترل تندرستی و نگهدارى های مخصوص از محصلین را برعهده دارند.

این مطلبو از دست ندید!  نمایشگاه پیوند آدم و طبیعت، خلاقیت در نمایش هنر

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، کل محصلین مقطع اوائلی هر سال از طریق مربیان بهداشت و بهورزان دانشگاه علوم دکتری استان زنجان مورد معاینه قرار می گیرند، تا در صورت رویت نشانه ها بیماری، به مراجع دکتری ذیصلاح ارجاع گردند.

شکل بالغ، لارو و تخم شپش توان دارد به عامل عفونی پدیکولوزیس منتج گردد.
۳۲۱۶/۶۰۸۵
خبرنگار: سجاد کریمی ** انتشار دهنده: رویا رفیعی