تاریخ: ۱۵:۰۱ :: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
شکست در رژیم لاغری

سرویس سبک زندگی فردا:    این مطلب را به نقل از کرمانی بخوانید. – – خانم چاق:آقای دکتر من همه رژیم‌ها را گرفته‌ام. به گفته شوهرم کلکسیونی از انواع رژیم‌ها را دارم. ولی در همه آن‌ها به بن بست دست یافته و برنامه را نیمه کاره رها نمودم پس از ان دو مرتبه به روش […]

سرویس سبک زندگی فردا:    این مطلب را به نقل از کرمانی بخوانید.

– – خانم چاق:آقای دکتر من همه رژیم‌ها را گرفته‌ام. به گفته شوهرم کلکسیونی از انواع رژیم‌ها را دارم. ولی در همه آن‌ها به بن بست دست یافته و برنامه را نیمه کاره رها نمودم پس از ان دو مرتبه به روش و رژیم دیگری پناه می‌بردم. دو سه سالی هم هست که کاملاً ناامید شده و رژیم را کلا رها کرده‌ام. دو مرتبه رو آوردم به پر خوری.

شکست در رژیم لاغری

 

دکتر : به چه سبب شکست می‌خوردی؟ مشکل چیست هر بار چه مسأله‌ای موجب ناامیدی شما گردید؟
– – خانم چاق:در زیادتر رژیم‌هایی که می‌گرفتم، هفته‌های اول موفق بودم و کاهش وزنم خوب بود. ولی با گذشت زمان احساس می‌کردم سرعت کاهش وزنم کندتر می‌شود. همین حالتادامه پیدا می-کرد تا اینکه مدتی بعد شاهد توقف کاهش وزن می‌شدم.

دکتر : آیا می‌دانید دلیل آن کُندی و توقف کاهش وزن چیست؟
– – خانم چاق: اگر متوجه می‌شدم دیگر غمی نداشتم و مشکلم را حل می‌کردم.
دکتر : دلیل کُندی و توقف کاهش در رژیم‌های غذایی می‌تواند یکی از این چهار عامل باشد:
A. – – مشکل ساختاری یا فیزیولوژی.
B. –
C. – – مشکل اجرایی.
D. –
– خانم چاق: مشکل ساختاری یا فیزیولوژی چیست؟
– عادات غذایی نادرست. – باور‌های نادرست.

– خانم چاق: چه فرقی دارد که سلول چربی آب گردد یا سلول عضلانی؟
دکتر : در رژیم‌های غذایی، طبیعی هست که مقدار کالری‌ای که آدم استفاده می‌کند باید کمتر از انرژی مورد احتیاج او باشد، بدن رژیم گیرنده در این حالت با کم بودن انرژی برای تامین سوخت رو به رو می‌شود و برای تامین ما یحتاج اقدام به سوزاندن ذخایر موجود در بافت‌های غیر فعال بدن می‌کند و با اهمیت ترین آن بافت‌ها، بافت چربی هست. حال اگر فرد رژیم گیرنده فعالیت بدنی نداشته باشد و ورزش نکند، سلول‌های عضلانی آو بی کار می‌ماند و بدن اهتمام می‌کند که از ذخایر موجود در بافت عضلانی (پروتئین و کربوهیدرات) موجود در سلول‌های عضلانی استفاده نماید.

– خانم چاق: این مشکل را چگونه حل می‌کنید؟
در نتیجه مقدار توده عضلانی کسرشده و این امر موجب ایجاد کُندی کاهش وزن می‌گردد.
– خانم چاق: ورزش چگونه می‌تواند این مشکل را حل کند؟
دکتر : سلول‌های چربی اگر کم گردد تاثیری در مقدار سوخت بدن ندارد، زیرا این چنین سلول‌ها بی فعالیت می باشند و کالری نمی‌سوزانند.

– خانم چاق: آیا مشکل ساختاری دیگری نداریم که منتج به کُندی کاهش وزن گردد؟
امّا بافت عضلانی بالاترین استفاده کالری را دارد و هنگام کاهش وزن اگر بافت عضلانی آنالیز برود، مقدار توده عضلانی کم می‌شود و کاستن آن، مقدار سوخت بدن را کاهش می‌دهد و در نتیجه سرعت کاهش وزن کم می‌شود.
– خانم چاق: به چه سبب؟
دکتر : سفارش می‌کنم که حتماً ورزش را در برنامه رژیم گنجانده و آن را جدی بگیرید. دکتر : با ورزش کردن، سلول‌های عضلانی فعال می‌شود، و با فعال شدن اذن نمی‌دهد که بدن برای تامین انرژی به ذخایر وبافت عضلانی دستبرد بزنند.
– خانم چاق: برای این که مقدار آنالیز عضلات به دست کم برسد چه کار باید بکنیم؟
دکتر : به چه سبب، افرادی که از رژیم‌های بسیار کم کالری استفاده می‌کنند! دچار کٌندی کاهش وزن می‌شوند. دکتر : اگر فردی بخواهد با یک رژیم بسیار کم کالری وزن خود را کاهش دهد، مراجع انرژی و ذخایر گلیکوژنی به سرعت کم می‌شود.
– خانم چاق: خوب ترین روش برای این کار چیست؟
در این حالت بدن وادار می‌شودبرای تامین این مقدار انرژی از سوزاندن کل بافت‌های بدن استفاده نماید (بافت چربی وبافت عضلانی)، و با کاهش مقادیر توده عضلانی سوخت بدن کم می‌شود و کاهش وزن کند‌تر می‌شود. ۲ – دکتر : نباید از فهرست غذایی بسیار کم کالری استفاده کنید و اگر به هر علتی تصمیم به کاهش فوری وزن دارید.
این کار را با افزایش تحرک و ورزش باید پیش ببرید نه با کاهش بیشتر از حد کالری غذا. دکتر : ۱ – زمینه‌ی تحرک و ورزش را ایجاد نموده و فعالیت خود را افزایش دهید.

– خانم چاق: آیا مشکل ساختاری یا فزیولوژیک دیگری هم وجود دارد که کاهش وزن را کٌند کند؟
۲ – به آرامی مقدار کالری رژیم را کاهش دهید.
– خانم چاق: اگر ممکن است دلیل آن را برای من توصیف دهید:
با این روش مقدار بسیار کمتری از عضلات بدن آنالیز می‌یابد و با ورزش می‌توانیم آن هارا تقویت و با بافت‌های چربی جایگزین کنیم.M.B): در ابتدا ورزش بایستی سبک باشد تا برای مدت طولانی تر، سامانه انرژی بدن بتواند با هر نوع تحولی سازگار گردد و چربی‌های بدن را بسوزاند. دکتر : بله کٌندی کاهش وزن را همچنان در افرادی که سابقه‌ی رژیم‌های تکراری دارند رویت می‌کنیم. دکتر : بدن ما برای دو چیز انرژی خود را می‌سوزاند: اول: تامین سوخت پایه (R.
– خانم چاق: برای یک خانم خانه دار چند درصد سوخت برای سوخت پایه و چند درصد آن برای کار‌های ارادی استفاده می‌شود؟

B): سوخت لازم برای انجام کار‌ها و فعالیت‌های سیستم‌های درونی غیر ارادی در حالت استراحت مطلق. نظیر کار قلب، فعالیت تنفسی، فعالیت سامانه گوارش، فعالیت سامانه غدد درون ریز و بیرون ریز؛ و فعالیت دیگر سیستم‌هایی که درحالت استراحت کار می‌کنند.
دوم: سوخت لازم برای انجام کار‌های ارادی: فعالیت‌های گوناگون بدنی، دربردارنده کار‌های عضلات ارادی بدن، نظیر رفت و آمد‌ها، آشپزی، ورزش، و انجام کار‌های روز مرّه. دکتر : سوخت پایه نزدیک به دو سوم انرژی لازم برای یک خانم خانه دار را تشکیل می‌دهد و یک سوم دیگر برای انجام کار‌های ارادی.
– خانم چاق: این مسأله چه رابطه ای با مبحث ما دارد؟
برای فهم مطلب به طور مثال خانم خانداری که ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد، تقریبا همه روزه ۳۰۰۰ کالری استفاده میکند، زیرا هر یک کیلوگرم از وزن بدن خانم خانه دار همه روزه ۳۰ کالری استفاده می‌کند؛ در نتیجه احتیاج همه روزه خانم صد کیلوگرمی ۱۰۰ × ۳۰ = ۳۰۰۰ کالری هست. دو سوم کل سوخت صرف تامین سوخت پایه می‌شود. دو سوم سوخت ۳۰۰۰ کالری = ۲۰۰۰ کالری صرف سوخت پایه می‌شود؛ و یک سوم ۳۰۰۰ = ۱۰۰۰ کالری هست برای تامین سوخت لازم برای انجام فعالیت‌های روز مرّه می‌باشد.

– خانم چاق: این چنین اشخاص چکار باید بکنند؟
دکتر : رابطه آن از هوشمندی بدن ما سرچشمه می‌گیرد، زیرا بدن ما می‌تواند سوخت پایه‌ی خود را با محیط خود تنظیم یعنی کم و فراوان و در حقیقت هماهنگ کند.
– خانم چاق: به چه سبب برای غلبه بر این مشکل مقدار غذا (انرژی دریافتی) را کم نکنیم؟
به طور مثال افرادی که در کشور‌های فقیر نشین آفریقا زندگی می‌کنند، برای اینکه بتواند ادامه حیات بدهند سوخت پایه شان بسیار کمتر از سوخت پایه اشخاص مرفهی که در بسیاری موهبت به سر می‌برند و در کشور‌های ثروتمند زندگی می‌کنند هست؛ در نتیجه در افرادی که همیشه در حال رژیم (اجباری) می باشند، سوخت پایه کاهش می‌یابد، تا بتواند با کم بودن انرژی هماهنگی داشته باشد. ( برای این هست که رویت می‌کنیم رژیم‌های غذایی که پیشتر برای آنها خوب و تاثیرگذار بود، دیگر پاسخ گو نخواهد بود.
– خانم چاق:آیا مشکلات ساختاری یا فیزیولوژیک دیگری هم وجود دارد؟

دکتر :، چون سوخت پایه کسرشده، تنها راهی که داریم این هست که سوخت دوم که سوخت ویژه فعالیت‌های بدنی و حرکت و ورزش هست را افزایش دهیم.
– خانم چاق: به چه سبب ویتامین‌های بدن کاهش می‌یابد؟
دکتر :، زیرا علم پزشکی برای کاستن از مقدار غذا خط قرمزی تعیین کرده که باید آن را رعایت کرد. (علم پزشکی به ما اذن نمی‌دهد که کالری فهرست غذایی کمتر از ۱۰۰۰ کالری باشد).

– خانم چاق: به چه سبب کم بودن ویتامین موجب کُندی کاهش وزن می‌گردد؟
دکتر : آخرین مشکل ساختاری که به کٌندی کاهش وزن منتج می‌شود، کاهش ذخایر بدن از ویتامین‌ها هست.
– خانم چاق: چگونه متوجه این کم بودن می‌شویم و چه کار باید بکنیم؟
دکتر : زیادتر ویتامین‌های موجود در بدن آدم از غذا‌های مصرفی تأمین می‌شود، در رژیم-های غذایی اگر دریافت غذا را کم کنیم، مقادیر ویتامین موجود در بدن آدم نیز کم می‌شود. طبق معمول بعد از ۵-۶ کیلوی اول سفارش میکنم از این کپسول استفاده کنید

B. – اشکالات اجرایی
– خانم چاق: اشکالات اجرایی چیست؟

کم بودن ویتامین منتج به کُندی کاهش وزن می‌شود. دکتر : ویتامین‌ها در فعالیت‌های سوخت و ساز بدن نقش پررنگی دارند، و کم بودن ویتامین منتج به کم شدن سوخت و ساز و در نتیجه منتج به ایجاد کُندی در کاهش وزن می‌شود. دکتر کرمانی: نرم افزاری که در سال ۱۳۷۵ طراحی کردم، بر طبق محاسباتی می‌تواند زمان کم بودن ویتامین‌ها را اعلام نماید و دستور استفاده یک عدد کپسول در بر دارنده املاح و مواد معدنی و ویتامین‌های متفاوت (مولتی ویتامین مینیرال)، را به رژیم گیرنده بدهد.
– خانم چاق: به چه سبب کٌند می‌شود؟
دکتر : علم تغذیه می‌گوید:
– اشکالات اجراییدکتر : مشکلاتی در تطبیق و اجرای رژیم پیش می‌آید که موجب ناامیدی و کٌندی کاهش می-شود. برای مثال: رژیم‌های کاهش وزن طبق وزن اشخاص داده می‌شود، هم چنان که وزن آن فرد کاهش می‌یابد، باید مقدار کالری فهرست غذایی هم کم گردد تا کٌندی در کاهش وزن ایجاد نشود. افرادی که همان رژیم را بدون تغییر ادامه می‌دهند، کاهش وزن آنها کٌند می‌شود، وشاید هم متوقف گردد. کالری لازم برای نگه داشتن وزن یک خانم خانه دار یا یک آقای کارمند تقریبا معادل ۳۰ کالری برای هر یک کیلوگرم می‌باشد.

کالری لازم برای کاهش وزن خانم خانه دار یا آقای کارمند تقریبا ۲۰ کالری برای هر یک کیلوگرم می‌باشد. به طور مثال احتیاج فرد ۱۲۰ کیلوگرمی برای نگه داشتن وزن، ۱۲۰×۳۰ = ۳۶۰۰ کالری هست. ولی مقدار کالری لازم برای کاهش وزن همان فرد، ۲۴۰۰ کالری (اولین فهرست غذایی که به وی داده می‌شود برای کاهش ۴ کیلوگرم در ماه).

– خانم چاق: علّت توقّف چیست؟
– اگر وزن این شخص به ۱۰۰ کیلوگرم کاهش یافت، باید کالری دریافتی برای کاهش وزنش از ۲۴۰۰ به ۲۰۰۰ تنزل کٌند (هر کیلو وزن ۲۰ کالری). میدانید وقتی وزن به ۸۰ کیلوگرم می‌رسد، احتیاج او برای نگه داشتن وزن چه قدر می‌شود؟
اگر وزن این شخص به ۸۰ کیلوگرم کاهش یافت، باید کالری دریافتی او؛ از ۲۰۰۰ به ۱۶۰۰ تنزل کٌند (هر کیلو وزن ۲۰ کالری).
اما اگر این شخص همان رژیم اوّلی ۲۴۰۰ کالری استفاده کُنَد، کاهش وزنش کُند می‌شود و پس از ان اندک اندک توقف می‌گردد.

این مطلبو از دست ندید!  دوستداران طبیعت امانات را به صاحبشان برگرداندند

– خانم چاق: آیا راهی برای جلوگیری از کندی یا توقف کاهش وزن وجود دارد؟
اگر وزن این شخص به وزن ۸۰ کیلوگرم برسد، باید به وی ۱۶۰۰ کالری بدهیم وگرنه کاهش وزن او کاملاً متوقف میشود.

– خانم چاق: آیا عاملان اجرایی دیگری هم موجود هست؟
دکتر : یکی دیگر از عاملان اجرایی که منتج به کندی و دلسرد شدن رژیم گیرنده می‌شوداین هست که: در دو هفته اول از آغاز رژیم، رژیم گیرنده بیشتر از سه کیلوگرم وزن کم می‌کند، ولی
– خانم چاق: دلیل آن بسیار بدیهی هست.

– خانم چاق: به چه سبب این پدیده پیش می‌آید؟
میدانید وقتی وزن به ۸۰ کیلوگرم می‌رسد، احتیاج او برای نگه داشتن وزن چه قدر می‌شود؟خانم چاق: احتیاج او برای نگهداشتن وزن ۸۰ کیلوگرم ۸۰ × ۳۰ = ۲۴۰۰ کالری می‌باشد. دکتر : در این حالت کالری مورد احتیاج، برابر با کالری دریافتی او می‌شود، در نتیجه کاهش وزن او تماما متوقف می‌شود. دکتر :، برای جلوگیری از ایجاد توقف یا کُندی با کاهش هر ۳۵۰۰ گرم، حدوداً ۶۰ کالری دریافتی از رژیم را کم می‌کنیم.

در هفته‌های بعد مقدار کاهش وزن دو کیلوگرم می‌شود، این امر موجب می‌شود که رژیم گیرنده احساس کند نتیجه کاهش دو هفته اول خوب تر بوده هست.
– خانم چاق: به چه سبب؟
دکتر : با اجرای رژیم غذایی، بدن باید هر هفته یک کیلوگرم وزن کم کند؛ امّا، هنگام آغاز رژیم غذایی و به علّت تراکم مایعات مازاد در بدن، فرد در دو هفته اول، حدودا سه و نیم کیلوگرم وزن کم می‌کند که… یک و نیم کیلوگرم آن، آب و املاح مازاد بدن می‌باشد. کاهش دو هفته نخست را باید یک وضعیت استثنایی موردنظر داشته باشیم، و کندی سرعت کاهش وزن در هفته‌های بعدی نباید شما را ناامید و افسرده کند. یکی دیگر از اشکالات اجرایی نیز ” سفر‌ها ” می باشند.
– خانم چاق: چگونه آقای دکتر؟

دکتر : در سفر، آدم از دیدن طبیعت بکر از قبیل: کوهها، رودخانه‌ها، دریا وهمچنین رویت آثار باستانی و . بالاترین لذت را می‌برد.
امّا چاق‌ها بالاترین لذت را در پهن کردن سفره کنار رود و در طبیعت بکر، و مقابل آثار باستانی می‌دانند و به غارت کردن غذا‌های رنگارنگ مشغول می‌شوند. این غذا برای او از صد‌ها طبیعت بکر و آثار باستانی زیبا‌تر خوب تر هست؛ و دریافتی او از غذا‌ها چندین برابر زیادتر می‌شود، شبیه این مشکل را در میهمانی‌ها هم داریم.

– خانم چاق: چگونه؟
دکتر : چاق میهمان باشد یا میزبان، هیچ تفاوتی برایش نمی‌کند. اگر چاق میهمان باشد، غذا‌های رنگا رنگ را می‌بیند و فرمان‌های بخور بخور وی را تحریک می‌کند، در نتیجه دیس‌های غذا را یکی بعد از دیگری کن فیکون می‌کند!.

امّا اگر چاق میزبان باشد، بعد از صرف غذا و رفتن میهمان‌ها، خود را تنها با کلی غذا‌های باقی مانده از ضیافت دیده و وادار می‌شود برای جلوگیری از دور ریختن موهبت خدا، تک تک غذا‌ها را در شکم خود در چند وعده جا بدهد البته به دستاویز جلوگیری از اسراف. یکی دیگر از اشکالات اجرایی ” هم تن دادن به گفته‌های اطرافیان ” هست. دکتر کرمانی: در کمال تأسف هنگام رژیم گرفتن، اشخاص رژیم گیرنده مورد انتقاد‌های منفی از اطرافیان قرار می‌گیرند.

– خانم چاق: آقای دکتر من همین مشکل را دارم و هر دو گروهی که فرمودید دور من را گرفته اند و هرچه که دلشان می‌خواهد به من می‌گویند؛ در این چنین موقعیت‌ها چه باید کرد؟
منتقدان یکی از این دو گروه می باشند: دوست دلسوز، اما بی اطلاع؛ یا دشمن دانا. دوست بی اطلاع؛ پدر، مادر، یا دوستانی اند که از لاغر شدن شما نگرانند و با حسن نیت و دلسوزی حرف می‌گویند و از تحولات چهره شما اظهار نگرانی و دلسوزی می‌کنند. اما دشمن دانا: افرادی می باشند که موفّقیت شما را نمی‌توانند نگاه کنند و تحمل کنند، زیرا خودشان در این کار ناکام بوده اند.
آنها انتقاد می‌کنند و کار شما را مُد پرستی و نادرست می‌دانند.
– خانم چاق: چه مشکلی ایجاد می‌کند؟
دکتر : از امروز تصمیم بگیرید که به گفته‌های آنها گوش ندهید.
خانم چاق: چه کار باید کرد؟
بدانید که دوست نادان از دشمن دانا خطرناک‌تر هست.

– خانم چاق: دیگر نکات واشکالات اجرایی چیست؟
یکی دیگر از اشکالات اجرایی که به برنامه‌های رژیم غذایی لطمه می‌زند، غذا خوردن خارج از منزل و در رستوران هست.

C. – عادات نادرست بر سر سفره:
۱ – دکتر : صرف غذا در رستوران، یک فرق با اهمیت با خانه دارد و آن این هست که در رستوران بیشتر از احتیاج فرد رژیم گیرنده غذا سرو میشود و، چون پول آن را داده، دلش اذن نمی‌دهد که نیمی از غذا هارا نخورد.
۲ – دکتر : کمتر سفارش بدهید.
۳ – به طور مثال اگر ۳ نفر هستید دو پرس درخواست کنید، و اگر تنها بودید باقی مانده غذا را در ظرف یک بار استفاده بگذارید و آن را برای وعده بعد با خود ببرید.
۴ – دکتر : ناخنک زدن‌ها! خوردن چند دانه پسته هنگام تماشای تلوزیون و چند عدد خرما بعد از غذا و نوشیدن یک لیوان شربت در منزل همسایه و… همه و همه دست به دست هم داده روند کاهش وزن شما را کند و در برخی مواقع چه بسا موجب افزایش وزن شما نیز میشود.

– خانم چاق: چگونه می‌توانیم این عادات را تغییر دهیم؟
دکتر : از امروز چهار تغییر زیر را اجرا کنید:
۱ – – عادات نادرست بر سر سفره:۱ – لقمه بزرگ برداشتن.
۲ – ۲ – قاشق را در بشقاب نگذاشتن.
۳ – ۳ – برداشتن لقمه جدید پیش از بلعیدن لقمه قبلی.
۴ – ۴ – لقمه‌ها را نجویده قورت دادن.

D. – باور‌های نادرست
۱ – لقمه‌ها را تا حد ممکن کوچک بگیرید. ۲ – قاشق را بعد از که از دهان در آوردید، در بشقاب بگذارید.

– خانم چاق: پس در حالت سردرد و سرگیجه چکار کنیم؟
۳ – تا لقمه را نبلعیده اید، قاشق بعدی را برندارید. ۴ – تا خوب نجویده اید لقمه را قورت ندهید.
– خانم چاق: به چه سبب این باور نادرست هست؟

– باور‌های غلطدکتر: متاسفانه خیلی از عقاید وافکار وباور‌های نادرست در مبحث تغذیه وجود دارد، که مردم آن‌ها را بعنوان حقایق علمی تلقی می‌کنند و بااین طرز فکر نادرست بر مشکلات تغذیه‌ای خود اضافه می‌کنند. من جمله باور‌های نادرست این هست که می‌گویند رژیم غذایی سردرد و سرگیجه ایجاد می‌کند و نوشیدن آب قند یا نبات یا وصل کردن سرم قندی، سردرد و سرگیجه را خوب می‌کند. دکتر : اگر این چنین حالت‌ها سراغ شما می‌آید، خوب تر هست مکررا از هویج استفاده کنید تااز بروز این مشکلات جلوگیری کند. یکی دیگر از باور‌های نادرست این هست که می‌گویند رژیم غذایی منتج به افت فشار خون می‌شود. دکتر : نادرست هست، زیرا هیچ رابطه ای بین قند خون و میزان فشار خون وجود ندارد، اگر این رابطه.

– صحت داشت پس افرادی که دیابت دارند، باید فشار خونشان خیلی بالا باشد.
در حالی که فشار آنها هیچ رابطه ای با قند خونشان ندارد. علاوه بر این یکی از باورهی نادرست این هست که می‌گویند: میوه نه فقط چاق نمی‌کند لکن لاغر هم می‌کند!
– خانم چاق: میوه دیگه به چه سبب؟ مگر میوه چاق می‌کند؟
علاوه بر این معتقدند که قند‌های طبیعی نظیر توت و کشمش و خرما و انجیر چاق نمی‌کند.
– در حالی که ۱۰۰ گرم توت خشک یا انجیر خشک ۳۰۰ کالری دارد و شکر معمولی ۴۰۰ کالری دارد. – خانم چاق: پس به چه سبب پزشکان سفارش می‌کنند که تا می‌توانید از قند‌های طبیعی استفاده کنید.
دکتر کرمانی: یک موز درشت دارای ۱۵۰ کالری هست، شما می‌دانید که یک حبه قند ۱۰ کالری دارد
در نتیجه یک موز معادل ۱۵ حبه قند هست، آیا ۱۵ حبه قند چاق نمی‌کند؟
– دکتر:، زیرا قند موجود در گیاهان تهی از مواد شیمیایی و سرشار از املاح و ویتامین‌های متفاوت میباشد.
دکتر : علاوه بر این یکی از خرافات شایع این هست که همه می‌گویند سیب لاغر می‌کند، در حالی که یک سیب با ظرفیت متوسط دارای ۷۰ کالری هست و معادل ۷ حب قند هست و چاق
علاوه بر این یکی از باورهی نادرست این هست که می‌گویند: میوه نه فقط چاق نمی‌کند لکن لاغر هم می‌کند!دکتر : آیا می‌دانید یک موز چند کالری دارد. – خانم چاق: خیر؛ نمی‌د. – خانم چاق: قطعا چاق می‌کند.
– کننده می‌باشد.

دکتر : نمک غذا اگر فراوان باشد، دو حالت ایجاد می‌کند:
۱ – غذا خوشمزه‌تر می‌شود و در نتیجه، زیادتر خورده می‌شود و این منتج به افزایش
متاسفانه همان افرادی که می‌گویند سیب لاغر می‌کند، می‌گویند نمک چاق می‌کند.
۲ – غذا که پر نمک باشد مایعات بدن افزایش می‌یابد (برای ایجاد تعادل بین املاح و
همه این گفته‌ها خرافات و کذب هست؛ و حقیقت این هست که؛ نه سیب لاغر می‌کند و نه نمک چاق می‌کند.

– – خانم چاق: من آزمون کردم وقتی نمک غذا فراوان باشد زیادتر می‌خورم و چاق می‌شوم.
وزن می‌گردد، پس نمک شما راچاق نکرد لکن زیادتر خوردن موجب چاقی شما گردید. یکی دیگر از باور‌های نادرست این هست که هندوانه آب هست؟!، هندوانه‌ای که هر ۱۰۰ گرم
مایعات) و در اثر تجمع مایعات وزن بالا میرود. – خانم چاق: پس در اثر استفاده نمک وزن افزایش یافت. دکتر : این افزایش وزن فقط افزایش مایعات هست که با یک قرص مدرر می‌توان از آن خلاص گردید.

– خانم چاق: آقای دکتر یعنی دیگه هندوانه نخوریم؟
یکی دیگر از باور‌های نادرست این هست که هندوانه آب هست؟!، هندوانه‌ای که هر ۱۰۰ گرمآن دارای ۲۳ کالری هست، و ما هر بار کمتر از دو کیلوگرم نمی‌خوریم. دوکیلوگرم هندوانه دارای ۴۶۰ کالری هست، و، چون هر ۷،۷ کالری می‌تواند یک گرم دنبه بسازد، در نتیجه ۴۶۰ کالری از هندوانه می‌تواند ۶۰ گرم دنبه بسازد. پس چگونه هندوانه می‌تواندآب باشد. دکتر : خیر از آن به عنوان یک میوه با کالری استفاده کنید، نه میوه‌ای بدون کالری.