تاریخ: ۱۷:۴۵ :: ۱۳۹۷/۰۷/۲۵
شوری کارون؛ حاصل یورش چندجانبه انسان، صنعت و طبیعت

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، ، به نقل از وزارت نیرو؛سیکل جزر و مد دریا هر هفت ساعت یک‌بار با جریانی حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه به سمت رودخانه‌های اطراف یورش برده و انبوهی از آب شور را وارد رودخانه‌های بهمنشیر، اروند و کارون می‌کند. […]

شوری کارون؛ حاصل یورش چندجانبه انسان، صنعت و طبیعتبه گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، ، به نقل از وزارت نیرو؛سیکل جزر و مد دریا هر هفت ساعت یک‌بار با جریانی حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ مترمکعب بر ثانیه به سمت رودخانه‌های اطراف یورش برده و انبوهی از آب شور را وارد رودخانه‌های بهمنشیر، اروند و کارون می‌کند.

این چرخه دو بار در شبانه‌روز به اوج دست یافته، به‌طوری که شوری (هدایت الکتریکی) ۱۷ هزار تا ۳۰ هزار میکروموس بر سانتی‌متر را به پیکر رودخانه‌های بهمنشیر و کارون تحمیل می‌کند. از طرفی پایین بودن دبی رودخانه‌های بهمنشیر، اروند و کارون به‌دلیل خشکسالی‌های اخیر، ورود زه‌آب‌های کشاورزی و مزارع پرورش‌ماهی و از طرف دیگر نیز تغییر رژیم حوضه متاثر از عاملان انسانی و طبیعی بالادست استان دست‌به‌دست هم داده تا کیفیت آب را مغلوب این دوئل کند.

آلاینده‌های گستره حوضه کارون بزرگ از نگاه کارشناسی

طبق آمار‌های موجود، آلاینده‌های حوضه “کارون بزرگ” طبق آمار‌های موجود، آلاینده‌های حوضه “کارون بزرگ” که رودخانه‌های کارون، گرگر، شطیط و دز را دربردارنده می‌شود، ذی ربط به یک عامل منحصر به‌فرد نبوده، لکن عاملان چند جانبه‌ای در آلودگی گستره این حوضه بزرگ ایفای نقش می‌کنند.

زیادتر بخوانید:۱۰۴ سد بزرگ کشور کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند/ کاهش ۲۷ درصدی ورودی آب به مخازن سد‌ها

به‌گفته کارشناسان محیط زیست، زهکش ذی ربط به یکی از مجتمع‌های کشت و صنعت در بالادست رودخانه کارون، پسابی افزون بر ۵ مترمکعب بر ثانیه با شوری حدود ۴۰۰۰ میکروموس بر سانتی‌متر و زهکش کارخانه کشت و صنعتی دیگر نیز پسابی با جریان ۳ مترمکعب بر ثانیه و شوری بالای ۳۰۰۰ را وارد رودخانه کارون بزرگ می‌کنند.

۵ ۵ متر مکعب بر ثانیه با شوری بالای ۴۰۰۰ میکروموس را به حوضه شاوور انجام می‌دهد.

بر طبق گزارش‌های موجود مراجع آب، حدود ۶۰۰۰ هکتار مزرعه پرورش‌ماهی در حوضه گرگر وجود دارد که حدود ۲۵۰۰ هکتار از آن به‌صورت غیرمجاز در حال فعالیت می باشند. این مزارع، آب را با شوری ۱۰۰۰ تحویل گرفته و با خروجی حدود ۱۰ هزار میکروموس بر سانتی‌متر وارد کارون می‌کنند.

کشاورزی روی خط قرمز

اوایل سال کنونی از سوی رضا اردکانیان، وزیر نیرو و مدتی پس از ان، تیم ملی هماهنگی با کم‌آبی تشکیل شده از وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر صمت، وزیر کشور و ریاست سازمان مراقبت محیط زیست دستورالعملی ابلاغ گردید که طی آن کشت برنج در استان‌های غیر از شمال کشور ممنوع گردد. این درحالی‌است که سال کنونی در حوضه کارون ۴۰ هزار هکتار شلتوک کشت شده و زهکش آن با ای‌سی ۴۰۰۰ و ۵۰۰۰ میکروموس وارد این حوضه گردید. علاوه بر عامل با اهمیت و مؤثر خشکسالی و کم‌بارشی، کشت شلتوک در استان‌های همجوار و بالادست حوضه کارون مثل لرستان، چهارمحال و … در حجمی گسترده انجام شده که ارمغانی جز کاهش آورد برای پایین دست حوضه و کاهش کیفیت آب در طول مسیر رودخانه نداشته هست.

این مطلبو از دست ندید!  ایلام، انتخاب ۴هزار گردشگر نوروزی

ناگفته پیداست که در زمان کم‌آبی و تنگنا آب، زهکش زمین‌های حاصل از کشت‌های پرمصرف در کنار دیگر عاملان آلاینده تا تا چه اندازه می‌تواند در کاهش کیفیت آب رودخانه موثر باشد. حال اگر ورود ۱۲۵ هزار متر مکعب بر ثانیه فاضلاب در مقطع شهر اهواز هم به این رودخانه اضافه گردد، این وضع شدت خواهد گرفت.

لزوم ادامه طرح احیای کارون

در بیست و دومین مصوبه آذرماه ۱۳۹۴ شورای عالی آب، برنامه ای با عنوان “طرح احیای کارون” در بیست و دومین مصوبه آذرماه ۱۳۹۴ شورای عالی آب، برنامه ای با عنوان “طرح احیای کارون” به تصویب رسید که در صورت اجرایی شدن آن خونی تازه در رگ‌های کارون جاری می‌شد. شورای عالی آب تشکیل شده از وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت های و معادن کشور و ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، ریاست سازمان مراقبت محیط زیست، یک نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و مراجع طبیعی به عنوان ناظر و دو نفر از متخصص ها بخش کشاورزی هست که این طرح را به تصویب رساندند؛ از آن زمان تاحالا قسمتی از مصوبات اجرا شده و قسمتی دیگر منتظر تخصیص ارزش هست.

در این طرح مواردی من جمله ساماندهی فاضلاب‌های صنعتی، احیای مراجع اکولوژیک، ساماندهی زه‌آب‌های پرورش ماهی، اجرای سد‌های بهمنشیر و مارد، انتصاب ایستگاه‌های سنجش کیفیت آب، ایجاد یگان مراقبت اندکی و کیفی رودخانه، تکمیل طرح لایروبی کارون در مقطع شهری و ساماندهی فاضلاب‌های شهری و روستایی به‌چشم می‌خورد. هر چند عمر تصویب این طرح در آستانه ورود به ۳ سالگی هست، اما چشم‌های دلواپس کارون همچنان منتظر دست‌هایی هست تا پیکر رنجورش را از این مهلکه دوئل رهایی دهد.