گروه: شغل
تاریخ: ۱۹:۵۱ :: ۱۳۹۶/۰۵/۲۷
شهردار سنندج پس از ۱۷ ماه مدیریت برنامه خاصی برای ساماندهی دست‌فروشان دارد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، در شهرداری این شهر پس از استیضاح و برکناری "کامیاب شادمان" شهردار سابق در ۲۴ آذر سال ۹۴ و انتخاب لقمان حیدری به عنوان سرپرست شهرداری، اعضای شورای اسلامی شهر سنندج فرزین رحیمی، حشمت‌اله صیدی، منوچهر فخری و اردوان نوسودی را برای ارائه […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، در شهرداری این شهر پس از استیضاح و برکناری "کامیاب شادمان" شهردار سابق در ۲۴ آذر سال ۹۴ و انتخاب لقمان حیدری به عنوان سرپرست شهرداری، اعضای شورای اسلامی شهر سنندج فرزین رحیمی، حشمت‌اله صیدی، منوچهر فخری و اردوان نوسودی را برای ارائه برنامه‌های خود در صحن شورا انتخاب کردند که غیر از نوسودی ۳ گزینه دیگر برنامه‌های خود را ارائه دادند و در نهایت منوچهر فخری با ۷ رأی اعضای شورای اسلامی شهر به عنوان شهردار جدید سنندج انتخاب و از ۱۲ دی‌ماه ۹۴ عهده‌دار این مسئولیت شد.

نشست خبری شهردار سنندج با اصحاب رسانه استان کردستان در حالی در سنندج برگزار شد، که وی از هر دری سخن گفت و گاهاً سئوالات خبرنگاران را با کنایه پاسخ می‌داد و درباره وضعیت شهرداری دست به شفاف‌سازی بی‌سابقه زد؛ البته پس از ۱۷ ماه مدیریت وعده‌ای‌ جدید همانند آن وعده‌های بی‌سرانجام قبلی برای ساماندهی دستفرشان خیابان‌های این شهر نیز داد که لازم است اعضای جدید شورای شهر سنندج قبل از تصمیم‌گیری درباره شهردار، اظهارات این شهردار موفق را بخوانند.

البته به نظر می‌رسد مشکلات و ضعف‌های بسیاری در حوزه مدیریت شهرداری سنندج وجود دارد که لاینحل باقی مانده و جهت یادآوری به نمونه‌ای از آنها اشاره می‌کنیم.

میانگین طول عمر مدیریتی یک شهردار در سنندج کمتر از دو سال است

منوچهر فخری در این نشست با اشاره به ضرورت تعامل مدیران با اصحاب رسانه استان اظهار داشت: خبرنگاران مشاورین و منتقدین منصف و خوبی در کنار شهرداری هستند و تعامل برقرار شده بین شهرداری با این قشر دلسوز قطعاً به نفع مردم است. ثبات مدیریت شهری در جامعه موجب رشد و تعالی در ابعاد اجتماعی و فرهنگی شده و به مرور منجر به حل چالش‌ها می‌شود.

شهردار سنندج با بیان اینکه شهردار باید اشرافیت کامل به کار خود داشته باشد، تصریح کرد: میانگین طول عمر مدیریتی یک شهردار در سنندج کمتر از دو سال بوده و این ضعف بزرگی است که باید دلایل آن توسط فعالان عرصه رسانه بررسی و مورد توجه قرار بگیرد.

وی گفت: زمانی که این مسئولیت به بنده محول شد، شهرداری سنندج از لحاظ اقتصادی "ورشکسته" و دچار بحران و پروژه‌های بسیاری نیمه کاره رها شده بود.

بدهی ۱۶ میلیارد تومانی شهرداری سنندج

فخری افزود: در دوره قبل، شهرداری سنندج حتی حقوق پرسنل را پرداخت نکرده بود و زمانی که بنده شهردار شدم فقط به همکاران خود ۱۶ میلیارد تومان بابت حقوق و مزایا بدهکار بودیم.

وی گفت: از آنجا که بنده شهردار با تجربه بودم، در ۱۷ ماه گذشته فقط مدیریت بحران کرده‌ام و دلیل حضورم احساس وظیفه برای ادای دَین به مردم این شهر بود و هنوز هم این احساس دَین در من وجود دارد.

شهردار سنندج گفت: زمانی که به‌عنوان شهردار این شهر انتخاب شدم تقاطع غیر همسطح "کوسه‌هجیج" تنها ۴۰ درصد پیشرفت داشت که در مدت شش ماه در زمان کاری بنده ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی و تکمیل شده است.

وی با اشاره به اینکه تشخیص شهردار موفق در این شهر سلیقه‌محور است، گفت: متأسفانه زمانی که شهردار جدید منصوب می‌شود پروژه‌های نیمه کاره را رها کرده و پروژه‌های جدیدی را شروع می‌کند که این مشکل، یکی از دلایل رشد نکردن سنندج است.

تکمیل و پیشرفت ۵۰ درصدی پارکینگ طبقاتی "عبدالعلی سنندجی"

شهردار سنندج خاطر نشان کرد: تکمیل و پیشرفت ۵۰ درصدی پارکینگ طبقاتی "عبدالعلی سنندجی"، پیشرفت و بهسازی ۲۵ درصدی آسفالت کمربندی آبیدر و تکمیل تونل انقلاب از جمله اقدامات انجام شده بود.

وی گفت: پارکینگ طبقاتی "عبدالعلی سنندجی سالانه نزدیک به یک میلیارد تومان سود عاید شهرداری می‌کند.

فخری با بیان اینکه در شهرداری وفای به عهد کردم، افزود: اگر در سیستم نظام مدیریتی هر مدیری تحت عنوان از دست رفتن فرصت‌ها در زمان مدیریت محاکمه شود بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

برای ساماندهی دست‌فروشان سنندج برنامه خاصی داریم

وی با بیان اینکه دست‌فروشی در سنندج با بیکاری مردم رابطه دارد، گفت: برای ساماندهی دست‌فروشان سطح سنندج برنامه خاصی داریم! و قرار است روز بازارهایی در سطح شهر تعریف شود و باید شهرداری برای این مسائل برنامه ویژه‌ای داشته باشد.

شهردار سنندج با طرح این سئوال که چند سال است سد معبر در این شهر وجود دارد، گفت: سد معبر و مشکلات "تاناکورا" مربوط به دوره بنده نیست، دست‌فروشان تاناکورا کل پیاده‌رو را گرفته و این «جرم مشهودی» است که ظرف ۴۸ ساعت می‌توانیم آن را آزاد کنیم.

وی با بیان اینکه فرهنگ‌سرای سنندج با مشکل اساسی مواجه است، گفت: اقدامات انجام شده در شهرداری سنندج با دست خالی و باتوجه به اعتبارات در ۱۷ ماه کاری انجام شده و باید قضاوت کار بنده براساس همین مدت باشد و قاعدتاً در این مدت زمان نمی‌توان بسیاری از مشکلات را حل کرد.

شهردار سنندج خاطر نشان کرد: قرار است سنندج به‌عنوان پایتخت موسیقی ایران توسط یونسکو ثبت شود و این می‌تواند برای این شهر برندی باشد.

اکثر قطعات پل هوایی میدان آزادی سنندج " کارایی" درستی ندارند

وی با اشاره به مشکلات پل هوایی میدان آزادی سنندج گفت: هزینه زیادی صرف این پل شده است؛ اکثر قطعات این پل هوایی به اسم قطعه اصلی خریداری شده اما چینی و کارایی درستی ندارند و ۲۴ ساعت به طور مداوم قابل استفاده نیست و یک سال است که با آموزش و پرورش توافق شده تا خیابان‌ها ۵ متر تعریض شود که اگر این اتفاق بیفتد در نتیجه پل خود به خود جا به جا می‌شود و این اقدام در بعد ترافیکی قطعاً اثر مثبت دار

فخری افزود: بهترین شهربازی سرپوشیده غرب کشور که برای آن ۸ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده قرار است تا یک ماه آینده در شهر سنندج افتتاح شود.

وی گفت: شهرداری سنندج به باشگاه ورزشی ۲۰۰ میلیون تومان بدهکار بوده که در حال پرداخت بدهی‌ها هستیم  تا مجدداً باشگاه راه‌اندازی شود و قرار است المپیاد محلات در این مکان انجام شود.

شهردار سنندج گفت: قهرمانان المپیادی و آسیایی آبرو و عزت ایران هستند که متأسفانه اکثر آنها در حال انجام کارهای ساده و دستفروشی هستند و شهرداری می‌تواند این ظرفیت‌ها را به‌کارگیری و استخدام کند.

وی گفت: در سال ۹۴ حدود ۲۱ هزار و ۵۰۰ تن آسفالت؛ سال گذشته ۴۵ هزار و ۵۰۰ تن و امسال نیز تاکنون ۲۸ هزار و ۹۰۰ تن آسفالت معابر و جاده‌های سطح این شهر انجام شده است.

شهردار سنندج خاطر نشان کرد: تکمیل پل قشلاق، افتتاح تقاطع قرآن در سه ماه آینده، شروع تقاطع غیر هم سطح میدان بسیج از هفته آینده، احداث بلوار دو باندی "ننله"، بلوار ۳۶ متری دگایران و برقراری عدالت در خدمات عمرانی از جمله کارها و برنامه‌های پیش‌رو است.

وی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس شورای اسلامی شهر سنندج مبنی بر اینکه شانس ابقای فخری "20 درصد" است، گفت: ۲۰ درصد شانس بسیار زیادی است و من ممنونم که برای ما این مقدار شانس قائل شده‌اند.

فخری افزود: اگر قرار به ماندن در پست شهردار سنندج باشم با افتخار می‌مانم و حتی به کارگری در این شهر هم افتخار می‌کنم!؛  هفته آینده نیز ماندن یا رفتنم از شهرداری مشخص و نهایی می‌شود.

استخدام 1300 نفر نیرو در شهرداری سنندج؛ 77 درصد میانگین تحصیلی "سیکل" دارند

شهردار سنندج در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به وضعیت نیروهای استخدام شده گفت: از ۲۱۴۵ نفر پرسنل شاغل در شهرداری، ۱۱۳۳ نفر زیردیپلم، ۵۰۸ نفر دیپلم، ۱۶۳ نفر فوق‌دیپلم، ۲۷۵ نفر لیسانس و ۶۶ نفر فوق‌‌لیسانس هستند.

وی گفت: مدرک ۵۳ درصد نیروهای شاغل در شهرداری سنندج زیردیپلم و ۲۴ درصد دیپلم هستند، بنابراین به نظر می‌رسد ۷۷ درصد این مجموعه میانگین تحصیلی "سیکل" دارند.

شهردار سنندج خاطرنشان کرد: سال ۸۶ شهرداری سنندج ۸۹۰ نفر نیرو داشته و سال گذشته شمار نیروهای شاغل در شهرداری به ۲۱۳۲ نفر رسیده یعنی در مدت ۱۰ سال گذشته حدود یک‌هزار و ۳۰۰ نفر به پیکره شهرداری اضافه شده است.

وی گفت: متأسفانه سالانه ۵۰ میلیارد تومان صرف پرداخت حقوق و مزایای پرسنل و نیروهای شهرداری سنندج می‌شود و تمام درآمد شهرداری به آنان اختصاص می‌یابد.

شهرداری سنندج ۵۶ میلیارد تومان بدهکار است

فخری افزود: در طول مدت کاری خود تنها یک نفر را با مدرک فوق‌لیسانس در حوزه آموزش سرکار آوردم چراکه احساس کردم آموزش در شهرداری ضعیف است.

وی گفت: در سال ۹۴ بدهی شهرداری ۶۸ میلیارد تومان بود که سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان به آن اضافه شد و با پرداخت ۳۲ میلیارد تومان، در حال حاضر جمع کل بدهکاری‌های شهرداری سنندج ۵۶ میلیارد تومان است.