تاریخ: ۱۶:۳۷ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
شناسایی ۱۵۰ مریض استومی در شهر قم/ارائه خدمات به مریض ها در انجمن استومی

نرگس فرشادپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به این که انجمن استومی با مساعدت بیمه ها و پرستاران جایگاه ها معالجهی، مریض ها استومی را شناسایی می کند، اضافه کرد: استومیت ها مریض های می باشند که به دلایل متفاوت من جمله ناهنجاری های مادرزادی دستگاه گوارش از بدو […]

نرگس فرشادپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به این که انجمن استومی با مساعدت بیمه ها و پرستاران جایگاه ها معالجهی، مریض ها استومی را شناسایی می کند، اضافه کرد: استومیت ها مریض های می باشند که به دلایل متفاوت من جمله ناهنجاری های مادرزادی دستگاه گوارش از بدو تولد، سرطان روده بزرگ، سرطان مثانه، بیماری های التهابی روده و تصادفات تحت جراحی قرار می گیرند و خارج شدنی مدفوع یا ادرار آن ها برای همواره یا موقتا از مسیر شکم تعبیه می شود.

فرشادپور اضافه کرد: این مریض ها بر اساس مرسوم کوشش می کنند کسی متوجه استومیت بودن آن ها نشود، زیرا بعد از این که در محدوده کار و جامعه کسانی متوجه بیماری آن ها می شوند، کوشش می کنند به دستاویز های متفاوت از آن ها استعفا کنند؛ آنان از این موضع، همواره در فراروی بی مهری بقیه قرار دارند.
وی با اظهار این که تعلیم و بکارگیری از کیسه شایسته بسیاری از این مریض ها را به زندگانی عادی برمی گرداند، گفت: انجمن با شناسایی مریض ها نیازمند کیسه و ملزومات مرتبط دربردارنده پانسمان و خمیر اختصاصی و اسپری های محافظ و تمیز کننده را در اختیار مریض ها قرار می دهد و تمام خدمات ویزیت و مشاوره نیز رایگان خواهد بود.
وی از مریض ها استومی درخواست کرد: برای ارتقاء کیفیت زندگانی، آگاهی از نحوه بکارگیری از امکانات مورد احتیاج و اطلاع از وسایل روز جهان به انجمن پشتیبانی از مریض ها استومی واقع در بیمارستان شهید بهشتی شهر قم مراجعه نمایند.

به گفته وی، انجمن پشتیبانی از مریض ها استومی علاوه بر استان شهر قم از شهرستان ها و استان های همجوار من جمله مرکزی، لرستان، کرمانشاه و همدان نیز مریض های را تحت پوشش دارد.
وی در ادامه با اظهار این که مریض ها استومی بر اساس مرسوم از قشرهای ضعیف جامعه می باشند، دنبال کرد: با این وجود این مریض ها تحت پوشش پشتیبانیی هیچکدام از سازمان های برخورداری پایبندی و مسئول دکتری و یا نهاد بیماری های خاص کشور هم قرار ندارند.

مدیر انجمن پشتیبانی از مریض ها استومی شهر قم گفت: بعضی از این مریض ها به سبب شیمی معالجهی خرج های دارویی بسیاری ضروری هست بپردازند و بر اساس مرسوم از جنبه تغذیه ای نیز در شرایط شایستهی نیستند.

انجمن استومی کشور در سال ۱۳۸۰ در تهران تشکیل گردید و شعبه این انجمن در استان شهر قم در سال ۱۳۹۲ در بیمارستان شهید بهشتی مسیر اندازی شده هست.
/۲۰۸۵/ ۱۱۷۵ خبرنگار: سمیه حیدری ** انتشار یافتن: رضا علیمحمدی