شناسایی سالانه ۲۰۰ مورد تومور بدخیم مغزی در خراسان رضوی/ مردان بیشتر در خطر تومورهای مغزی هستند

0
اشتراک

شناسایی سالانه ۲۰۰ مورد تومور بدخیم مغزی در خراسان رضوی/ مردان بیشتر در خطر تومورهای مغزی هستند

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از نبض شهر، کاظم انوری در سمینار علمی «تازه‌های نوروانکولوژی» در مشهد اظهار داشت: به نظر می‌رسد آمارواقعی موارد ابتلای سالانه به تومور بدخیم مغزی در خراسان ومشهد بیشتر از ارقام رسمی باشد که بخشی از این تفاوت آماری به عدم ثبت موارد و همچنین عدم نمونه‌برداری باز می ‌گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه تومورهای مغزی ۲ تا سه درصد کل تومورهای بدن انسان را ایجاد می کنند؛ بیان کرد: ابتلای مردان به تومور مغزی یک و نیم برابر موارد ابتلای بانوان است.

دبیر علمی سمینار «تازه‌های نوروانکولوژی» گفت: در بروز سرطان های مغز و اعصاب نقش عوامل محیطی کم‌رنگ‌تر است اما تماس مداوم با اشعه ایکس در این رابطه بی تاثیر نیست. همچنین بعضی از مطالعات در خصوص استفاده طولانی مدت از تلفن همراه شواهدی را ذکر کرده‌اند که اگر چه متقن نیست اما به هر حال این احتمال که استفاده زیاد از تلفن همراه در بروز تومورهای مغزی اثرگذار باشد؛ را تقویت می‌کند. از این رو مناسب‌تر است که افراد استفاده از تلفن همراه را محدود کرده و در هنگامی که نیازی به تلفن ندارند آن راخاموش کنند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عواملی چون سندروم‌های خاص ژنتیکی در بروز تومورهای مغزی اشاره کرد و گفت: سرطان خون و سرطان های مغز و اعصاب دو سرطان شایع در اطفال است که تشخیص زودهنگام آن ها در درمان کامل بسیار حائز اهمیت است.

وی توجه به علائمی چون سردرد همراه با اختلال حسی چون اختلال در بینایی یا شنوایی و اختلال در حرکت اندام‌ها را ضروری خواند و گفت: اگر چه سردرد بسیار شایع است اما سردردی که همراه با اختلال حسی یا حرکتی باشد حتما باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

انوری در ادامه از درمان جراحی و رادیوتراپی به عنوان درمان‌های اصلی تومورهای مغزی نام برد و گفت: شیمی ‌درمانی در درمان انواع زیادی از تومورهای مغزی نیز نقش عمده دارد البته باید بگویم که استفاده از مارکرهای مولکولی برای تجویز داروهای مناسب هر بیمار امروزه بسیار مورد استفاده است و در حال حاضر در سطح شهر مشهد نیز از مارکرهای MGMT و IDH برای تجویزهای دقیق‌تر و با اثرگذاری بیشتر استفاده می‌شود اما گسترش بیشتر استفاده از این روش‌ها باید در دستور کار قرار گیرد.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.