تاریخ: ۹:۳۰ :: ۱۳۹۶/۰۹/۲۶
شعبده بازهایی که سر فرعون بزرگ را شیره می مالیدند

مجله سرنخ – اشکان خسروپور: شعبده بازهای مصری در دوران باستان یکی از ارزشمند ترین و معروف ترین های زمان خودشان بودند. شعبده بازی برای مصری ها کاربردهای متفاوتی به جز سرگرمی داشت. آ آنان برای ساخت سازه های غول پیکرشان، اجرای مراسم دینی و خیلی مسائل روزمره دیگر از شعبده و تردستی استفاده می […]

مجله سرنخ – اشکان خسروپور: شعبده بازهای مصری در دوران باستان یکی از ارزشمند ترین و معروف ترین های زمان خودشان بودند. شعبده بازی برای مصری ها کاربردهای متفاوتی به جز سرگرمی داشت. آ آنان برای ساخت سازه های غول پیکرشان، اجرای مراسم دینی و خیلی مسائل روزمره دیگر از شعبده و تردستی استفاده می کردند. شخص فرعون از همه زیادتر به تردست ها بها می داد. او یک شعبده بالز ویژه داشت که لازم هست هر زمان که عزم می کرد برایش فیل هوا می کرد! داستان شعبده بازهای مصر باستان شالوده خیلی از شعبده های دنیای پیشرفته را هم بنا کرده اند. داستان معروف ترین شعبده ها را از دست ندهید.

ساختمان سازهای شعبده باز

در دوران مصر باستان نان شعبده بازها اکانتی در روغن بود اما کار آنان لزوما سرگرم کردن مردم نبود. برخی های شان حرفه های خیلی ارزشمندی داشتند. آ
شعبده بازهایی که سر فرعون بزرگ را شیره می مالیدند
   یکی از این ایده های شعبده بازی، مرتبط به یک اعتقاد رایج بین بت پرستان بود که می عنوان کرد هرم مصر آنقدر بزرگ هست که نوکش به ماه می رسد. به همین سبب هم لازم هست کاری می کردند تا نشان بدهند رابطه ای بین ماه و اهرام وجود دارد.

شعبده بازها برای اجرای این معجزه به اندکی آب احتیاج داشتند. آ

شعبده بازها با استفاده از الوارهای مطلوب، آب و به احتمال زیاد اندکی روغن به راحتی آن را حرکت داده بودند. عده ای از شعبده بازان که با بنایی آشنایی داشتند قسمت هایی از بنای فرعون را بصورت صیقلی ساخته بودند، به به صورتی که شب ها نور ماه را تماما منعکس می کرد. آ آنان با همین شیوه می موفق شدند شعبده های تازهی را شکل بدهند. با همین شیوه هر چند وقت یک بار کار تعجب آوری کرده و آن را به قدرت فرعون نسبت می دادند. این شعبده بازها با یک سری تردستی آسان، دل مردم آسان لوح را به دست می آوردند و پول بسیاری هم از این راه به جیب می زدند. شعبده بازهایی که سر فرعون بزرگ را شیره می مالیدند  ظاهر کردن مار از درون شال     گاهی شعبده هایی در دوران مصر باستان اجرا می گردید که تنها ویژه شخص فرعون بود و اگر کسی نمی توانست آن را اجرا کند، در خوب ترین حالت اخراج می گردید. ظاهر کردن یک مار سمی در جمع کار تعجب آوری به دیدگاه می آید اما چگونه چنین چیزی محتمل بود؟ «والتر گیب سون» که سالها هست در مورد شعبده های تعجب آور دنیای باستان تحقیق کرده در کتابش با عنوان «رازهای تردستی» در مورد این نوع خاص از شعبده دیدگاه داده هست. او می گوید: «خیلی از شعبده بازها در مورد این که چگونه چنین کاری محتمل بود، بیان بی اطلاعی می کنند. »

ولی ماجرا در اصل چیز دیگری است

«» «گیب سون» در کتابش می نویسد: «موجود طنابی شکلی که شعبده باز به بقیه نشان می داد، در بسیاری از مورد ها مار نبوده هست. » اما این اتفاق چه بود؟

« این نژاد خاص که منحصرا در برخی کتاب های شعبده بازها نشانه هایش را شاهد هستیم در محل های خاصی پرورش داده شده و آن مقدار بزرگ می گردیدند تا به اندازه یک بچه مار حقیقی بشوند. بعد هم بدن شان آرایش می گردید تا شبیه مار گردند. این شکل و شمایل تعجب آور مارهای شعبده باز که شبیه مارهای مرسومی نبودند نه تنها باعث طرد شدن شان نمی گردید لکن باعث می گردید تا به این شعبده بازها به چشم «موجودات ماورایی» نگاه گردد که می موفق شدند مارهایی با شکل و شمایل تعجب آور را ظاهر کنند.»
  شعبده بازهایی که سر فرعون بزرگ را شیره می مالیدند
افسانه پرطرفداری که در اصل اسم یک شعبده معروف در دنیای باستان بوده است
 غول چراغ جادوی واقعی
«»   «چراغ جادویی که با دست کشیدن و پاک کردنش ناگهان یک غول بزرگ ظاهر شده و توان دارد سه رؤیای هر کسی را برآورده کند.» چراغ جادویی که با حرکت دادن و تمیز کردنش یک غول بزرگ خارج آمده و اقداماتی تعجب آور انجام می دهد، یک واقعه ی حقیقی هست. شعبده بازهای معروف دنیای باستان بخصوص در مصر همیشه چراغ های روغنی ویژهی داشتند که نسل اندر نسل به ارث می بردند. این چراغ ها ظاهری شبیه چراغ روغنی هایی داشتند که خیلی از مردم برای روشن کردن خانه های شان استفاده می کردند. این چراغ ها اما تفاوت هایی در ظاهر داشتند؛ بزرگ تر بودند و یک در هم برای شان تعبیه شده بود که شکل و شمایل تعجب آوری داشت.

این مطلبو از دست ندید!  موسیقی، کودکی و بیداری

شعبده بازهای قهار برای این که مردم یا فرعون را شگفت زده کنند، در موقع شب و موقعی که هوا اکانتی تاریک می گردید با اجرای یک شعبده تعجب آور برای خودشان آوازه و آسایش می خریدند. ولی ماجرا از چه قرار بود؟ شعبده بازها جز چراغ جادویی یک طاقه پارچه چند متری نیز همراه شان داشتند تا بتوانند عکس غول را روی آن بیندازند. البته این وسیله کلیدی کارشان نبود و مکررا پیش می آمد که بدون پارچه بوده و غول را روی دیوار ظاهر می کردند. تمام راز کار در نوری نهفته بود که از داخل چراغ خارج می آمد. آ آنان از ماده ای برای روشن کردن چراغ های شان استفاده می کردند که زیادتر از روغن، روشنایی داشت.

این شعبده به جز مصر در یونان و هند هم اجرا می گردید و تا قرن ها، شعبده بازهای سلطنتی راز آن را سینه به سینه نقل می کردند اما روش اجرای آن در هر مکانی با بقیه منطقه های تفاوت هایی داشت.
 شعبده بازهایی که سر فرعون بزرگ را شیره می مالیدند 
علاءالدین در راه اروپا

  اسرار شعبده غول چراغ جادو تا قرن هجدهم، همان طور در دست شرقی ها بود اما یک فرانسوی به اسم «آنتونی گالار» در سال ۱۷۰۴ میلادی نسخه ای از هزار و یک شب را ترجمه کرد که باعث گردید ایده های تازهی برای سرگرمی به ذهن اروپایی ها برسد. یکی از ارزشمند ترین ایده ها مرتبط به «غول چراغ جادو» بود، واژه ای که اصلا مثال اش در زبان فرانسوی وجود نداشت و تا کنون پدیده ای شبیه به آن هم کشف نشده بود. « «جینی» که بعدها در انیمیشن های کمپانی والت دیزنی هم استفاده گردید، اسم غول چراغ جادو بود که از دنیای دیگری آمده و می توانست آرزوها را برآورده کند. اما این غول بزرگ قرار بود به نوعی دقیق چه کار کند؟  این ایده را هم «هزار و یک شب» در اختیار شعبده بازهای اروپایی گذاشت. » پس قرار بر این گردید که «جینی» یا غول چراغ جادو به پادشاه وعده کشورگشایی داده و برایش رؤیاهای مطلوب کند.    در نهایت پیشنهادی شبیه به همان غول چراغ جادو اجرا گردید و آرام آرام به خارج دیوارهای قصر هم رسید. بازار هم پر از چراغ هایی گردید که شکل های تعجب آور و غریبی داشت و گفته می گردید هر کدام شان یک غول در خودشان مخفی کرده اند. البته چراغ جادوی اروپایی با آن چیزی که در مصر استفاده می گردید، تفاوت هایی داشت. در این باره به جای «چراغ» از «بطری جادو» استفاده می گردید.