تاریخ: ۱۷:۵۷ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
شستن، آب پز و سرخ کردن، سمی بودن قارچ را از بین می برد؟

خبرگزاری ایسنا: کارشناس بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه سم قارچ سمی به هیچ عنوان از بین نمی‌رود، گفت: شستن، پختن و سرخ کردن قارچ‌های سمی تأثیری در از بین بردن سم آن ندارد. جوانمردی با ابراز تأسف از اینکه طی هفته‌های موخر شاهد مسمومیت زیادی از مردم به […]

خبرگزاری ایسنا: کارشناس بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه سم قارچ سمی به هیچ عنوان از بین نمی‌رود، گفت: شستن، پختن و سرخ کردن قارچ‌های سمی تأثیری در از بین بردن سم آن ندارد.

جوانمردی با ابراز تأسف از اینکه طی هفته‌های موخر شاهد مسمومیت زیادی از مردم به سبب استفاده قارچ‌های سمی هستیم، گفت: قارچ‌ها یکی از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین خوراکی‌هاست.

وی با اعلام اینکه بیشتر از ۵۰ نوع گونه قارچی در منطقه کردستان وجود دارد که بخش قابل ملاحظه ای از آن سمی هست، اضافه کرد: تشخیص سمی بودن این دست از قارچ‌ها، تنها در لابراتوار‌های آزمایشگاهی و توسط متخصص ها گیاه‌شناسی امکان‌پذیر هست.

کارشناس بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کردستان با ذکر اینکه به سبب قابل تشخیص نبودن قارچ‌های سمی برای مردم عادی، مشکلات مسمومیت حاد و حتی فوت در بعضی منطقه های کشور و استان رخ داده هست، گفت: بر طبق آخرین آمار در کردستان ۱۸۴ نفر دچار مسمومیت متاثر از استفاده قارچ سمی شده‌اند.

وی با اهتمام بر عدم استفاده قارچ‌های وحشی موجود در طبیعت و غیرپرورشی، تصریح نمود: به سبب تشابه ظاهری قارچ‌های سمی با قارچ‌های غیرسمی و خوراکی، تنها راه پیشگیری از مسمومیت با قارچ، اجتناب از استفاده قارچ‌های روئیده در طبیعت و فله‌ای هست.

این مطلبو از دست ندید!  نمایی از طبیعت سرسبز در «مرزین» + فیلم

جوانمردی با بیان این‌که تنها از قارچ‌های خوراکی تولید گردیده در کارخانه‌های معتبر و دارای شناسنامه تولید و تأیید از سوی وزارت بهداشت، استفاده شود، دنبال کرد: بعضی مردم به اشتباه فکر می‌کنند که با شستن و یا پختن قارچ مسموم بودن آن از بین می‌رود، اما از لحاظ علمی باید اعلام نمود که به هیچ عنوان شستن، آب‌پز یا کباب کردن قارچ‌های وحشی موجود در طبیعت سمی بودن آن‌ها را از بین نمی‌برد.

فروشندگان قارچ‌های فله‌ای و خودرو متخلف می باشند

وی اضافه کرد: در صورت رویت فروش قارچ‌های فله و خودرو با متخلفین برخورد قانونی خواهد گردید.

جوانمردی در انتهاء با درخواست اینکه مردم قارچ‌های پرورشی صنعتی که دارای شناسنامه تولید می باشند را جایگزین استفاده قارچ‌های خودرو کنند، افزود: استفاده قارچ‌های فله‌ای و چیده شده از طبیعت، بازی با زندگی و فوت هست.