گروه: بلیط
تاریخ: ۲۲:۵۲ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
شرکت های هواپیمایی داخلی را چقدر می شناسید؟

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری دانشجو، اواخر سال ۱۲۹۲ بود که مردم تهران برای نخستین بار هواپیمایی در آسمان این شهر تماشا کردند. این هواپیما در فرانسه ساخته شده بود و Bleriot XI اسم داشت، اما خلبانی روسی آن را از روسیه تا تهران هدایت کرده بود، تکنسین‌های […]

شرکت‌های هواپیمایی داخلی را چقدر می‌شناسید؟به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری دانشجو، اواخر سال ۱۲۹۲ بود که مردم تهران برای نخستین بار هواپیمایی در آسمان این شهر تماشا کردند.

این هواپیما در فرانسه ساخته شده بود و Bleriot XI اسم داشت، اما خلبانی روسی آن را از روسیه تا تهران هدایت کرده بود، تکنسین‌های ایرانی هواپیما را تعمیر کرده و آن را به روسیه بازگرداندند.

جانکرز (Junkers) (به معنی اصیل‌زاده‌ی آلمانی) یک کمپانی بسیار بزرگ سازنده هواپیما در آلمان بود که در سال ۱۹۲۶ میلادی توافق نامه پنج ساله‌ای را با دولت ایران با موضوعیت راه اندازی خدمات هوایی در ایران امضا نمود.

کمپانی جدید به اسم خطوط هوایی جانکرز (Junkers Airline) در ایران به ثبت رسید. نخستین سرویس با نظم خدمات هوایی در ایران در تاریخ ۸ فوریه سال ۱۹۲۷ شروع به کار کرد و مبدل به نقطه عطفی در تاریخ هوانوردی غیرنظامی در ایران گردید.

در ابتدا خطوط هوایی جانکرز در هفته دو پرواز تهران – بندر انزلی و دو پرواز تهران – قصر شیرین را ایجاد کرد. در فوریه سال ۱۹۲۸ این پرواز‌ها به باکو در جمهوری آذربایجان و بغداد در عراق گسترش یافت. همین گونه پرواز‌هایی به بوشهر از طریق اصفهان و شیراز، به مشهد و به تبریز از طریق قزوین به جمع پرواز‌های خطوط هوایی جانکرز افزوده گردید.

بین سال‌های ۱۹۲۷ و ۱۹۳۲، خطوط هوایی جانکرز بیشتر از ۱۰ شهر داخلی و ۳ مقصد خارجی که باکو، بغداد و کابل بود را با پرواز‌های منظمی که تعداد قابل ملاحظه ای از اشخاص همین گونه بار را جا به جا می‌کرد پوشش داد. رفته رفته ایرانی‌های ثروتمند و مالک قدرت به فکر تأسیس خطوط هوایی ایرانی افتادند. ابن اتفاق در سال ۱۹۴۴ میلادی پژوهشگر و رفته رفته به تعداد ایرلاین‌های ایرانی اضافه گردید.

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر)

در سال ۱۳۲۱ خورشیدی دو بازرگان ایرانی به نام‌های رضا افشار و غلام ابتهاج، نخستین شرکت هواپیمایی حامل پرچم ایران را به «ایرانیان ایرویز» تأسیس کردند. پرواز تهران – مشهد نخستین پروازی بود که از طریق این شرکت انجام قبول کرد. پس از ان شهر‌های داخلی دیگری مثل بوشهر، آبادان، اصفهان، شیراز و اهواز و مقاصد بین المللی من جمله پاریس، قاهره و بغداد به مقاصد این شرکت اضافه گردیدند.

شرکت هواپیمایی خصوصی دیگری به اسم «پارس» که ابتدا کاربرد باربری داشت در سال ۱۳۳۳ در تهران تأسیس گردید. سر انجام در پنجم اسفندماه ۱۳۴۰ خورشیدی، دو شرکت نامبرده ادغام گردیدند و نتیجه تأسیس شرکتی به اسم «هما» (شرکت هواپیمایی ملی ایران) بود.

شرکت هما در طول دهه ۵۰ شمسی عده ای بوئینگ (Boeing) به ناوگان خود افزود.

در سال ۱۳۵۴ هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ سری اس پی (Boeing ۷۴۷-sp) این شرکت طولانی‌ترین مسیر بدون توقف در جهان (فرودگاه بین المللی مهرآباد – فرودگاه جان اف کندی نیویورک) را پرواز کرد. لقب ایمن‌ترین ایرلاین جهان پس از کوانتس (Qantas) به هما در سال ۱۳۵۵ شمسی تعلق گرفت.

در سال ۱۳۵۸ اسم شرکت هما رسما به «شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران» تغییر پیدا نمود. در حال حاضر «ایران ایر کارگو» ” در حال حاضر «ایران ایر کارگو» ” تنها شرکت زیر مجموعه‌یاین شرکت هست. هواپیمایی جمهوری اسلامی هم حالا پرواز‌هایی بیشتر از ۳۵ مقصد داخلی و ۲۶ مقصد بین المللی انجام می‌دهد.

هواپیمایی ماهان

شرکت هواپیمایی ماهان در سال ۱۳۷۱ با دو فروند هواپیما در کرمان تأسیس گردید. اسم این شرکت برگرفته از شهری به فاصله ۳۵ کیلومتری کرمان به اسم «ماهان”» اسم این شرکت برگرفته از شهری به فاصله ۳۵ کیلومتری کرمان به اسم «ماهان”» هست. نخستین پرواز داخلی این شرکت در سال ۱۳۷۲ بین کرمان و تهران و نخستین پرواز بین المللی آن در مسیر تهران به دبی در اواخر سال ۱۳۷۲ انجام گرفت.

با اضافه کردن هواپیما‌های پیشرفته‌ی ایرباس‌ای ۳۱۰ (Airbus A۳۱۰) به ناوگان هواپیمایی ماهان، مقاصد دورتری مثل دوسلدورف آلمان، کلمبو سریلانکا، بیرمنگام انگلیس و دهلی هند به پرواز‌های این شرکت اضافه گردیدند.

در حال حاضر این شرکت با برخورداری از ۴۰ فروند هواپیما به بیشتر از ۳۲ مقصد داخلی و ۲۵ مقصد بین المللی پرواز‌هایی عرضه می‌دهد.

هواپیمایی آسمان

شرکت خدمات هوایی آسمان در سال ۱۳۵۹ و با ادغام چند شرکت هواپیمایی تأسیس گردید. شرکت هواپیمایی آسمان زیادتر از هواپیما‌های کوچک فوکر ۱۰۰ (Fokker ۱۰۰) استفاده می‌کند، ولی در سال‌های موخر هواپیما‌های ایرباس‌ای ۳۲۰ و بوئینگ ۷۳۷ را به ناوگان خود اضافه کرده هست.

دفتر مرکزی هواپیمایی آسمان در فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران قرار دارد. این شرکت هم حالا با داشتن بیشتر از ۲۵ فروند هواپیما به بیشتر از ۳۵ مقصد داخلی و ۱۲ مقصد خارجی پرواز‌هایی عرضه می‌دهد.

هواپیمایی زاگرس

شرکت هواپیمایی زاگرس در سال ۱۳۸۴ و با دو فروند هواپیمای توپولوف (Tupolev) در منطقه آزاد اروند تأسیس گردید. زاگرس نخستین پرواز بین المللی خود را در سال ۱۳۸۷ و در مسیر تهران – دمشق انجام داد. این شرکت در حال حاضر از هواپیما‌های ایرباس‌ای ۳۲۰، ایرباس‌ای ۳۱۹، ایرباس‌ای ۳۲۱ و مک دانل داگلاس ام دی بهره‌مند هست. هم اینک هواپیما‌های زاگرس به بیشتر از ۱۳ مقصد داخلی و ۴ مقصد خارجی پرواز می‌کنند.

هواپیمایی آتا

شرکت هواپیمایی آتا در سال ۱۳۸۷ و با برخورداری اولیه ۴ فروند هواپیمای مک دانل داگلاس در شهر تبریز تأسیس گردید.

نخستین پرواز این شرکت در تاریخ دهم دی ماه ۱۳۸۸ در مسیر تبریز – مشهد انجام گرفت. آتا هم حالا دارای بیشتر از ۱۶ فروند هواپیماست که این هواپیما‌ها به بیشتر از ۱۳ مقصد داخلی و ۵ مقصد بین المللی پرواز می‌کنند.

هواپیمایی کیش ایر

شرکت هواپیمایی کیش ایر در سال ۱۳۷۰ و با هدف توسعه فعالیت‌های جزیره‌ی کیش در این جزیره تأسیس گردید.

کیش ایر در ابتدا فعالیت خود را با ۲ فروند هواپیمای اجاره‌ای شروع کرد و پس از آن تصمیم به توسعه‌ی ناوگان خود گرفت. ۱۴ ۱۴ فروند هواپیما‌های این شرکت دربردارنده ایرباس‌ای ۳۲۱، ایرباس‌ای ۳۲۰، فوکر ۱۰۰ و مک دانل داگلاس، به بیشتر از ۲۰ مقصد داخلی و ۷ مقصد خارجی پرواز می‌کنند.

این مطلبو از دست ندید!  ۳ تیم لیگ برتری در خطر از دست دادن میزبانی در لیگ نوزدهم

هواپیمایی قشم

شرکت هواپیمایی قشم در سال ۱۳۷۲ و با اجاره‌ی ۲ فروند هواپیما فعالیت خود را شروع نمود. قطب فعالیت این شرکت ۳ فرودگاه، فرودگاه بین المللی امام خمینی، فرودگاه بین المللی مهرآباد و فرودگاه بین المللی دیرستان (روستایی نزدیک جزیره‌ی قشم) شمرده می‌شود.

شرکت هواپیمایی قشم در حال حاضر با داشتن بیشتر از ۲۵ فروند هواپیما به بیشتر از ۲۵ مقصد داخلی و ۱۲ مقصد بین المللی پرواز‌هایی عرضه می‌دهد.

هواپیمایی تابان

شرکت هواپیمایی تابان که در سال ۱۳۸۴ تأسیس و از سال ۱۳۸۵ فعالیت رسمی خود را شروع نمود، به عنوان یکی از تازه ترین شرکت‌های هواپیمایی در کشور شناخته می‌شود. هم حالا ۹ فروند هواپیمای این شرکت به ۱۰ مقصد داخلی و ۳ مقصد خارجی پرواز می‌کنند. قطب فعالیت تابان، فرودگاه بین المللی مهرآباد هست.

هواپیمایی کاسپین

شرکت هواپیمایی کاسپین که در سال ۱۳۷۲ تأسیس گردید یک شرکت هواپیمایی خصوصی هست که پرواز‌های خود را با ۴ فروند هواپیما شروع نمود. کاسپین با مشارکت نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند.

این شرکت هم حالا دارای بیشتر از ۹ فروند هواپیما، دربردارنده توپولوف، بوئینگ ام دی (Boeing MD)، بوئینگ ۷۳۷ سری ۴۰۰ هست و هواپیما‌های این شرکت به بیشتر از ۱۰ مقصد داخلی و ۹ مقصد بین المللی پرواز می‌کنند.

هواپیمایی ایران ایر تور

شرکت هواپیمایی ایران ایر تور در سال ۱۳۵۱ توسط هما (ایران ایر) تأسیس گردید. در مزایده برگزار شده در دی ماه ۱۳۹۴، ایران ایرتور به بخش خصوصی کشور واگذار گردید. ایران ایرتور همچنان فعال هست و در هفته بیشتر از ۲۰۰ پرواز به مقاصد داخلی و خارجی برگزار می‌کند.

قطب فعالیت این شرکت فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد شمرده می‌شود. ایران ایرتور در حال حاضر دارای ۷ هواپیمای فعال، ایرباس‌ای ۳۲۰، ایرباس‌ای ۳۰۰ و مک دانل داگلاس ۸۳ و ۸۲ هست. در سال ۱۳۹۶ ایران ایرتور به عنوان کم تأخیرترین ایرلاین داخلی معرفی گردید.

هواپیمایی معراج

شرکت هواپیمایی معراج در سال ۱۳۸۹ به عنوان یکی از شرکت‌های بخش خصوصی کشور تأسیس گردید. پرواز‌های این شرکت دربردارنده دو بخش مسافربری عادی و پرواز‌های دولتی می‌شوند. معراج در بخش مسافربری عادی از هواپیما‌های ایرباس‌ای ۳۰۰ و ایرباس‌ای ۳۲۰ و در بخش دولتی از بوئینگ ۷۳۷، بوئینگ ۷۰۷ و فالکن ۵۰ (Dassault Falcon ۵۰) استفاده می‌کند.

شرکت هواپیمایی معراج در حال حاضر به ۱۷ مقصد بین المللی و ۱۰ مقصد داخلی پرواز‌هایی عرضه می‌دهد. جالب هست بدانید رکورد طولانی‌ترین پرواز ایرانی به مدت ۱۷ ساعت از سیدنی به تهران و با حضور هیئت دیپلماتیک جواد ظریف توسط شرکت هواپیمایی معراج انجام گرفت.

هواپیمایی اترک

شرکت هواپیمایی اترک با مرکزیت فرودگاه بجنورد در سال ۱۳۹۲ به عنوان شرکتی خصوصی تأسیس گردید. اترک در حال حاضر با ۳ فروند هواپیمای ایرباس‌ای ۳۲۰ منحصرا بین مسیر‌های داخلی پرواز می‌کند.

هواپیمایی کارون

در حدود ۸۵ سال پیش شرکتی به اسم «خدمات هوایی نفت» ” در حدود ۸۵ سال پیش شرکتی به اسم «خدمات هوایی نفت» ” تأسیس گردید. این شرکت از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۸ تحت عنوان شرکت حمل و نقل هوایی ایران فعالیت می‌کرد.

در سال ۱۳۸۸ به «شرکت هواپیمایی نفت» تغییر اسم داد و سر انجام در تابستان سال ۱۳۹۶، اسم «کارون» به عنوان اسم پایانی آن انتخاب گردید. قطب فعالیت این شرکت فرودگاه بین المللی اهواز شمرده می‌شود. هواپیمایی کارون در حال حاضر مالک ۹ فروند هواپیما دربردارنده فوکر ۵۰، فوکر ۱۰۰ و بوئینگ ۷۳۷ سری ۳۰۰ می‌باشد. این شرکت علاوه بر پرواز‌های داخلی به چند کشور مجاور ایران پرواز‌هایی عرضه می‌دهد.

هواپیمایی سا‌ها

شرکت هواپیمایی سا‌ها که مخفف «سرویس رابطه هوایی ارتش» هست در سال ۱۳۶۹ تأسیس گردید. این شرکت علاوه بر پرسنل ارتش، اشخاص غیرنظامی را نیز جابجا می‌کند.

در حال حاضر سا‌ها دارای ۲ فروند بوئینگ ۷۳۷ سری ۳۰۰ هست که اغلب بین مسیر‌های داخلی پرواز می‌کنند.

هواپیمایی سپهران

شرکت هواپیمایی سپهران در سال ۱۳۹۰ با هدف پوشش پروازی داخل کشور به ویژه ایجاد رابطه ای قوی بین منطقه های جنوبی با سایر منطقه های کشور، در شیراز تأسیس گردید.

سپهران با برخورداری از هواپیما‌های بوئینگ ۷۳۷ سری ۳۰۰ و سری ۵۰۰ و همین گونه جت درنیر (Jet Dornier) به غیر از پرواز‌های داخلی به بیشتر از ۸ مقصد بین المللی پرواز عرضه می‌کند.

هواپیمایی تفتان

شرکت هواپیمایی تفتان در سال ۱۳۸۱ با هدف رشد و توسعه فرهنگی و اقتصادی سیستان و بلوچستان در منطقه‌ی آزاد چابهار تأسیس گردید. این شرکت با خرید دو فروند فوکر ۵۰ کار خود را شروع نمود.

سابقه شروع به کار این شرکت با مشکلاتی همراه بوده هست، اما سر انجام در سال ۱۳۹۵ این شرکت رسما فعالیت خود را از سر گرفت.

در حال حاضر تفتان با ۳ فروند هواپیما بین زاهدان و تهران پرواز‌هایی عرضه می‌دهد. نکته جالب درباره این شرکت استفاده از لباس‌های محلی به عنوان پوشش مهمانداران هست که با استقبال بسیاری مواجه شده هست.

صنعت هواپیمایی ایران

صنعت هواپیمایی ایران با کوشش روزافرون فعالین صنعت، در حال تجربه روند رو به رشدی هست. امروزه با افزایش درخواست ها در مقوله‌ی سفر‌های هوایی، شرکت‌های هواپیمایی متمایز در حال رقابت از طریق عرضه خدمات خوب تر چه در زمینه‌ی سرویس دهی و چه از جهت خدمات در فروش بلیط هواپیما.

بیشتر شرکت‌های هواپیمایی در ایران، زیادتر کلاس‌های پروازی را در مسیر‌های هوایی خود عرضه می‌دهند و همین مبحث می‌تواند به عنوان یکی از مورد ها رقابتی بین آن‌ها تلقی گردد.

ایرپلین تیکت سامانه‌ای قابل اطمینان هست که با فهرست کاملی از پرواز‌های تمامی شرکت‌های هواپیمایی نامبرده و حمایت شبانه روزی، به مسافران در فراهم نمودن تجربه‌ی سفری دلخواه و ساده یاری می‌رساند.

مرجع: فارس