تاریخ: ۱۸:۰۵ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۵

صراط: بنیاد علوی در همین راستا و از سال ۱۳۹۳ به طور جدی به یکی از محروم‌ترین شهرستان‌های کشورمان یعنی شهرستان «قلعه گنج» ورود کرد و در حال حاضر نیز تصمیم های تازه ای برای گسترش تجربه‌های حاصله در بعضی شهرستان های محروم دیگر کشورمان نظیر شهرستان «لنده» در استان کهگیلویه و بویراحمد در راه […]

صراط:

بنیاد علوی در همین راستا و از سال ۱۳۹۳ به طور جدی به یکی از محروم‌ترین شهرستان‌های کشورمان یعنی شهرستان «قلعه گنج» ورود کرد و در حال حاضر نیز تصمیم های تازه ای برای گسترش تجربه‌های حاصله در بعضی شهرستان های محروم دیگر کشورمان نظیر شهرستان «لنده» در استان کهگیلویه و بویراحمد در راه هست.

شهرستان لنده که از آن حرف به میان آمد، یکی از شهرستان محروم استان کهگیلویه و بویراحمد هست که با وجود برخورداری از حجم های زیاد توسعه نظیر مراجع آب زیاد و نیز کشاورزی و گردشگری تا به حال چندان توفیق قابل ذکری در مسیر توسعه به دست نیاورده هست؛ شهرستانی که فاصله آن تا مرکز استان حدود ۱۸۰ کیلومتر هست اما نسبت به دست کم های توسعه و آبادانی بسیار دور افتاده و محروم هست.

مهندس «سید محمد علی پور یزدان‌پرست»، مدیر اجرایی طرح آبادانی و پیشرفت شهرستان لنده که از سوی بنیاد علوی مأموریت یافته هست تا همانند برنامه ای که در شهرستان قلعه گنج پیش رفته را در این شهرستان عملیاتی کند، در مورد چرایی انتخاب این شهرستان برای اجرای طرح آبادانی و پیشرفت می‌گوید: بنیاد علوی در انتخاب گزینه‌های خود برای اجرای طرح آبادانی و پیشرفت با استفاده از مجموعه‌ای از پژوهش ها و لحاظ کردن مجموعه‌ای از شاخص‌ها، من جمله شاخص‌های محرومیت وزارت رفاه و توسعه روستایی و منطقه های محروم رئیس جمهوری، به ۹ شاخص کلیدی و ۵۴ شاخص فرعی رسید که با توجه به پایش‌ها و پژوهش ها بنیاد علوی، شهرستان لنده، به عنوان سومین منطقه در کشور، پس از قلعه گنج و چالدران برای این منظور انتخاب گردید.

وی در مورد مشکلاتی که حالا شهرستان لنده با آن دست و پنجه نرم می کند می‌گوید: مشکل کنونی و بنیادی منطقه، بحث بیکاری و فقر شدید ساکنین منطقه هست که موجب شده هست این شهرستان آنچنان که باید و شاید در مسیر توسعه و پیشرفت قرار نگیرد.

این مطلبو از دست ندید!  بلندترین سکوی طبیعی پرش آزاد کشور میزبان گردشگران بهاری

مدیر طرح آبادانی و پیشرفت شهرستان لنده در مورد دیگر مشکلات منطقه می‌افزاید: مشکل بعدی منطقه لنده، نبود راه‌های روستایی مناسب و دور بودن از راه‌های کلیدی هست که از یک سو موجب کوچ زیادی روستاییان به شهرها شده و از طرف دیگر از حضور گردشگران در منطقه و بازدید از طبیعت فوق‌العاده زیبای لنده جلوگیری می‌کند.

شروع فصل جدید در «لنده» با دستور کار مخصوص بنیاد علوی

وی در ادامه تصریح کرد: شهرستان لنده هم حالا به شکلی در بن بست جاده‌ای قرار دارد و همین موجب شده سفرهای زیادی به این منطقه صورت نگیرد و این منطقه کمتر مورد توجه قرارگیرد؛ شرایط غیر قابل قبولی که ما بنا داریم در مدت حضورمان در منطقه حداکثر کوشش خود را برای تغییر آن عملیاتی کنیم.

یزدان پرست علاوه بر این در مورد حجم های منطقه که امکان توسعه را برای این شهرستان فراهم کرده، می‌گوید: البته لنده ظرفیت‌های بنیادی خوبی دارد؛ به طور مثال نزدیکی به رودخانه مارون و بارش‌های خوب در طول سال؛ این در حالی هست که یکی از مهم‌ترین مسئله های روز کشور که نبود آن موجب محرومیت شدید می‌شود، همین بحث آب هست.

تاملی در این مسائل کافی‌ست تا دریابیم به چه سبب شهرستان لنده یکی از محروم ترین شهرستان های کشور شده هست؛ منطقه‌ای بهره مند از حجم های پذیرفتنی برای توسعه که به وسیله بی توجهی های گذشته همچنان در فقر و محرومیت حضور دارد و ساکنانش تنها راه چاره را در کوچ یافته‌اند. برطرف محرومیت با دورنمای مبدل این خطه به منطقه ای آباد و توسعه یافته.

شروع فصل جدید در «لنده» با دستور کار مخصوص بنیاد علوی