تاریخ: ۰:۲۸ :: ۱۳۹۶/۰۹/۲۸
شب یلدا مجالی برای با هم بودن

شب یلدا مجالی برای با هم بودن : به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار ایرنا، هر ساله مردم استان با شور و هیجان خاصی تدارکات مورد احتیاج برای پذیرایی های این شب یلدا را مهیا کنند. این ایام بازار فروش شهرستان سلسله از عطر و رونق خاصی بهره مند شده و اگر […]

شب یلدا مجالی برای با هم بودن : به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرنگار ایرنا، هر ساله مردم استان با شور و هیجان خاصی تدارکات مورد احتیاج برای پذیرایی های این شب یلدا را مهیا کنند.

این ایام بازار فروش شهرستان سلسله از عطر و رونق خاصی بهره مند شده و اگر سری به این شهرستان بزنید تکاپوی مردم را برای خرید اقلام مورد احتیاج شب یلدا را شاهد می باشید.

**گندم شیره یکی از تنقلات سنتی شهرستان سلسله

**رسم کشتی، یکی از رسوم دیرینه شهرستان سلسله

رسم کشتی، یکی از رسوم دیرینه مردم شهرستان سلسله هست، غالبا خانواده ها به سبب اینکه اقتصاد شهرستان مبتنی بر دامپروری و کشاورزی هست در شب یلدا به فراخور وضع اقتصادی خانواده در این شب بز، گوسفند، بوقلمون و یا غازی را سر بریده و برای تامین شام خانواده که غالبا در این شب به یاد ماندنی تمامی اعضا از راه های دور و نزدیک خود را به جمع بزرگ خانواده رسانده و فرزندان خانواده، نوه ها و نتیجه ها دور هم جمع می شوند از آن استفاده می نمایند و لذت این شب به یاد ماندنی را با هم تقسیم می کنند.

**سنت کاسم سا از رسوم دیرینه پسندیده

**پخت شیرینی بومی برساق
**پخت شیرینی بومی برساقیکی از رسوم دیرینه مردم شهرستان سلسله در شب یلدا پخت نان بومی جدید برای کباب شب یلدا و تامین نوعی شیرینی بومی به اسم برساق هست که به طور مستمر در این شب زینت قسمت سفره زنان با سلیقه هست.

** فال چهل سرود، سنتی برای دور هم بودن

آن چه شب یلدا را برای مردم شهرستان سلسله محبوب تر و لذت قسمت تر می کند برپایی یک شب طولانی و سرد با بارش رحمت الهی برف هست، رحمتی که در پی آن با ساخت انسان برفی و برف بازی شادی دیشب خود را تکمیل تر می کنند و در سال های موخر تقریبا بدین نوع بوده هست.
بی شک شب یلدا مجالی برای دور هم بودن و صله ارحام هست، مجالی هست برای دیدار بزرگان فامیل که غالبا به سبب مشغله کاری شاید مجالی کمتر برای چموشی به آنان پیش بیاید پس این شب را مجالی با اعتبار بشماریم و شادی خود را با در کنار آنان بودن کامل تر کنیم.
به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ایرنا، شب یلدا یکی از آیین های سنتی ایرانیان هست که در نخستین شب زمستان دوستان و آشنایان طولانی ترین شب سال را گرد هم جمع می شوند و طولانی ترین شب سال را با آداب و رسوم خاصی برگزار می نمایند.
هر کدام از اقوام ایران زمین در شب یلدا آیین و رسوم خاص خود را دارند و استان لرستان نیز به عنوان یکی از خاستگاه های اقوام لُر و لک زبان ایران در این شب رسوم خاص خود را دارد.
بازار شهرستان سلسله با خرید تنقلات و مواد غذایی مورد احتیاج شب یلدا رونق خاصی گرفته و هرچه به شب یلدا نزدیکتر می گردیم تکاپوی مردم برای تدارک اقلام مورد احتیاج این شب زیادتر می گردد، شبی که دور هم بودن خانواده ها یقینا آن را لذت قسمت تر می کند.
۷۲۶۵/۶۰۶۰
خبرنگار: زهرا جمشیدی نسب**

این مطلبو از دست ندید!  تصویر روز نشنال جئوگرافیک؛ سفید در سفید