تاریخ: ۱۴:۱۹ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
شاخص سهام در آستانه کانال شکنی جدید

بورس اوراق بهادار تهران روز سابق نسبت به دیگر روزهای هفته شرایط خوب تری را تجربه نمود و با اتکا به رشد نرخ نمادهای بزرگ بازار توانست به رشد ۱۱۷واحدی دست یابد. در بازار روز گذشته خرید و فروش گران نقدینگی زیادتری را در بازار شاهد بودند. با رشد نرخ نمادهای فولاد مبارکه، پالایشگاه اصفهان، […]

بورس اوراق بهادار تهران روز سابق نسبت به دیگر روزهای هفته شرایط خوب تری را تجربه نمود و با اتکا به رشد نرخ نمادهای بزرگ بازار توانست به رشد ۱۱۷واحدی دست یابد. در بازار روز گذشته خرید و فروش گران نقدینگی زیادتری را در بازار شاهد بودند. با رشد نرخ نمادهای فولاد مبارکه، پالایشگاه اصفهان، پارس ماشین، هلدینگ خلیج فارس و همراه اول شاخصه بالاخره با رشد ۱۳/ ۰ درصدی به عدد ۸۷هزار و ۹۵۰واحد رسید تا تنها ۵۰ واحد دیگر برای نیل به یک کانال تازه فاصله برخوردار باشد. شاخص سهام در آستانه کانال شکنی جدید  
  یک میلیون تن باطله زیادتر از برنامه سال به قرارداد اضافه گردید، علاوه بر این شرکت پنج میلیون تن ذخیره ماده معدنی در قسمت روباز تا انتهاء مهرماه سال کنونی داشته هست. وی با اظهار اینکه در این ساختمان تا ۵۰ متر ماده معدنی استخراج شده هست، بیان کرد: ۱۰ هزارتن ماده معدنی فروش رفته هست.
در گروه شیمیایی شرکت پارس پامچال از بورس اخراج و به بازار پایه ملحق شد. این شرکت که با سرمایه ۳ میلیارد تومانی، ۶۴۲ ریال زیان برای قسمت حدس کرده بود و از ۱۴ تیر سال جاری هم با توقف نماد روبه رو هست، از شنبه آینده ۲۷ آبان ماه، از لیست شرکت های بورسی حذف و مهیا جابه جایی به بازار پایه فرابورس خواهد گردید.       در گروه کاشی و سرامیک، کاشی تکسرام که با سرمایه ۴/ ۲۹ میلیارد تومانی در بازار دوم معاملات بورس درج شده و ترکیبی از افراد حقیقی را در ترکیب سهامداری خود داراست، درخصوص نرخ فروش فرآورده ها واضح سازی کرد.
بر این اساس، فروش شرکت طبق لیست نرخ عامل (درب کارخانه) به نمایندگان فروش به انجام دست یافته هست و آنان طبق این لیست نسبت به فروش فرآورده ها به استفاده کنندگان پایانی عمل می کنند.   فروش فرآورده ها از طریق شرکت طبق لیست نرخ عامل و به صورت ارزشی و مدت دار انجام می شود.
 « در گروه فلزی و از انجایی که تولید کنندگان سرب و روی اکثرا با رشد نفع آوری رو به رو می باشند، شرکت صنعت روی زنگان با تعدیل منفی ۴۴درصدی همراه گردید.  بر این اساس«زنگان» ۱۰ میلیارد تومانی که نفع هر قسمت سال پولی جاری را ۴۳ ریال نفع حدس کرده بود، در گزارشی تازه، نفع هر قسمت خود را با تعدیل منفی ۴۴درصدی به ۲۴ ریال رساند و  در شش ماهه ۱۳۷ریال زیان شناسایی کرد.
در گروه سرمایه گذاری، شرکت پیشرفت ملی که با سرمایه ۴۵۰ میلیارد تومانی در بازار اول معاملات بورس درج شده و زیرمجموعه ارزشمند سرمایه گذاری گروه پیشرفت ملی (وبانک) شمرده می شود، در ۲۲ شهریور مجوز افزایش سرمایه ۳۳ درصدی را از مکان خواسته ها سهامداران و آورده نقدی جهت رساندن سرمایه به ۶۰۰ میلیارد تومان از ارگان بورس اخذ کرد. در گروه سیمانی بعضی از نمادها روز گذشته با رشد نرخ همراه گردیدند.  در این قسمت قسمت نمادهای ساکن در نزدیکی استان های زلزله زده بیشتر از نمادهای دیگر بود. در گروه سیمانی علاوه بر این روز گذشته اظهار گردید ایران به ۳۴ کشور دنیا سیمان صادر می کند. طبق این خبر مجموع صادرات سیمان در هفت ماهه نخست سال جاری به ۲۳۳ میلیون دلار می رسد. بیشترین صادرات سیمان از ایران به ترتیب به کشورهای عراق با ۶۴ میلیون دلار، افغانستان با ۴۶ میلیون دلار و کویت با ۲۳ میلیون دلار بوده هست.
در گروه معدنی مدیر ساختمان صنعتی چادرملو در اردکان یزد، از حدس سرمایه گذاری ۱۰ هزار میلیارد ریالی شرکت معدنی صنعتی چادرملو در ۲ طرح پیشرفت این شرکت اطلاع داد و گفت: طرح ایجاد کارخانه گندله سازی تازه با حجم ۴ میلیون تن در سال در فرمان کار واقع هست و مورد ها فنی مرتبط به این پروژه در حال مهیا سازی هست. در مجموع بازار روز گذشته بازاری مثبت بود که در آن ارزش داد وستدها (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۱۷۹میلیارد تومان و در فرابورس به ۲۰۴میلیارد تومان بالغ گردید.