تاریخ: ۱۰:۴۵ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
سیستان و بلوچستان| پیوند تاریخ و طبیعت در روستای ساحلی تیس + عکس

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از چابهار، روستای تاریخی تیس که به آن تیز نیز گفته می‌شود در دوران هخامنشیان یکی از بندرهای با اهمیت ایران در دریای عمان بوده است پس از ان نیز رونق این بندر در دوران تمدن اسلامی در کتب تاریخی روایت شده است. وجود قلعه […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از چابهار، روستای تاریخی تیس که به آن تیز نیز گفته می‌شود در دوران هخامنشیان یکی از بندرهای با اهمیت ایران در دریای عمان بوده است پس از ان نیز رونق این بندر در دوران تمدن اسلامی در کتب تاریخی روایت شده است.

وجود قلعه پرتغالی‌ها در ساحل این روستا نیز نشان‌دهنده موقعیت استراتژیک تیس در سواحل مکران است. این روستا در ۵ کیلومتری شهر چابهار واقع شده است و تنها روستای "منطقه آزاد چابهار" شمرده می‌شود که باوجود جاذبه‌های زیاد گردشگری و آب‌وهوای بی‌نظیر جنب‌حاره‌ای زمینه جذب گردشگران را فراهم می‌کند و پیوندی زیبا از تاریخ و طبیعت را پیش چشم گردشگران و مسافران به نمایش می‌گذارد.

چشم‌نوازی تک مناره سفید در دل درختان همیشه سبز

در مسیری که منطقه آزاد چابهار را به ساحل تیس می‌رساند نخستین صحنه‌ای که برای رهگذران چشم‌نوازی می‌کند، تک مناره سفید رنگ مسجد تاریخی جامع تیس است که در میان درختان همیشه سبز حاره‌ای این منطقه تاریخ ۲ هزار ساله این روستا را به نمایش می‌گذارد. مسجد جامع تیس یکی از قدیمی‌ترین مساجد اهل سنت و نماد اعتقادات و باورهای مردم بلوچ و از مساجد اولیه بعد از ورود اسلام به ایران است.

رنگ‌ها و نقش‌های زیبای این مسجد به مثل تابلویی بی‌نظیر نمادی از سبک زندگی و اعتقادات و باورهای مردم تیس است. مناره و گنبدهای رنگی مسجد جامع تیس جلوه‌ای چشم‌نواز دارد که شوق و شوق برای دیدن درون مسجد را افزایش می‌دهد. محراب و منبر این مسجد نیز با سبکی متمایز از دیگر جاذبه‌های این مسجد تاریخی است.

غارهای سه‌گانه جلوه‌ای متمایز از طبیعت

کوه‌ها و صخره‌هایی که روستای تیس را محاصره کرده است به خاطر نزدیکی در کنار دریا جنس و ظاهری متمایز دارد که وجود غارهای سه‌گانه در دامنه کوه "شهبازبند" جلوه‌ای متمایز از طبیعت را به نمایش می‌گذارد.

قبرستان رازآلود "اجنه"

یکی دیگر از جاذبه‌های روستای تاریخی تیس قبرستانی مرموز و عجیب است که برخلاف همه قبرستان‌ها، گورها به‌جای آنکه بر روی زمین خاکی حفر گردد بر روی صخره حفرشده و بر روی تپه‌ای در دامنه کوه "پیل‌بند" قرار دارد. مردم بلوچ تیس به این قبرستان "جن سنط" می‌گویند و در باور مردم محلی اگر کسی شبانگاه به این گورستان وارد گردد مورد نفرین اجنه قرارگرفته و بعد از چند روز با عذابی سخت خواهد مرد.

این مطلبو از دست ندید!  به چه سبب باید پا به قلمرو ناموجود گذاشت؟

این محل که به قبرستان شماره یک تیس نیز سرشناس است ازنظر قدمت ذی ربط به سده چهارم هجری قمری تا دوران صفوی است و در سال ۱۳۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت فرا رسیده است. در کنار آن، اندکی بافاصله قبرستان امروزی مردم تیس وجود دارد با این تفاوت که قبرها بر روی سطح خاکی حفر شده‌اند.

قلعه پرتغالی‌ها نماد مقابله با استعمار

قلعه پرتغالی‌ها یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری بندر تیس است که این بنا نیز به‌عنوان یک اثر ملی و تاریخی به ثبت فرا رسیده است. ویرانه‌های این قلعه که بر روی دماغه‌ای در ساحل تیس وجود دارد نشان‌دهنده برتری ایرانیان بر استعمارگران پرتغالی است. این بنا که قدمت آن به دوران اسلامی بازمی‌گردد حالا در حال مرمت است.

بندر تاریخی تیس که در دهانه خلیج چابهار قرار دارد با قدمت بیشتر از ۲ هزار سال یکی از نقاط با اهمیت و استراتژیک است که قلعه پرتغالی‌ها در این بندر بر روی تپه‌ای مشرف بر جاده چابهار – تیس بنا شده است و آثار به‌جا مانده از این قلعه نشان می‌دهد پرتغالی‌ها در دوران استعمار از این مکان برای دیده‌بانی استفاده می‌کردند.

ازآنجایی‌که این بندر در دوران هخامنشی یکی از بندرهای با اهمیت ایران بوده است، قدمت مکانی که قلعه پرتغالی‌ها بر روی آن ساخته‌شده به دوران قبل از اسلام برمی‌گردد.

ساحل آرام و متمایز تیس

روستای تیس با ساحلی شنی و آرام دارای طبیعتی منحصر به فرد در سواحل دریای عمان است. هر چه دریای بزرگ چابهار و یا سواحل گواتر به صخره‌های ساحلی و موج‌های خروشان سرشناس است، ساحل بندر تیس به آرامش مشهور است و همین آرامش علت شده تا بندر تیس به محل شایسته ای برای قایق‌سواری و دیگر بازی‌ها و ورزش‌های دریایی تبدیل گردد که خاطرات و لحظاتی خوش را برای گردشگران رقم می‌زند.

 

گزارش از حسنیه ارباب افضلی