سوار علی بدری ایثارگری مثل همان ایثارگران آتش نشان حادثه پلاسکو است/واقعه ۱۹ بهمن، افتخاری است ویژه استان

0
اشتراک

سوار علی بدری ایثارگری مثل همان ایثارگران آتش نشان حادثه پلاسکو است/واقعه ۱۹ بهمن، افتخاری است ویژه استان

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از منطقه آزاد؛ حجت الاسلام والمسلمین محمد علی نکونام، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد در خطبه های این هفته نماز جمعه ضمن حمد و ستایش خدا و دعوت به تقوای الهی به ایام دهه فجر فجر اشاره کرد و گفت: دهه فجر طبعا همه می دانید که دوران مهمی است که ۳۸ سال انقلاب، درپی آن بود و انشالله داریم می رویم که ۳۹ سال انقلاب را آغاز کنیم به حول و قوه الهی و به فضل پروردگار.
اما نکته مهم این است که ما بدانیم چه بودیم و چه شدیم. یادمان نرود. این خیلی مهم است. ما اگر یادمان برود که چه بودیم و چه شدیم هم توقعاتمان بالا است و هم دشمن نفوذ می کند و هم انقلاب مان آسیب می بیند.

خطیب جمعه شهرکرد اذعان داشت: برادران و خواهران من! توجه شما را جلب می کنم به یک مطلب ریشه ای. برای آن که به قبل آشنا بشویم و بعد بدانیم در کجا هستیم. جامعه ای که چهار ویژگی در آن جامعه برجسته باشد، آن جامعه رشد پیدا می کند. جامعه ای که آن چهار ویژگی کمرنگ باشد، آن جامعه عقب می ماند. آن چهار ویژگی چیست؟ اول در عرصه علمی. دوم در عرصه اقتصادی. سوم در عرصه فرهنگی. چهارم در عرصه سیاسی.
در این ها کمبود داشته باشد عقب می ماند و مورد توجه قرار بگیرد رشد پیدا می کند. این چهار ویژگی مبنایی است.
شما آن چهار ویژگی را در دوران طاغوت نگاه کنید. الان هم نگاه کنید. من خیلی گذرا و مختصر و فهرست وار عرض می کنم. تفصیلش را می گذارم به عهده شما، مطالعه کنید.

در دوران طاغوت نخبه کشی به شدت رایج بود

محمد علی نکونام افزود: در عرصه علمی در دوران طاغوت وضع مان چگونه بود؟ اولا نخبه کشی به شدت رایج بود به جای نخبه پروری.
مبانی علوم در دوران طاغوت مبانی غربی بود و اتخاذ از غرب بود که ما متاسفانه الان هم گرفتار آن هستیم. هنوز هم بعد از ۳۸ سال نتوانستیم آن مبانی علمی غربی را از کشورمان جمع کنیم و برانیم. هنوز هم در دانشگاه های ما حاکم است. علی رغم این همه تلاشی که صورت گرفته است. این کاری است که زمان طاغوت انجام دادند و علم را بر مبنای علوم غربی بنا کردند.
سرقت اختراعات و اکتشافات. ما در آن زمان اگر اختراعی هم یک ایرانی در یک جایی به هر شکل ممکن از خودش داشت، جرات نمی کرد به نام خودش و به نام یک ایرانی ثبت و ضبط کند. می دزدین از او یا ناچار می شد بفروشد که مطرح نشود. بیرونی ها سریع اختراعات و اکتشافات ایرانی ها را می گرفتند و می دزدیدند و می بردند. اجازه نمیدادند رشد علمی در این کشور شکل بگیرد.
بنا نبود اصلا توسعه ی علمی مدنظر باشد. اصلا بنا نبود در دوران طاغوت توسعه علم مطرح باشد لذا کل دانشگاه های ما در دوران طاغوت در کل کشور تعدادی قلیل دانشگاه و کل دانشجویان ما ۱۵۴ هزار دانشجو بود ما کلا در دوران طاغوت داشتیم. در حالی که الان بیش از چهار میلیون دانشجو در عرصه های مختلف دانشگاهی داریم؛ آن موقع هم دانشگاه ها بسیار محدود بود و هم دانشجو بسیار محدود؛ بنابراین بنا نبود علم توسعه پیدا کند.

امروز در حوزه نانو در رتبه دوازدهم جهانی هستیم

نماینده ولی فقیه در استان ضمن ابراز خرسندی از اینکه امروز از نظر علمی کشورمان هسته ای شده است گفت:  یادمان نرفته که پزشکان مان هم از بیرون می آمدند. امروز در منطقه تنها کشوری هستیم که به دانش فضایی دست پیدا کرده ایم. آن روز خواب دانش فضایی را هم نمی شد دید.
امروز در حوزه نانو در رتبه دوازدهم جهانی هستیم. نانو یک مسئله علمی پیشرفته اثرگذار در عرصه های مختلف علمی و امور زندگی و نیازمندی های زندگی است. به کشورها اجازه نمی دادند در این عرصه ها وار شوند.

اصلا به مخیله ی گردادندگان امور اقتصادی خطور نمی کرد استقلال اقتصادی

خطیب جمعه شهرکرد مسائل اقتصادی را تبیین و بیان نمود: در عرصه اقتصادی، وابستگی کامل به بیرون در این کشور حاکم بود. اصلا حرف استقلال اقتصادی را نمی شد بزنی. اصلا به مخیله ی گردادندگان امور اقتصادی خطور نمی کرد استقلال اقتصادی. اصلا نمی دیدند در خودشان که ما استقلال اقتصادی داشته باشیم؛ لذا ما الان هم این همه مشکل داریم و این همه اقتصاد مقاومتی مطرح می شود هنوز برخی ها باور ندارند که ما می توانیم اقتصاد استقلالی و اقتصاد خودکفا و درون زا داشته باشیم.
کالاهای لوکس و چشمگیر الا ماشالله وارد می کردند به حدی کالاهای لوکس وارد می کردند که اگر ما چهارتا صنعت مونتاژ هم در کشور داشتیم کم رنگ بشود و جالب این است که کالاهای لوکس را وارد می کردند و این را هم توجیه می کرند که خیلی خب شما آقا باشید و کالای لوکس آن ها را مصرف کنید آنها هم نوکر باشند و کالای لوکس تولیدکنند برای شما. ما نفت داریم نفتمان را می فروشیم و کالای لوکس تولید شده آن ها را وارد می کنیم و شما هم آقایی کنید و مصرف کنید و مصرف گر باشد. فریب می دادند.

القا کردند که اصلا اسلام نمی تواند جامعه اداره کند

محمد علی نکونام ضمن ابراز تاسف از وضعیت فرهنگی خاطرنشان کرد: چه بلایی به سرما در آوردند؟ اسلام ناب استکبار ستیز تبدیل شد به اسلام سازش تا حد ذلت. اسلام را این گونه جلوه دادند. فرهنگ اسلامی را این گونه جلوه دادند.
اسلام ناب به یک اسلام غیر سازنده وناتوان در اداره جامعه تبدیل شد. القا کردند که اصلا اسلام نمی تواند جامعه اداره کند. اصلا اسلام برای اداره جامعه نیامده است. اسلام فقط برای این آمده است که مردم بروند یک گوشه ای نماز بخوانند. اسلام فقط برای این آمده است که یک گوشه بروند و روزه بگیرند. چه کار دارند به حکومت. اسلام اصلا نمی تواند جامعه را بسازد.

آداب نشئت گرفته از اسلام تبدیل شد به آداب غربی. نوع پوشاک ما نوع خوراک ما نوع معاشرت ما همه این ها از غرب وارد کردند و سبک زندگی اسلامی رنگ باخت. سخت است تا ما دوباره برگردیم به فرهنگ اسلام. چون فرهنگ غربی را بر ما تحمیل کردند.
عرصه آخر عرصه سیاسی. حاکمیت در دوران طاغوت چه بود؟ نوکر بی اختیار برای بیرونی ها بود. شاه حاکم بود در این کشور ولی یک حاکم بی اختیار و یک نوکر کاملا بی اراده. هیچ اراده ای مردم نداشتند. هیچ نظری از مردم گرفته نمی شد. همه تصمیم‌ها را آن‌ها می گرفتند و کشور در اختیار آن ها و با اراده آن ها اداره می شد.
فریادزنان ما و بیدارگران جامعه هم در سیاه چال ها و شکنجه گاه ها و پای چوب های دار بودند.

این روزها روزهایی است که بختیار داشت حکومت می کرد و شاه، بختیار را گذاشته بود تا کشور را اداره کند و به اصطلاح خودشان مثلا به عنوان این که جبهه ملی و امثال این ها بود شاید مثلا اقبال مردمی داشته باشد و این روزها به امام پیام داده شد که سعی کنید که بختیار را تقویت کنید و امام هم آن جواب محکم را دادند و رد کردند و مردم هم در مقابل بختیار محکم ایستادند و روز به روز رفتیم تا رسیدیم به ۱۲ بهمن و ورود حضرت امام رضوان الهی بر او باد.

واقعه ۱۹ بهمن، افتخاری است ویژه استان

امام جمعه شهرکرد به موضوع ۱۹ بهمن اشاره کرد و بیان داشت: علی رغم این که بختیار حاکم بود و طبعا اقتضاء قومیت و امثال این ها اقتضا می کرد که طرفداری از او صورت بگیرد اما مردم این استان، مردم بصیر همه طبقات و همه طوائف به ویژه بختیاری های ما همه و همه دست به دست هم دادند و بصیرت خودشان آن موقع نشان دادند و رفتند و با امام بیعت کردند و بیزاری خودشان را از بختیار نشان دادند. این واقعا نکته مهمی است.
من تقاضایم این است که نگذاریم خدایی نخواسته این واقعه مهم استانی منشا اختلاف بشود. این متعلق به استان است. افتخار استان چهارمحال و بختیاری است.
فتنه گران دارند تلاش می کنند این را به تفرقه تبدیل کنند این افتخاری است ویژه استان.

سوار علی بدری ایثارگری مثل همان ایثارگران آتش نشان حادثه پلاسکو است

نماینده ولی در استان مفهوم ایثار را تشریح کرد و اظهار کرد: همه این تجلیل ها از آتش نشانان ساختمان پلاسکو به خاطر ویژگی ایثار و ضرورت ایثار در جامعه ما است. ایثار خیلی مهم است. یک اخلاق زیبا است. ایثار این است که انسان خودش را برای جامعه اش و برای دین اش و برای فرهنگش و برای ارزش های خدایی قربانی کند نه ارزش های دنیایی. ارزش های دنیایی بی فایده است. برای ارزش های خدایی آدم خودش را قربانی کند و از منافع خودش بگذرد این ایثار است.
امروز جامعه ما به این ویژگی زیاد نیاز دارد. ایثار جزو ضرورت اخلاقی یک جامعه مومن است.
ما در استان خودمان هم این نمونه را داشتیم ولی همه از آن غافل شدند. یک نمونه اش همین عزیزمان آقای سوار علی بدری بود که دیروز چهلمش برگزار شد در کوهرنگ شهر چلگرد. این عزیز یک ایثارگر بود. ایثارگری مثل همان ایثارگران آتش نشان حادثه پلاسکو.
انصافا چهره ای ارزشمند و جهادگر و بسیجی و اهل نماز جمعه و عضو ستاد نماز جمعه و فعال در برنامه های مذهبی و اجتماعی و سیاسی بودند.
ایشان می توانست اصلا نرود ماموریت و وظیفه ای در این خصوص نداشت ولی رفت و بعد هم یک کلیپی را از او گوش کردم که همین که تلفنی از او دعوت می کنند بیا فلان جا می گوید من این جا مشغول هستم و این جا ارزشمند تر است و این جا اجرش بیشتر است. این ها ایثار است و باید تجلیل شود. چرا ما اکراه داریم. چرا تجلیل درست از یک همچین ایثارگری هایی صورت نمی گیرد. هر قدر این نوع ایثارگری ها را ما تجلیل کنیم و تشویق کنیم در جامعه ایثار را ترویج کرده ایم و اخلاق اسلامی را ترویج کرده ایم؛ لذا من به شدت توصیه می کنم که حتما تجلیل ویژه از این عزیزان صورت بگیرد و با این تجلیل ها ارزش های والای دینی و اخلاقی و ایمانی را تقویت کنیم.

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.