سمنان دشت شقایق ها

0
اشتراک

سمنان دشت شقایق ها

سمنان دشت شقایق ها

دشت شقایق‌های کالپوش، که در شمال شهرستان میامی سمنان واقع شده، هر ساله از اواسط اردبیهشت ماه تا خرداد ماه، با آغوشی مملو از گل‌های شقایق سرخ هر ساله پذیرای علاقه‌مندان به طبیعت گردی است.

هر ساله از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خرداد ماه میلیون‌ها گل شقایق دشت کالپوش شاهرود را به جلوه‌ای شگفت‌انگیز از رنگ سرخ می‌بخشد، آنچنان که گویی خالق هستی چادری سرخ بر دشت‌های سبز گسترده تا برای دقایقی آدمی را به درک قدرت لایزال خود به تأمل وا دارد.

این دشت که در حد فاصل میان شهرستان شاهرود و گنبد کاووس واقع شده است، دوستداران طبیعت را همه ساله به دیدن جلوه‌ای از بهشت دعوت می‌کند.
آنچه این دشت را از نمونه‌های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی‌های بارز آن محسوب می‌شود وجود آبشارها، چشمه‌ها و گونه‌های درختان جنگلی درمحدوده آن و نیز مناطق زیبای قشقلته, آبشار زو (نام نیک)، آبشار حسین آباد در پیرامون آن است.

منطقه سرسبز و جنگلی کالپوش با ۱۴ هزار هکتار جنگل، ۳۰ هزار هکتار مرتع و ۳۴ هزار هکتار مزارع زیر کشت با بارندگی کافی و اراضی مستعد برای کشاورزی و جنگل‌داری، در فصل بهار با دشت‌های مملو از گل‌های شقایق، در شهریور ماه با گل‌های آفتابگردان، در پاییز و زمستان با مناظر زیبا و در مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق و پارک ملی گلستان از موقعیت ممتاز گردشگری برخوردار است.

2016-07-08-13-42-24

واقع شدن در اقلیم نیمه‌مرطوب از یک سو و وضعیت اراضی کشاورزی (دیم‌زار) که با کشت گونه‌های گیاهی مشخص می‌شود، سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه‌ای برخوردار باشد. علاوه بر گونه‌های زراعی، انواعی از درختچه‌های جنگلی نیز در منطقه کالپوش دیده می‌شود، در این میان، دو مورد از گیاهان این منطقه، یعنی گل شقایق و گل آفتابگردان به طور ویژه‌ای به عنوان امتیاز گردشگری درآمده‌اند.

2016-07-08-13-40-17

قرار گرفتن ۱۰درصد مناطق نمونه گردشگری استان سمنان در محدوده کالپوش (دشت شقایق و آفتابگردان، جنگل دشت شاد و جنگل و آبشار نام نیک) از اهمیت گردشگری منطقه کالپوش و استعدادهای بالقوه و خدادادی این خطه زرخیز از سرزمین هزار نقشمان حکایت دارد. رویش شقایق در دشت‌ها و مزارع از نظر کشاورزان نوعی آفت محسوب می‌شود و سمپاشی های پی در پی در سال‌های اخیر نیز موجب کاهش رویش آن در منطقه شده است. کمبود زیرساخت‌ها و تسهیلات رفاهی گردشگران از جمله مشکلاتی است که گریبان‌گیر این جاذبه ارزشمند بوده و باید با معرفی بیش‌تر، نسبت به جذب سرمایه گذار در بخش گردشگری کالپوش تلاش شود. علاوه بر سفر به دشت شقایق‌ها، بازدید از کاروان‌سراهای تاریخی در مسیر مانند کاروان‌سرای به دشت، میامی، سپنج (جهان آباد) و موزه میامی نیز خالی از لطف نخواهد بود.

2016-07-08-13-41-08

می‌توان به منظور ایجاد تنوع در سفر، برای بازگشت مسیر نردین، گردنه خوش ییلاق، شاهرود را انتخاب کنید تا چشم‌اندازهای زیبای روستای تلوبین و گلستان را نظاره کتید و آن را به خاطرات خوب سفر خود بیافزایید. بازدید از آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی، مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه سلطان العارفین، بایزید بسطامی می‌تواند از برنامه‌های سفر شما در بازگشت از منطقه کالپوش باشد و طبیعتگردی شما را رنگ و بویی عرفانی بخشد.

2016-07-08-13-43-56

سوغاتی کالپوش

جاجیم بافی، لاک‌تراشی، سوزن‌دوزی و دیگر دست‌بافته ها از جمله صنایع دستی منطقه کالپوش محسوب می‌شوند که در کنار فرآورده‌های لبنی و تخمه آفتابگردان توشه پرباری از سوغات را تشکیل می‌دهند که می‌توان از کالپوش به ارمغان برد.

مسیر دسترسی به دشت شقایق‌های کالپوش

برای دسترسی به این منطقه از تهران؛ پس از طی ۴۶۰ کیلومتر از مسیر تهران به مشهد، با رسیدن به شهر زیبای میامی به سمت شمال (جاده جاجرم) تغییر مسیر داده و به سوی منطقه کالپوش مسیر را ادامه دهید. دشت شقایق‌های کالپوش در ۱۶۰ کیلومتری شمال شهرستان میامی واقع شده است.

2016-07-08-13-45-23

بهترین فصل برای بازدید از دشت شقایق‌های کالپوش

بهار سر سبزی ویژه‌ای به دشت کالپوش و جنگل‌های اطراف آن می‌بخشد، اما اگر برای دیدن شقایق‌ها سفر می‌کنید، اواسط اردبیهشت ماه تا اواسط خردادماه، مهلتی است که شقایق چهره از تقاب بر می‌گیرند.

 

0
موفقیت

موفقیت از آن شماست

راه کار های نو برای رسیدن به موفقیت
کلیک کنید
تبلیغات

محل تبلیغ شما

تبلیغات

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاهتان را مرتبط با مطلب بالا ارسال نمایید، پر کردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد.