گروه: بلیط
تاریخ: ۱۱:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
سلطان های کنسرت ایران؛ در پشت پرده موسیقی کشور چه خبر است؟

وب‌سایت فرادید – فرید عطار زاده: « «اینجانب، خبرنگاران محترم و علاوه بر این مسئولین و متولیان محترم فرهنگی و قضایی کشور و اعضای محترم کمیسیون فرهنگی مجلس را به چالش سلطان کنسرت دعوت می‌کنم»؛ این جملات قسمتی از پست اینستاگرامی «محمد معتمدی» خواننده هست که خیز بزرگی میان مردم و خوانندگان به راه انداخته […]

وب‌سایت فرادید – فرید عطار زاده: « «اینجانب، خبرنگاران محترم و علاوه بر این مسئولین و متولیان محترم فرهنگی و قضایی کشور و اعضای محترم کمیسیون فرهنگی مجلس را به چالش سلطان کنسرت دعوت می‌کنم»؛ این جملات قسمتی از پست اینستاگرامی «محمد معتمدی» خواننده هست که خیز بزرگی میان مردم و خوانندگان به راه انداخته و صحبت‌های متناقصی ایجاد نموده هست.

سلطان کنسرت چه کسانی می باشند؟

این خواننده در بخش دیگری از پست خود نوشته هست: «در حوزه اقتصاد فردی بود که معروف گردید به سلطان سکه. او به شکلی دقیق چه کار می‌کرد و جرمش چه بود؟ در بازار سکه نوعی انحصار به وجود آورده بود؛ به نحوی که جدا از سیاست گذاری‌های دولت می‌توانست با رابطه با بعضی اشخاص در بدنه اجرایی، نرخ سکه را یک تنه معین نماید. تراکنش مالی او هم علی الظاهر حدود هزار میلیارد عنوان شده هست. در حوزه امور فرهنگی و هنری چه؟ به هر حال بنده و سایر هنرمندان مستقل که بازرگان و فعال اقتصادی نیستیم. ما هنرمند موسیقی هستیم و حوزه کاری و شغلی ما کنسرت هست. آیا هنرمندان موسیقی مستقل هم سلطان حوزه کاری خود را دارند؟ سؤال این هست که سلطان فروش بلیت کنسرت‌های موسیقی ایران کیست؟! و آیا اصلا دانستن این مبحث برای مسئولین با اهمیت هست یا نه؟

آیا هنرمندان موسیقی مستقل هم سلطان حوزه کاری خود را دارند؟ سؤال این هست که سلطان فروش بلیت کنسرت‌های موسیقی ایران کیست؟! و آیا اصلا دانستن این مبحث برای مسئولین با اهمیت هست یا نه؟البته منظور از سلطان، هنرمندان عرصه موسیقی یا خوانندگان موسیقی نیستند لکن کسانی می باشند که بازار و ساز و کار فروش بلیت کنسرت‌ها را در اختیار گرفته اند. اگر کسی یک تنه و با رابطه با بعضی از اشخاص در بدنه اجرایی کشور، خارج از سیاستگذاری‌های فرهنگی کشور، برای بازار موسیقی و کنسرت ایران سیاستگذاری کند و بازار موسیقی و فروش کنسرت‌ها را انحصاری کند و گردش مالی او نیز در سال چند صد میلیارد باشد و به هیچ نهاد نظارتی و مالیاتی هم پاسخگو نباشد، تکلیفش چیست و آیا اصلا برای کسی با اهمیت هست؟ آنچه مشخص هست، این هست که این انحصار به هر روی شکل گرفته، ولی شکل گیری این انحصار با سازگاری و تایید متولیان فرهنگی کشور بوده یا نوعی فساد خارج از سامانه اداری هست؟ به تصور بنده این‌ها سوالاتی بسیار با اهمیت، ولی بی جواب می باشند، در نتیجه اینجانب خبرنگاران محترم و علاوه بر این مسئولین و متولیان محترم فرهنگی و قضایی کشور و اعضای محترم کمیسیون فرهنگی مجلس را به چالش سلطان کنسرت دعوت می‌کنم.»

»این نوشته‌ها بهانه‌ای گردید تا پرونده‌ای که مدت‌ها در نظر داشتیم کار کنیم را در نهایت به درنهایت برسانیم. البته زاویه نظر ما متمایز با صحبت‌هایی هست که محمد معتمدی مطرح نموده و در کوشش بودیم تا تهیه کنندگان موسیقی که توانسته اند چهره‌های جدید موسیقی به مارکت موسیقی پاپ معرفی کنند را بشناسیم.

در این گزارش به ارزیابی ده چهره می‌پردازیم:

محسن رجب پور

سلطان کنسرت چه کسانی می باشند؟

او یکی از قدیمی‌ها در عرصه تهیه کنندگی موسیقی پاپ ایران هست که توانست با شرکت «ترانه شرقی» گروه آریان را به آوازه برساند و نام و رسمی برای خود رقم بزند. اولا هوش موسیقی عجیبی در شناسایی خوانندگانی دارد که میداند در میان عموم مردم می‌توانند به آوازه برسند.

دوما با ارتباطات خود می‌تواند مجوز خوانندگانی را بگیرد که در حالت عادی باید پروسه طولانی اکتساب مجوز را طی کنند. رجب پور به این مبحث میان خوانندگان پاپ شهره هست که همه آهنگ‌های آلبومی که شرکت او تحت انتشار قرار دارد باید از نظر او نیز مورد تایید باشد. یعنی او سخن آخر را می‌زند که فلان ترانه به درد می‌خورد یا اصطلاحا بازار را می‌گیرد یا نه.

بنیامین یکی از این نمونه‌ها بود که تا دو آلبوم اول خود بشدت دوست داشتنی بود و پر فروش در البوم سوم، اما با رجب پور به مشکل برخورد و رجب پور به عنوان تهیه کننده کار‌های او اعتقاد داشت که بعضی ترانه‌های جدیدش به موفقیت دست پیدا نمی‌کند.

این اختلافات جدی گردید و بنیامین از رجب پور جدا گردید، اما به نظر می‌رسد پیش بینی رجب پور درست بود و بنیامین هیچ وقت نتوانست به موفقیت قبل برسد. کشف بعدی رجب پور، حامد همایون بود و اکنون نیزشنیده شده بر طبق فرمول خود روی سه چهره جدید در حال کار هست. یکی از این خوانندگان «میر عظیمی» نام دارد.

صدرالدین حسین خانی

سلطان کنسرت چه کسانی می باشند؟

او نیز از قدیمی‌های موسیقی پاپ هست که رقابت تنگاتنگی با رجب پور داشته و دارد. محمد اصفهانی، سیروان خسروی، نیما مسیحا، محسن چاوشی، علیرضا عصار، فرزاد فرزین، مجید خراطها، شهرام ناظری، بیژن کامکار، محمد معتمدی و … با او مشارکت داشته اند.

حسین خانی که شرکت «ایران گام» مربوط به اوست، البته یک تفاوت با بقیه دارد و طبق معمول دست روی خوانندگانی می‌گذارد که دست کم با یک آلبوم معروف باشند، هر چند که امکان دارد موفقیت آنچنانی اکتساب نکرده باشند. دومین و سومین آلبوم خیلی از خوانندگانی که نام برده شده بود از آن اوست که البته ناگهان موفقیت چند تساوی پیدا نموده اند. می‌گویند حسین خانی برخلاف رجب پور کوشش می‌کند تا فراوان به ترکیب آهنگ‌های آلبوم یک خواننده دست نزند و زیادتر نقش مشورتی به عهده می‌گیرد.

حسن اردستانی

سلطان کنسرت چه کسانی می باشند؟

او مدیرعامل شرکت «آوازی نو» هست و به نظر می‌رسد این شخص را باید رجب پور دهه جدید نام گذاری کنیم. پشت سر گروه‌های پرطرفدار این روز‌ها یعنی ماکان بند، پازل بند او قرار دارد و حمید هیراد و حسین درخشنده نیز محصول تیم کاری او می باشند. حسین اردستانی مدت‌ها به عنوان سرپرست صدابرداری سالن برج میلاد به فعالیت می‌پرداخت که توانست ارتباطات خوبی با خوانندگان بگیرد.

او علاوه بر این رابطه خوبی با چهره‌های سینمایی و مطبوعاتی دارد و از همین طریق بستر شایسته ای برای شناخته شدن خوانندگان فراهم می‌کند. بعضی از گروه‌ها و خوانندگانی که با او کار می‌کنند توانستند در برنامه دورهمی حضور پیدا نمایند و مسیر آوازه را خیلی زودتر از بقیه طی کنند. حمید هیراد نیز چند بار از نقش حسن اردستانی در فعالیت هنری اش گفته هست.

محمدرضا خانزاده

سلطان کنسرت چه کسانی می باشند؟

او هم جزء قدیمی‌ها هست که با ابتکارات خود کوشش می‌کند همچنان در مارکت موسیقی پاپ بر جای بماند. محمدرضا خانزاده مدیریت شرکت «اکسیر نوین» را به عهده دارد. سایت فروش اینترنتی بلیت کنسرت‌ها و همایش‌ها را نیز راه انداخته تا رقیبی برای سایت «ایران کنسرت» باشد.

این مطلبو از دست ندید!  تصمیم غلط ارز ۴۲۰۰ تومانی براساس اختیارات دولت بود/ ضرر ۳۰ میلیارد دلاری تصمیم زنگنه/ مردم در انتظار انتشار اسامی دوشغله‌های وزارت کار

ابتکارات او چیست؟ اکسر نوین توانست در هیاهوی حاشیه‌ها «ایلیاس» خواننده معروف ترکیه‌ای را به ایران بیاورد و چند شب در جزیره کیش کنسرت برگزار کند. البته در آن زمان گفته گردید برپایی کنسرت در جزیره کیش نیازی به مجوز از وزارت ارشاد ندارد و موافقت ریاست منطقه آزاد کیش کافی هست.

بهر صورت او توانست با استفاده از این فرمول پای ایلیاس را به ایران باز کند. برپایی کنسرت گروه «کولی‌های اسپانیا» نیز توسط او انجام گردید که هواداران بسیاری پیدا نمود. محمدرضا خانزاده فعلا تمرکز و انرژی خود را روی «امیر عباس گلاب» گذاشته و کنسرت هایش کاملا سولد آوت می‌شوند.

کنسرت‌های محمد رضا گلزار و بابک جهانبخش نیز محصول اوست. گفته میشود او علاوه بر این در حال تدارک برای برپایی کنسرت دو خواننده جدید به نام «بابک مافی» و «علی دیباج» هست که امید بسیاری دارد مثل «امیر عباس گلاب» پر طرفدار گردد.

برادرهای حاتم پور مجتبی و محمد حاتم پور

سلطان کنسرت چه کسانی می باشند؟

پیشتر در حوزه ساخت و ساز مشغول بودند و آرام آرام به سمت بازار موسیقی روی آوردند. آن‌ها که مدیریت شرکت «آوای فروهر» را به بر عهده دارند در اوائل کار خود تصمیم گرفتند دست روی چهره‌های معروف بگذارند و با سرمایه بالای خود تهیه کنندگی و برپایی کنسرت‌های خوانندگان پاپ را بر عهده دریافت کنند. محسن یگانه، زانیار و در مقطعی نیز سیروان با او مشارکت می‌کردند و از پرداخت هایش نیز بسیار راضی می باشند.

این برادرهای البته در سال‌های موخر نیز روی به کشف چهره‌های جدید آورده اند و «بهنام بانی» محصول تیم آنهاست. شنیده می‌شود در حال برنامه ریزی برای روی کار آوردن چند چهره جدید نیز می باشند.

رسول ترابی

سلطان کنسرت چه کسانی می باشند؟

او مدت‌ها به عنوان خبرنگار موسیقی در مطبوعات مشغول به کار بود، اما آرام آرام به سمت مدیر برنامه‌های خوانندگان و پس از آن تهیه کنندگی موسیقی روی آورد. رسول ترابی با شرکت «آوای دوران» توانست «اشوان» را به مارکت موسیقی معرفی کند و تجربه موفقی بر جای بگذارد. مهدی جهانی و گروه سون نیز فعلا در حال فعالیت با او می باشند.

محمد جلیل پور

سلطان کنسرت چه کسانی می باشند؟

این تهیه کننده موسیقی نیز اهتمام می‌کند با چهره‌های جدید موسیقی پا به عرصه بگذارد و علاقه خاصی به گروه‌های متفاوت دارد. شرکت موسیقی محمد جلیل پور بانام «آوای هنر» گروه‌هایی مثل «ایوان باند» و «آوان» را مدیریت کرده و روزبه بمانی نیز در حال مشارکت با اوست.

میلاد ماهان راد

سلطان کنسرت چه کسانی می باشند؟

او آرام آرام به یکی از قطب‌های معرفی پدیده‌های جدید موسیقی مبدل شده هست. « «آرش و مسیح»، «شهاب مظفری» و «علی یاسینی» جزء خوانندگانی هست که میلاد ماهان راد با شرکتش به نام «آرد» به مارکت موسیقی معرفی کرده و مشغول آماده سازی چند نفر دیگر نیز هست.

محمدحسین توتونچیان

سلطان کنسرت چه کسانی می باشند؟

این تهیه کننده موسیقی در حال حاضر یکی از تاثیر گذاران کلیدی حوزه موسیقی هست. سایت او یعنی «ایران کنسرت» جزء جدانشدنی تاثیر گذاران موسیقی پاپ این روز‌ها هست و تقریبا هر کنسرت پر فروشی در این سایت که البته از لحاظ فنی بسیار به روز هست در دسترس هست.

در حقیقت بلیت فروشی کنسرت‌های موسیقی پاپ این روز‌ها از دو فرمول تبعیت می‌کند. یا آنقدر معروف باشی و به فروش بلیت کنسرت خود اطمینان دارا باشی که از طریق سایت‌های دیگر بفروشی و یا آن را در سایت ایران کنسرت بگذارید که فروش بلیت کنسرت تان ضمانت شده باشد.

««محمد حسین توتونچیان» که شرکت «ققنوس» را دارد توانسته گروه «هوروش بند» را به آوازه برساند. در مورد سایت ایران کنسرت شایعات مختلفی به گوش می‌رسد که البته هیچ وقت تایید نشده هست.

به طور مثال می‌گویند از خوانندگان معروف در نهایت ۵ درصد از بلیت فروشی را می‌گیرد، اما از خوانندگان غیر معروف امکان دارد این رقم تا ۲۰ درصد برسد و به شما ضمانت میدهد که قطعا بلیت کنسرت به فروش می‌رسد. حتی اگر خواننده اولی باشند. اگر ببینید بلیت بیشتر کنسرت خواننده اولی‌ها در این سایت گذاشته شده و نتیجه هم رضایت بخش بوده هست.

جلال مشفق

سلطان کنسرت چه کسانی می باشند؟

از او به عنوان فرد پشت پرده موسیقی نام برده می‌شود که قدرت بزرگی در مدیریت خوانندگان پاپ داشته، اما به نظر می‌رسد این روز‌ها نقش او کمرنگ‌تر شده هست. او در سال ۹۳ مراسم موسیقی پاداش «ققنوس» را برگزار نمود و قدرت خود را به رخ کشید.

در همان زمان سایت موسیقی مانوشت: «جلال مشفق را شاید خیلیها نشناسند. اما خیلی از افرادی که در دو دهه موخر دستی در موسیقی ایران و بویژه موسیقی پاپ ایران دارند با او و فعالیتهایش در این عرصه آشنایند. کسی که در بیشتر از نیمی از ۱۰ اثر پرفروش تمام این سال‌ها رد پایی از او به چشم می‌خورد.»

»او ارتباطات خوبی با اهالی موسیقی داشت و چند سالی نیز در دفتر موسیقی وزارت ارشاد بود. در سال ۱۳۹۴ حمله های خبرگزاری‌های اصولگرا به این شخص به اوج خود رسید و خبرگزاری «فارس» درج کرد: «چند ماهی از حضور ارجمند نگذشته بود که بعضی آمد و شد‌ها در دفتر موسیقی و معاونت هنری حکایت از حضور پررنگ حلقه مشاوران مرادخانی در دفتر موسیقی می‌کرد. من جمله این مشاوران که نقش بیشتری را در دفتر موسیقی ایفا کرده و می‌کند، «جلال مشفق» هست.

قدرت و نفوذ برادر همسر علی مرادخانی به حدی در دفتر موسیقی فراوان میشود که او خود یک تنه جشنواره‌ای تحت عنوان «ققنوس» را راه اندازی و برگزار می‌کند. حتی به گواه بعضی تهیه کنندگان و هنرمندان، وقتی برنده ارجمند، مدیر کل دفتر موسیقی بود، بسیاری از نامه‌های اداری این نهاد دولتی موسیقی، از زیر دستان مشفق می‌گذشت. از سویی حضور جلال مشفق در نشست ها سیاست گذاری جشنواره سی و یکم موسیقی فجر و عدم حضور برنده ارجمند به عنوان مدیر کل وقت دفتر موسیقی، می‌تواند صحت مطالب عنوان شده در سطور بالا را به سادگی تایید کند.»

علی اوجی

سلطان کنسرت چه کسانی می باشند؟

»او نیز جزء تهیه کننده‌های باهوش و تازه نفس موسیقی پاپ هست که نشان داده سلیقه مخاطب های را به خوبی می‌شناسد. دوستی او بسیاری از بازیگران و مهران مدیری نیز راه را برای او آسان‌تر کرده هست. ..