گروه: زنان
تاریخ: ۶:۳۲ :: ۱۳۹۶/۰۹/۰۴

مدیران می‌گویند، بازسازی تمام و خانه‌های نو تحویل روستاییان شده، ساکنان منطقه های زلزله‌زده ولی تاکنون ناراضی‌اند؛ ناراضی از خانه‌هایی که تاکنون قابل سکونت نیست، از سرما و نبود نفت و بخاری و حتی از طویله‌هایی که تاکنون ساخته نشده تا جان‌پناه دام‌هایشان باشد تا صرفا سرمایه زندگی‌شان در سرمای پیش روی زمستان تلف نشوند. […]

مدیران می‌گویند، بازسازی تمام و خانه‌های نو تحویل روستاییان شده، ساکنان منطقه های زلزله‌زده ولی تاکنون ناراضی‌اند؛ ناراضی از خانه‌هایی که تاکنون قابل سکونت نیست، از سرما و نبود نفت و بخاری و حتی از طویله‌هایی که تاکنون ساخته نشده تا جان‌پناه دام‌هایشان باشد تا صرفا سرمایه زندگی‌شان در سرمای پیش روی زمستان تلف نشوند.

بازسازی ناقص

با گذر از شهر سفید سنگ و پس از گذر از سکوت دهاتی رزمگاه، به دهاتی محمدآباد سرچشمه رسیدیم؛ روستایی با خانه‌های سیمانی و بتونی تازه ساز، چادرهای سفید هلال احمر و بعضی سازه‌های قدیمی که از زلزله جان سالم به در برده بودند.

روستاییان دور ما جمع گردیدند و هریک از مشکلاتشان پس از زلزله بیان کردند که می‌تواند مشتی مثال خروار برای دیگر منطقه های زلزله‌زده باشد.

محمود رسولی، یکی از ساکنان دهات می‌گوید: دهات کاملا تخریب شده. ما تاکنون در چادر زندگانی می‌کنیم زیرا خانه‌مان تکمیل نشده هست. از ۲۵ میلیون وامی که دولت قرار بود برای ساخت منزل بدهد، تاکنون شش میلیون تومانش آزاد نشده، برای همین نتوانستیم خانه‌مان را تکمیل کنیم. غیر از هزینه ساخت منزل، سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هم دستمزد پیمانکار می‌شود که آن را هم نمی‌توانیم پرداخت کنیم.

خانه‌مان تاکنون تکمیل نشده، گچکاری‌اش مانده و تا پول گچکار را ندهیم، دست به کار نمی‌شود. اگر آخرین فاز پول‌مان هم که حدود شش میلیون تومان می‌شود، آزاد گردد، می‌توانیم منزل را تکمیل کنیم، تا همین جا هم با قرض گرفتن ساخت منزل را پیش برده‌ایم.»

بقیه وام‌ها را بدهید

زهرا می‌گوید: خودمان تا به امروز ۱۸ میلیون قرض کرده‌ایم تا توانستیم خانه‌مان را تکمیل کنیم. اگر تسهیلات دولت یکجا پرداخت می‌شد، امروز منزل مان تکمیل بود.

وی می‌گوید: قرار بود ده میلیون تومان وام برای محیط دامی به ما بدهند که تاکنون نداده‌اند.

روی دیگر سکه

با این وجود، مصطفی حسن‌آبادی دهیار سرچشمه هست که دلیل کلیدی کند بودن ساخت و ساز در سرچشمه را پیمانکار ناواردی می‌داند که به خواست و اصرار خود ساکنان و شورای دهات کار ساخت و ساز خانه‌ها را آغاز کرد و بعد از دو ماه نیمه‌کاره رها کرد و رفت.

نکته دوم این هست که به گفته پیمانکاران، بعضی از مردم تا مالی به حسابشان واریز شده، آن را خرج کرده و به پیمانکار نداده‌اند.

دهیار سرچشمه می‌گوید حتی اگر بانک خانه کل ۲۵ میلیون را به حساب مردم می‌ریخت، باز تخمین ساخت و تکمیل یک واحد مسکونی، ۲۷ میلیون تومان بود و ساکنان ضروری هست خودشان هم پول می‌گذاشتند. کمااین‌که بعضی خودشان در هزینه و ساخت همکاری کردند و چند ماه پیش موفق شدند در خانه‌های جدیدشان مستقر گردند. تا هم حالا ۷۰ تا ۸۰درصد خانه‌ها تکمیل شده هست.

حسن‌آبادی هم معتقد هست اگر کل ۲۵ میلیون تومان تسهیلات دولتی یکجا آزاد شده بود، مردم برای ساخت منزل هایشان دردسر کمتری داشتند، مسئله ای که البته علی رغم مداخله استاندار هم حل نشد.

« «روستای ما ۳۰ خانوار مستقر داشت. زلزله که آمد، ۲۸ خانوار دیگر که مستقر مشهد بودند رسیدند و با بکارگیری از تسهیلات دولت برای خودشان منزل ساختند. اتفاقا تمام خانه‌هایی که تا هم حالا تکمیل نشده، مربوط به همین خانوارهاست که به سبب سکونت در مشهد، پای کار نیستند و عجله‌ای برای تکمیل واحدهایشان ندارند.»

بازسازی انتهاء یافته است

تا هم حالا هم ۱۷۰۰ منزل تکمیل شده و حدود ۴۰۰ واحد به فاز خاک و گچ دست یافته و بزودی تکمیل و مهیا سکونت می‌شود.

ریاست بنیاد خانه خراسان رضوی با اشاره به این‌که با کل تسهیلات ارائه‌شده به مردم، امکان ساخت خانه‌ای ۶۰متری با در و پنجره، و نمای درونی گچ‌کاری شده و یک متر کاشیکاری و یک آشپزخانه اوپن وجود دارد، تبیین می‌کند: آن دسته از روستاییان که خودشان در ساخت و ساز همکاری داشتند، مانند ساکنان دهاتی حاج علی قسمت رضویه مشهد، حالا خانه‌هایشان تکمیل هست و در آن مستقر می باشند، حتی در دهاتی سرچشمه که بیشترین مشکل را داشت، صاحبی که خودش پای کار بود، نه صرفا خانه‌اش تکمیل شده که قسمتی از پول هم برایش مانده هست. ولی عمده مردم سرچشمه به دلایلی من جمله انتخاب پیمانکار نابلد در اوائل کار بدون مشورت و تائید ما، و علاوه بر این همکاری نکردن در کار ساخت و ساز و آغاز دیرهنگام کار تاکنون نتوانسته‌اند منزل خود را تکمیل کنند و بعضی به گرانی مصالح هم برخورد کردند.

فاطمه مرادزاده