تاریخ: ۱۴:۰۸ :: ۱۳۹۶/۰۹/۱۶
سفری به  دیار تخت جمشید

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  پایگاه خبری همدان ورزش، به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ همدان ورزش، فارس استانی تاریخی با قدمتی چند هزار ساله, سرزمین پارس ها و مرکز امپراطوری هخامنشیان بزرگ ترین امپراطوری در تاریخ جهان هست.   […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  پایگاه خبری همدان ورزش، به گزارش راهنمای سفر من به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ همدان ورزش، فارس استانی تاریخی با قدمتی چند هزار ساله, سرزمین پارس ها و مرکز امپراطوری هخامنشیان بزرگ ترین امپراطوری در تاریخ جهان هست.

 

 

 

  دروازه قرآن در ورودی شمالی شیراز قرار گرفته و اشخاصی برای کرایه سوییت به مسافرین زیر دروازه قرآن ایستاده بودند.

 

 

    مجموعه جهانی پاسارگاد دربردارنده آرامگاه کوروش بزرگ, کاخ های کوروش, استحکامات تل تخت, آب نماها, کاروانسرای مظفری, پل و برج سنگی هست و حدود دو ساعت برای بازدید از آنجا وقت صرف کردیم.

 

ناهار را در جاده شیراز و زیر سایه درختان سرسبز مرودشت مهیا کردیم و بعد از کمی استراحت خود را به حدود ۶۰ کیلومتر شیراز رساندیم و پس از ان برای بازدید از نقش رستم و تخت جمشید به راه افتاده و به طرف شیراز حرکت کردیم و در نزدیکی مرودشت ابتدا به دیدن آثار تاریخی نقش رستم رفتیم. 

 

  شاهکار هنر هنرمندان چیره دست مرحله هخامنشی که به معنی حقیقی کلمه مس را به طلا مبدل کرده اند. نقش رستم در شش کیلومتری تخت جمشید قرار داشته و  یادمان‌هایی از عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را در خود جای داده‌است و از حدود سال ۱۲۰۰ قبل از میلاد تا ۶۲۵ میلادی به طور مستمر مورد توجه بوده‌است زیرا آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنشی، نقش برجسته‌های مکرری از اتفاقات ارزشمند دوران ساسانیان، بنای کعبه زرتشت و نقش‌برجستهٔ ویران‌شده‌ای از دوران عیلامیان در این محل قرار دارند.

پرسپولیس یا پارسه یا تخت جمشید شاهکار هنر معماری ایران باستان, پایتخت بزرگ ترین امپراطوری جهان و بزرگ ترین بنای سنگی ایران; سومین مقصد سفر ما در روز جمعه بود. 

  شگفتی های بسیاری در مجموعه جهانی تخت جمشید وجود دارد و حیرت و حیرت اولین عکس العمل هر بازدیدکننده  از این بنای عظیم به جای مانده از گذشتگان هست. ساعتها گشت و گذار و تماشای زیبایی های تخت جمشید و تصویرسازی از نحوه زندگانی و حکومت داری هخامنشیان در آن مجموعه, گاهی تاسف و ناراحتی و گاهی حس غرور و بزرگی کردن نیز جزو حالات روحی اشخاص در تماشای میراث ۲۵۰۰ ساله هخامنشیان در ۵۷ کیلومتری شهر شیراز هست.

 

با غروب آفتاب و مرور تاریخ ظهور و افول امپراطوری هخامنشیان تخت جمشید را ترک کرده و به شیراز بازگشتیم.

 

صبح شنبه شیرازگردی داشتیم و ابتدا به سراغ خواجه حافظ شیرازی رفتیم و پس از ان سعدی خوانی و قدم زدن در باغ دلگشا.  

 

  باغ ارم نیز مقصد بعدی ایرانگردی در شهر شیراز بود و ساعت هایی را در باغ مصفای ارم گذراندیم.