تاریخ: ۱۶:۴۵ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، ، گرگان با اسم قدیمی اَستَرآباد، مرکز استان گلستان و دارای سه منطقه‌ شهرداری است. این شهر وسیع‌ترین بافت تاریخی شمال کشور را به خود اختصاص داده است. محلات تاریخی زیاد، بناهای قدیمی، طبیعتی سرسبز و بکر به علاوه‌ فرهنگ خاص […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، ، گرگان با اسم قدیمی اَستَرآباد، مرکز استان گلستان و دارای سه منطقه‌ شهرداری است.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

این شهر وسیع‌ترین بافت تاریخی شمال کشور را به خود اختصاص داده است. محلات تاریخی زیاد، بناهای قدیمی، طبیعتی سرسبز و بکر به علاوه‌ فرهنگ خاص مردم بومی و مهم‌تر از همه غذاهای بسیار خوشمزه‌ محلی از گرگان مقصد بسیار جذابی برای گردشگران ساخته‌اند.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

قومیت‌های مختلفی من جمله آذری‌زبان‌ها، محلی‌های اولیه، شاهرودی‌ها، سبزواری‌ها، سیستانی‌ها، بلوچ‌ها، ترکمن‌ها و قزاق‌ها به علاوه اقوام دیگری، جمعیت حال حاضر این شهر را تشکیل می‌دهند.

وضع آب و هوایی گلستان

به‌طور کلی گرگان آب و هوایی معتدلی دارد. در طول تابستان هوا تقریبا گرم و مرطوب (شرجی) می‌شود. ماه‌های تیر، مرداد و شهریور را می‌توان گرم‌ترین ماه‌های سال نامید که میانگین دمای هوا تا حدود ۳۲ درجه سانتی‌گراد بالا می‌رود.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

رطوبت هوا در ماه‌های فروردین، آبان ماه و بهمن در بالاترین حد خود قرار دارد. اردیبهشت تا اوایل تیرماه خوب ترین زمان برای سفر به این شهر است.

جاذبه‌های دیدنی گلستان پارک جنگلی ناهارخوران گلستان

ناهارخوران تفرجگاهی قدیمی و تقریبا سرشناس در گرگان است که در ۴ کیلومتری جنوب این شهر قرار دارد. این پارک علی رغم موقعیت خوب و قرار گرفتن در دامنه‌های پر شیب و علاوه بر این داشتن آب و هوای مناسب همه ساله گردشگران زیادی را از سراسر کشور به خود جذب می‌کند.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

من جمله امکانات این مجموعه می‌توان به رستوران، مهمانسرا، چندین هتل و ویلای تفریحی اشاره نمود. علاوه بر این رودخانه‌ زیارت نیز از این پارک گذر می‌کند که به جذابیت آن می‌افزاید.

اگر دنبال پیاده‌روی، کوهپیمایی، پیک‌نیک، تماشای مناظر طبیعی زیبا و تنفس هوای تازه هستید، بازدید از این پارک زیبا را از دست ندهید.

بازار نعلبندان گلستان

بازار قدیمی نعلبندان در مرکز شهر قرار دارد. بر طبق اسنادی، اسم این بازار که قدمت آن به سال ۳۷۵ ه.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

این بازار علی رغم آنکه از نظر تایخی ارزش زیادی دارد، امروزه کم‌تر مورد توجه است. در این بازار می‌توانید انواع صنعت های دستی، میوه و سبزیجات تازه همراه انواع ماهی تازه را تهیه کنید. علاوه بر آن، اگر دوست دارید روزمرگی مردم این شهر را از نزدیک تماشا کنید، هیچ کجا خوب تر از یک بازار قدیمی پیدا نمی‌شود.

مسجد جامع گرگان

مسجد جامع گرگان در کنار بازار نعلبندان قرار دارد و قدمت آن به قرون پنجم و ششم و عصر سجوقیان باز می‌گردد. من جمله مصالح و تزئینات سنتی به کار رفته در ساخت مسجد می‌توان به آجر، کاشی‌های رنگی و تزئینی بهمراه خطوط زیبای کوفی آن دوران اشاره نمود.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

مناره‌های کروی و مزین بنا بر زیبایی آن کمک شایانی کرده‌اند. طی زلزله‌ شدید سال ۱۳۲۳ قسمتی از مسجد ویران و دو مرتبه بازسازی گردید. اگر به مکان‌های تاریخی و معماری ایرانی‌اسلامی علاقمند هستید، بازدید از این بنای با ارزش را از دست ندهید.

خانه‌ امیر لطیفی گلستان

این خانه‌ در نزدیکی بازار قدیمی نعلبندان و پشت مسجد جامع گرگان قرار دارد. این بنای هزار متری با ساختار سنتی که قدمتش به دوران قاجار برمی‌گردد، به‌عنوان اثر ملی به ثبت رسیده و امروزه به نحو موزه تغییر کاربری داده است.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

آبشار لاملیچ گلستان

اگر به سی کیلومتری غرب گرگان (مسیر جاده‌ تهران)، در روستای سر کلاته یا خراب شهر، سفری دارا باشید، طی حدود ۵ ساعت مسیر از روستا، می‌توانید از آبشار زیبای لاملیچ بازدید کنید. آبشار ۸۱ متری لاملیچ بعد از ریزش، از میان درختان ملیچ گذر می‌کند که همین مبحث علت آوازه این آبشار به لاملیچ شده است.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

آب این آبشار از میان جنگلی انبوه می‌گذرد؛ در نتیجه خوب تر است راهنمای باتجربه‌ای همراه دارا باشید. آبشار لاملیچ در حقیقت مناسب کسانی است که به پیاده‌روی‌های طولانی برای تماشای طبیعتی بکر و زیبا علاقمند می باشند.

کاخ موزه گرگان

کاخ موزه‌ گرگان یکی از ۱۲ کاخ سلسله‌ پهلوی بود که در پارک‌شهر (کتابخانه‌ سابق) قرار دارد. این بنا در دوره‌ پهلوی اول (رضاشاه) ساخته شده است. کاخ موزه‌ گرگان به‌عنوان نخستین موزه‌ شمال کشور، بیست‌و‌چهارمین موزه‌ کشور و چهارمین موزه‌ تخصصی باستان‌شناسی به روی عموم باز است.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

رضاشاه در سال ۱۳۱۷ فرمان ساخت این بنا را در کنار چندین بنای اداری دیگر صادر نمود. علاوه بر این بد نیست بدانید موزه‌ ذکر شده به ثبت ملی فرا رسیده است و تندیس‌هایی از ۳۰ شخصیت برجسته‌ استان گلستان بهمراه آثار به جا مانده از دوران پهلوی برای نمایش عموم در این مکان حفظ می‌شود.

مجموعه کاخ آقا محمدخان قاجار گلستان

مجموعه کاخ آقا محمدخان در پارک شهر، نزدیک دروازه بسطام پیشین و روبروی دبیرستان ایرانشهر قرار دارد. من جمله ویژگی‌های خاص این بنا می‌توان به پلان مستطیلی، ستون‌های چوبی و سرستون‌های مقرنس کاری شده بهمراه تزئینات زیبا اشاره نمود.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

در سال ۱۳۸۳ این بنا بر شماره‌ ۱۱۲۸۸ به عنوان اثر ملی به ثبت رسید.

روستای قرن آباد گلستان

قرن آباد، روستایی زیبا با آب‌و‌هوای نیمه خشک میانه رو و مرطوب است که در ۲۰ کیلومتری شهر گرگان قرار دارد. این روستا به سبب برخورداری از محیطی جنگلی و بارش زیاد باران هوایی مرطوب دارد، اما این مبحث نمی‌تواند مانع سفر شما به این منطقه گردد.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

آب و هوای تازه، رودخانه‌ای شکوهمند و محیط جنگلی زیبا و داشتن پیشینه‌ تاریخی این روستا را برای افرادی که دنبال سفری آرام در مکانی جذاب می باشند به مقصد جذابی مبدل کرده است.

آبشار شصت کلاته گلستان

آبشار زیبای شصت کلاته یا فیروز محل در جنگلی به اسم شصت کلا و در ۲۲ کیلومتری جنوب‌غربی شهرستان گرگان واقع شده است. برای رسیدن به این آبشار باید از میان جنگلی انبوه گذر کنید. علاوه بر این در طول مسیر می‌توانید انوع قارچ سمی و غیر سمی پیدا کنید.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

آبشار شصت کلاته در اثر گذر رودخانه‌ ۴۳ کیلومتری شصت کلا از دره‌ها و جنگل‌های کوه جوزبندو به وجود آمده است. البته شصت کلاته تنها آبشار در طول مسیر این رودخانه نیست و شما می‌توانید آبشارهای دیگری مثل باران کوه را هم بیابید.

منطقه‌ شکار ممنوع چلچلی گلستان

اگر هدفتان از سفر به شمال دسترسی به نقاط بکر و حراست شده است، پس برای بازدید از منطقه‌ چلچلی کفش مناسب بپوشید. این منطقه‌ زیبا با ۳۳,۱۰۰ هکتار مساحت در جنوب شرق گرگان قرار دارد و به آن اسم کوه چلچلی داده‌اند.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

علاوه بر این، وجود رودها، چشمه‌ها، جویبارها، پوشش متنوع گیاهی و آب‌و‌هوای مطبوع این منطقه را به مقصدی جذاب برای گردگشران مبدل می‌کند.

آبشار رنگو گلستان

شاید تعداد آبشارهای معرفی شده در مطلب اندکی زیاد باشد، اما واقعا از این یکی نمی‌شود به راحتی گذشت. آبشار بسیار زیبای رنگو در ۱۵ کیلومتری جنوب‌غربی گرگان و در میان جنگلی به همین اسم با محیطی سرسبز بهمراه درختان بلند قرار دارد. این آبشار علی رغم ارتفاع کم، ساختار نیم‌دایره‌ای جالبی دارد که موجب جذابیت آن شده است.

این مطلبو از دست ندید!  ۶ طبیعت گرد مفقود در ارتفاعات نیشابور پیدا شدند

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

در اوائل مسیر رسیدن به آبشار با گرمابه‌ قدیمی، امامزاده ابراهیم و اندکی جلوتر با گورستانی قدیمی برخورد خواهید کرد.

اگر خسته شدید، پیش از رسیدن به آبشار می‌توانید در کمپ رنگو اندکی استراحت کنید. این مسیر اندکی مشکل‌آفرین است؛ در نتیجه قطعا با داشتن امکانات مناسب و معیت یک راهنمای باتجربه محلی اقدام به این کار کنید. زیبایی‌های این مسیر چشم های شما را پیش از تماشای آبشار نوازش می‌دهند.

باغ روس‌ها گلستان

این بنا در ضلع جنوبی خیابان امام خمینی گرگان و ضلع غربی امامزاده بی‌بی هور و بی‌بی نور در محله‌ شیرکش قرار دارد و شاید بدتان نیاید به علت بافت قدیمی و سنتی‌اش از آن بازدید کنید.

بعد از عقد قراردادهای ننگین گلستان و ترکمانچای در دوره‌ فتحعلی‌شاه قاجار باغ کنسولگری روس‌ها از تاجری استرآبادی به مدت ۹۹ سال (پایان در سال ۱۳۸۸) کرایه گردید. بنای دو طبقه‌ باغ از جنس آجر و اندود گچ و خاک است.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

روستای زیارت گلستان

زیارت اسم روستایی در دهستان استرآباد جنوبی گرگان و حدود ۱۰ کیلومتر بعد از ناهارخوران است. این روستا به سبب برخورداری از آب‌و‌هوای مطلوب، چشمه‌ آب گرم، آبشار، کوه‌های بلند سرسبز و طبیعتی زیبا مورد توجه اشخاص زیادی قرار گرفته است، به همین علت آپارتمان‌‌سازی در این ناحیه رونق زیادی دارد.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

علاوه بر این گردشگران زیادی چشم به این ناحیه دوخته‌اند و تعطیلات خود را در این منطقه سپری می‌کنند. اسم زیارت به سبب وجود امامزاده عبدالله در این روستا روی آن گذاشته شده است.

چشمه‌ آب گرم روستا با داشتن خواص درمانی علاقمندان زیادی را مجذوب خود می‌کند. علاوه بر همه‌ این‌ها، بافت تاریخی بسیار با ارزش روستای زیارت هم یکی از جذابیت‌های عمده‌ آن شمرده می‌شود.

سوغات گلستان چیست؟ حلوای آماج گلستان

نوعی حلوای محلی است که پخت آن برای ایام نوروز معمول است و روش پخت سختی دارد.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

امروزه این حلوای محلی در شیرینی‌فروشی‌های استان نیز ارائه می‌شود.

سرغربیلی گلستان

این شیرینی از پرطرفدارترین شیرینی‌های سنتی در بین اهالی گرگان است. در تهیه‌ی خمیر این شیرینی از شیر یا ماست استفاده می‌شود.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

نان پادرازی گلستان

این شیرینی ساده‌ی استرآبادی که اسمش در لیست آثار ملی کشور به عنوان میراث فرهنگی ثبت شده است، شیرینی اندکی دارد و پخت آن در آستانه‌ی سال نو معمول است.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

نان پادرازی در دو نوع خشک و روغنی پخته می‌شود. نوع خشک آن در عزاداری‌ها و مراسم مذهبی در کنار حلوا و خرما استفاده می‌شود و نوع روغنی آن جهت پذیرایی از مهمان های در کنار چای استفاده می‌شود.

جزحلوا گلستان

پخت این حلوا که به حلوای گردویی نیز مشهور است در بعضی از شهرستان‌های استان مثل کردکوی، معمول است. این حلوا پخت بسیار سختی دارد و برای پذیرایی در جشن‌ها، شب‌نشینی‌ها و حتی عزاداری‌ها از آن استفاده می‌شود.

خاویار گلستان

خاویار، تخم گونه‌ای از ماهیان است که به ماهیان خاویاری مشهور می باشند. خاویار از گران‌ترین مواد غذایی جهان است و انواع گوناگونی دارد؛ طلایی، سرخ و سیاه. خاویار سیاه، باارزش‌ترین نوع خاویار است.

دریای خزر که بزرگ‌ترین مرجع ماهیان خاویاری در جهان است، گونه‌های ممتاز این نوع ماهیان را در خود جای داده است و بیشتر از ۹۰ درصد خاویار جهان را تامین می‌کند. در ایران کرانه‌های شرقی دریای خزر بویژه سواحل بندر ترکمن، مهم‌ترین محل صید ماهیان خاویاری است.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

صید ماهیان خاویاری، از نیمه‌ی شهریور هر سال آغاز می‌شود و تا نیمه‌ی خرداد سال بعد ادامه دارد. در سال‌های اخیر، با نظارت شیلات استان گلستان در شهرهای متفاوت استان، فروشگاه‌هایی برای عرضه‌ی خاویار راه‌اندازی شده است. البته مسافران می‌توانند با مراجعه به این فروشگاه‌ها سایر فرآورده ها دریایی را نیز خریداری کنند؛ میگو و ماهی‌های متنوع دریای خزر مثل ماهی سفید، ماهی آزاد، کپور، کفال و…

صنعت های دستی استان گلستان چیست؟ ابریشم‌بافی گلستان

صنعت ابریشم‌بافی در استان گلستان، سابقه‌ای قدیمی و درخشان دارد. ایالات ساحلی دریای خزر (گرگان، طبرستان و گیلان) در دوران شکوفایی صنعت ابریشم در ایران یعنی دوره‌ی صفویه از منطقه های با اهمیت تولید و بافت ابریشم بوده‌اند. امروزه نیز ابریشم‌بافی در منطقه های متفاوت استان بویژه رامیان، مینودشت و ترکمن صحرا رایج شدن دارد.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

ابریشم‌بافی، با پرورش کرم ابریشم آغاز می‌شود، با تولید نخ و رنگرزی ادامه می‌یابد و با بافت فرآورده ها به انتهاء می‌رسد. در استان گلستان، این پارچه‌ها با دستگاه بافت دستی بافته می‌شوند، رنگ‌های متنوعی دارند و در طرح‌های ساده، حاشیه‌دار، راه‌راه عمودی و چهارخانه تولید می‌شوند.

مسافران در سفر به استان گلستان می‌توانند فرآورده ها متنوع ابریشمی مثل لباس‌های محلی، روسری، دستمال، حوله و سفره را خریداری کنند.

قالی ترکمن گلستان

قالی ترکمن، پدیده‌ای مخصوص در صنعت قالی‌بافی است. سایر فرش‌ها بافت‌های همانند دارند اما چهره‌ی شاخص قالی ترکمن، منحصربه‌فرد است.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

قالی ترکمن در طول تاریخ به طور مستمر مورد توجه سیاحان خارجی بوده است. به عنوان نمونه، مارکوپولو، جهانگرد سرشناس ایتالیایی، در توصیف سفرش به آسیای شرقی، قالی ترکمنی را تمجید کرده است. بافت قالی در بین بانوان ترکمن رایج است و به وسیله‌ی دارهای افقی (زمینی) بافته می‌شود.

نقوش قالی ترکمن، ذهنی می باشند و از نسلی به نسل دیگر جابه جایی یافته‌اند. هر کدام از طایفه‌های ترکمن، نقوش قالی مختص به خود دارند.

قالی‌های ترکمنی که از نظر رنگ نسبت به سایر انواع قالی، تنوع کمتری دارند، زیادتر در دو نوع درشت‌بافت پشمی یا ریزبافت ابریشمی بافته می‌شوند. امروزه نتیجه‌ی کوشش هنرمندان ترکمنی، انوع قالی، قالیچه و پشتی است که مورد استقبال مسافران استان گلستان قرار می‌گیرد.

زیورآلات ترکمنی گلستان

استفاده از زیورآلات در پوشش بانوان ترکمن، از اهمیت زیادی بهره مند است.

زیورآلات ترکمنی طبق معمول از نقره ساخته می‌شوند و در زیادی از آنان سنگ عقیق قرمز به کار رفته است. از انواع کلیدی این زیورآلات که طبق نوع کاربردشان شناخته می‌شوند می‌توان به این مورد ها اشاره نمود؛ زیورهای لباس، زیورهای مو، سر و پیشانی، زیورهای گوش، گردن و سینه، زیورهای انگشت و مچ دست، زیورهای کمر، زیورهای ابزارکار بانوان و زیورهای کودکان.

سفری به استان نوپای ایران در ایام نوروز

البته در گذشته صنعت ساخت زیورآلات گسترده‌تر بوده است به نحوی که حتی برای اسب‌ها نیز زیورآلاتی می‌ساختند. استقبال گردشگران خارجی و مسافران داخلی موجب شده تا زیورآلات ترکمنی علاوه بر شهرهای ترکمن‌نشین، در سایر شهرهای استان نیز ارائه گردند.

در حقیقت باید گفت : با سفر به این استان میتوان از تمامیه لحظه های استفاده نمود چون که با توجه به طبیعت بکر، سوغات و اماکن دیدنی زیادی دارد.

پس سفر به این استان تهی از لطف نیست.