گروه: مسافرت
تاریخ: ۱۷:۲۲ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
سرنوشت مبهم بیت کوین در ایران

بازار گرم این ارز رمزگذاری شده ی مجازی موجب تحریک بعضی از کاربران ایرانی شده تا با خرید بیت کوین وارد تجارت سودآور آن گردند. ولی این وسوسه ها در حالی صورت می گیرد که بانک مرکزی صریحا گفته که در فعلی ارزهای دیجیتالی را به رسمیت نمی شناسد.  «  «حکیمی»، معاون فن آوری بانک […]

بازار گرم این ارز رمزگذاری شده ی مجازی موجب تحریک بعضی از کاربران ایرانی شده تا با خرید بیت کوین وارد تجارت سودآور آن گردند. ولی این وسوسه ها در حالی صورت می گیرد که بانک مرکزی صریحا گفته که در فعلی ارزهای دیجیتالی را به رسمیت نمی شناسد.
 
«  «حکیمی»، معاون فن آوری بانک مرکزی، می گوید که این بانک در فعلی نه بیت کوین را تایید می کند و نه رد: «تا وقتی که بانک مرکزی به عنوان سیاست گذار در ارتباط با آن تاکنون سیاست خود را جمع بندی و اظهار نکرده هست، منحصرا توان دارد نسبت به آن اخطار دهد. »
 
بانک مرکزی بیت کوین را به رسمت نمی شناسد؛ بورس کالا خبر از احتمال بکارگیری از آن می دهد
 
»   حال جذاب اینجاست که مدیرعامل فرابورس کشور از احتمال ورود بیت کوین به بازار بورس خبر داده و مشخص نیست که موضع گیری پایانی ایران و ارگان های دولتی در مقابل پول دیجیتالی دقیقاً چه می باشد.
 
اما کارشناسان در ارتباط با حاضر بودن این پول مجازی در ایران چه می گویند؟ «رضا قربانی»، مدیرعامل شبکه مسیر پرداخت در مورد بیت کوین و نحوه برخورد ایران با آن به دیجیاتو می گوید:
 
    « با ورود بیت کوین به بازار در واقع ارزی به وجود آمد که تحت مالکیت هیچ حکومت و دولتی نیست. »
 
وی با اشاره به اینکه کشورهای جهان هم با بیت کوین برخوردی هوشمندانه اتخاذ کردند، به ژاپن و ایالات متحده اشاره می کند که هر یک به ترتیب ۵۰ و ۲۵ درصد بازار بیت کوین را در اختیار دارند و ژاپنی ها آن را ارز و آمریکایی ها آن را به عنوان کالا قبول کرده اند:
 
    « .. »
 
بیت کوین یک ارز تحریم ناپذیر هست و مربوط به هیچ حکومتی نیست
 
»   رضایی معتقد هست که دولت ها در فعلی مشغول ارزیابی ابعاد گوناگون بیت کوین و بکارگیری آن در سامانه اقتصادی می باشند و ایران هم از این قاعده مستثنی نیست. او اشاره می کند که کل قدر بیت کوین جهان در فعلی ۲۱ میلیون هست که ۱۷ میلیون آن در دسترس هست و کل این آمار بالاخره یک چهارم تولید ناخالص ملی کشور هست و نباید از آن واهمه داشت:
 
    « از نظر وی حال که رکورد معامله بیت کوین در ایران در ماه سابق شکسته شده، حالا خوب ترین وقت برای ورود کردن به آن هست. »
 
نپذیرفتن رسمی بیت کوین موجب احداث بازارسیاه این ارز می گردد
 
نمی گردد به آن برچسب خلافکارانه و یا هرمی وارد کرد به چه علت که اولا هیچ کس وعده پولدار شدن در بازار بیت کوین را به فردی نمی دهد و ثانیا اینکه خلاف کاران جهان از اسکناس هم برای تبادلات پولی خود بکارگیری می کنند که در این صورت ضروری هست پرسید آیا می توان اسکناس را گناه آفرین شرح کرد؟ حدس می گردد که به محض وارد شدن رسمی بازار ایران به بیت کوین، کشورهایی مانند ایالات متحده اکثر از پیش بر روی بیت کوین نظارت برخوردار باشند و حتی اهتمام به احداث چارچوب هایی برای آن برخوردار باشند.
 
وی به اشخاصی که قصد ورود به بازار بیت کوین را دارند نیز سفارش می کند که با مطالعه مراجع معتبر وارد آن گردند.
 
 به رسمیت نشناختن بیت کوین از طریق بانک مرکزی در حالی مطرح می گردد که بعضی از سایت ها عمل به معامله کالا از طریق این ارز دیجیتال می کنند.
 
 گفته های نمایندگان بانک مرکزی در فعلی به نوبه ای برداشتن بار حقوقی مشکلات بیت کوین از سوی دولت هست تا به این ابزار اظهار گردد که هرکس وارد این بازار می گردد، پیامد آن را ضروری هست خودش بپذیرد.  منبع: دیجیاتو