تاریخ: ۱۰:۵۴ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
سامان گلریز: گوشت شکار لذیذ نیست

– خبر ها رسانه ها – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، «سامان گلریز» از سرآشپزان مطرح کشور است که بیشتر از ۲۰ سال در رسانه ملی پیشینه فعالیت دارد اما او در کنار فعالیتش در حوزه هنر آشپزی چند صباحی است در قامت یک فعال محیط زیست […]

– خبر ها رسانه ها –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، «سامان گلریز» از سرآشپزان مطرح کشور است که بیشتر از ۲۰ سال در رسانه ملی پیشینه فعالیت دارد اما او در کنار فعالیتش در حوزه هنر آشپزی چند صباحی است در قامت یک فعال محیط زیست نیز ظاهر گردیده است.

با اینکه زیادی از چهره‌های دوست داشتنی سینمایی و تلوزیونی داعیه‌دار پشتیبانی از محیط زیست می باشند و عمدتاٌ کارکرد مثبتی در پشتیبانی از محیط زیست ندارند اما زندگی گلریز با فعالیت‌های محیط زیستی‌اش ممزوج شده است.

وی در جریان گفت وگویی با خبرگزاری فارس که در ادامه خواهید قرائت کرد از انگیزه‌ فعالیتش در حوزه محیط زیست و دغدغه‌هایش می‌گوید.

 چند سالی است شما درعرصه محیط زیست حضور دارید، در برپایی «جایزه یحیی» همراهید و در برنامه‌های تلوزیونی‌تان هم علاوه بر معرفی میراث غذایی ایران روش‌های موثر کمک به محیط زیست را تعلیم می‌دهید، این علاقه از کجا نشات گرفت؟

گلریز:نحوه آشنایی‌ام با حیات وحش افتخارآمیز نیست، من خوزستانی‌ام و در دوران کودکی و ابتدای نوجوانی ساکن خوزستان بودم، گاهی بهمراه پدرم به شکار می‌رفتم با این حال هیچ‌گاه شکار را دوست نداشتم و از آن لذت نمی‌بردم، وقتی وحشت حیوانات و ابایی که در مواجهه با شکارچیان بود را می‌دیدم، جانم آتش می گرفت.
شاید جرقه گرایش‌های محیط زیستی‌ام از همین علاقه غریزی به حیاتِ حیات وحش به وجود آمد تا اینکه بعد از ازدواج همسرم مرا بسیار به مراقبت از محیط زیست ترغیب کرد.

چندسالی است اهتمام می‌کنم فارغ از شعارها در زندگی و فعالیت حرفه‌ای‌ام در قامت یک فعال محیط زیست ظاهر شوم، تفکیک زباله‌ها و تعلیم آن به دو دخترم در کنار استفاده به اندازه مواد غذایی و حمایت‌های مالی و معنوی که از محیط زیست دارم من جمله این رفتارهاست.

 

 شما به عنوان مالک نظر حوزه میراث غذایی چه رابطه‌ای میان میراث طبیعی و غذایی کشور می‌بینید و چه اقداماتی برای پشتیبانی از آن داشته‌اید؟

گلریز: اینطور می‌توانم بگویم که تاریخ و فرهنگ آشپزی ایران نشانه تمدن‌سازی صدها ساله ما در کنار یک طبیعت بی‌نظیر است و نمی‌توان نقش شرایط طبیعی ایران را در این تمدن‌سازی حداقل گرفت.

ایران را به عنوان آفریقای دوم از نظر غنای حیات وحش می‌شناسند، با وجود این سرمایه شگرف، اما ما فرهنگ برخورد با آن را از یاد برده‌ایم و باید برای برگشت به آن فرهنگ غنی و همکاری زیستی کوشش کنیم.

من اعتقاد دارم ما پیروزمندانه از کارزاری که مقابل میراث طبیعی و حیات وحش‌مان به وجود آمده، بیرون خواهیم آمد، اما دلواپس این هستم که نکند بعضی گونه‌های در فراروی انقراض مثل یوزپلنگ ایرانی در جریان این کارزار منقرض شود.

همین نگرانی و دغدغه‌هایی که داشتم موجب گردید به فکر توانمندسازی جوامع محلی بیفتم، تعلیم آشپزی و احیای غذاهای بومی در منطقه های زیست یوز پلنگ ایرانی من جمله اقداماتم بود، که با موفقیت اجرا گردید و امروز ثمره آن را در روستاهای اطراف پارک ملی توران سمنان می‌بینم.

 

این مطلبو از دست ندید!  نمایی از آبشار بی‌نظیر الاشو در «نجارده» + فیلم

باید تمام تلاش‌مان را برای مراقبت از طبیعت بی مثل کشورمان به کار دریافت کنیم،جهان باید متوجه شود این نقطه از زمین بسیار نقطه خاصی است که در حال نابود شدن است، ایران سرزمین عجیب و سحرآمیز است.

اما درحال حاضر ما به جای اینکه بدرستی از این سرمایه استفاده کنیم، در حال نابود شدن آن هستیم، به طبیعت می‌رویم و کوهی از ظروف یکبار مصرف‌ را جای می‌گذاریم.
جالب است بدانید در هیچ کجای دنیا جایگاه ها خدماتی اذن ندارند سرویس‌دهی‌شان در طبیعت با ظروف یکبار استفاده و پلاستیکی باشد.

خیلی محکم از خاص بودن طبیعت ایران گفت وگو می‌کنید آنهم در شرایطی که به سبب رفتارهای طبیعت ستیزانه، بخش عمده‌ای از طبیعت بومی خود را نابود کرده‌ایم، در حالی‌که زیادی از نقاط دنیا بشدت از محیط زیست‌شان مراقبت می کنند و طبیعت سر و پاتری دارند؟

گلریز: ما ثروتمندترین کشور دنیا در راستای حیات وحش هستیم. اما مسئله اینجاست که بر روی این ثروت شگرف سرمایه‌گذاری نکرده ایم.

چه پولی از گیاه‌شناسی به دست ‌آوردیم؟ ما سه دریای بی‌نظیر خلیج‌فارس، عمان و خزر را در خاکمان داریم که از غنای طبیعی و غذایی بی‌مانندی برخورداند،‌ چه ثروتی از آن اکتساب کنیم؟ جز خراب کردن و آلودگی دریای خزر چه بهره‌برداری پایداری رخدادی می‌افتد؟ به چه سبب به جای شکار حیات وحش به فکر گسترش گردشگری حیات وحش نیستیم؟

هیچ لذتی بالاتر از دیدن حیات وحش نیست، وقت آنست که به جای برداشت بی‌رویه از طبیعت به فکر بهره‌برداری پایدار باشیم.

 گفتید شکار را تجربه کرده‌اید، از دیدگاه آشپزی که شکار را هم می‌شناسد بگویید آیا گوشت شکار، گوشت لذیذی است؟
گلریز: یکی از عللی که از مخالفان سرسخت شکار هستم، به همین تجربه شخصی‌ام از شکار باز می‌گردد، به نظر من شکار عمل خطرناکی است،‌ چون که انرژی منفی زیادی به شکارچی جابه جا می‌کند.

 

 با تمام این اوصاف، آیا می‌توان گوشت شکار را گوشت لذیذی دانست؟

گلریز:اصلا، چون استرسی که در گوشت حیوان شکار شده وجود دارد موجب می‌شود گوشت طعم لذیذی نداشته باشد و من تا کنون گوشت شکار خوش‌طعم نخورده‌ام.

آیا می‌شود گوشت شکار را از گوشت‌های دیگر تشخیص داد؟
گلریز:نه، این تفاوت آنقدرها هم محسوس نیست.

زیادی از گیاه خواران هم با این استدلال می‌گویند که اثر خوردن گوشت بر روی روح باقی می‌ماند و نباید گوشت خورد.
گلریز:(با خنده ) هنوز به آن فاز از روشنایی نرسیده‌ام که کباب را دوست نداشته باشم، چلوکباب که می‌بینم دهانم آب می‌افتد، اما اهتمام کرده‌ام وعده‌های غذایی در بر دارنده گوشت و مرغ و پروتئین را کاهش دهم، اول به علت سلامتی و دوم به سبب اثر زیادی که بر روی گرمایش زمین دارد.
قطعا می‌دانید خوب ترین مراتع و جنگلهای جهان به علت پرورش گاو و گوسفند در حال از بین رفتن‌است و پرورش گاو چقدر بر روی گرمایش زمین و تولید گازهای گلخانه ای تاثیر‌گذار است و چقدر برای تولید گوشت آب استفاده می‌شود.

مرجع:فارس