تاریخ: ۱۴:۰۷ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴
سالها پیش از تخلفات اقتصادی مشایی گفتیم؛ امروز باورتان شد!

    خلاصه ای از این پرونده که در سال ۹۱ انتشار یافته گردید، به توصیف زیر هست: در سال‌های موخر مورد ها مکرری از مباحث نقش مدیران دولتی در فساد پولی و پرونده‌های بزرگ چند هزار میلیارد تومانی مطرح شده که اغلب آنان به مرحله محمود احمدی‌نژاد مربوط می‌شود. این پرونده ها از افشاگری […]

 

سالها پیش از تخلفات اقتصادی مشایی گفتیم؛ امروز باورتان شد!

 

خلاصه ای از این پرونده که در سال ۹۱ انتشار یافته گردید، به توصیف زیر هست:

در سال‌های موخر مورد ها مکرری از مباحث نقش مدیران دولتی در فساد پولی و پرونده‌های بزرگ چند هزار میلیارد تومانی مطرح شده که اغلب آنان به مرحله محمود احمدی‌نژاد مربوط می‌شود. این پرونده ها از افشاگری های معاون اول ریاست جمهور، وزیر دادگستری و  ریاست هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات نهاد ریاست‌ جمهوری گرفته تا نقش غضنفری  وزیر صنعت، معدن و تجارت و سایر مدیران اقتصادی در ارتباط با فساد ۳ هزار میلیارد تومانی و مورد ها مطرح شده در گزارش تحقیق و تفحص را دربردارنده می گردد.

 

نقش غضنفری  وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت قبل

بعضی کارشناسان معتقدند که زمانی تخلفات پرونده فساد ۳ هزار میلیارد تومانی انتشار یافته گردید، تعداد ای از دلائل مربوط با امیر منصور آریا محاکمه گردیدند و شخص وی نیز اعدام گردید.

 

سالها پیش از تخلفات اقتصادی مشایی گفتیم؛ امروز باورتان شد!

 

درشرایطی که گروه امیر منصور آریا در حدود ۸۰۰ مورد از اظهارنامه های واردات کالا تخلف داشته و مجوز واردات را از این وزارتخانه گرفته هست و دیوان محاسبات کشور خواستار رسیدگی به این تخلف ها شده هست، این پرسش وجود دارد که به چه علت این وزارتخانه به چنین شرکت ها و افراد  متخلفی مجوزهای زیاد برای فعالیت و واردات و… .. بی دقتی شده هست و چه طور محتمل هست که چنین شرکت هایی با این ظرفیت فعالیت وسیع از سفارش ها و پشتیبانی های سطح بالا بهره مند باشند؟

داده هست و چه طور بر کارکرد چنین شرکت هایی نظارت نشده هست و به چه علت به یکی از وظیفه ها کلیدی یعنی نظارت بر کارکرد وارد کننده و… بی دقتی شده هست و چه طور محتمل هست که چنین شرکت هایی با این ظرفیت فعالیت وسیع از سفارش ها و پشتیبانی های سطح بالا بهره مند باشند؟ محاکمه و توضیح خواستن از دلائل تخلفات اقتصادی، تنها نباید به یک سری اشخاص محدود گردد و کسانی که ریشه چنین تخلفاتی را احداث می کنند و با تصمیم گیری ها و مجوزها و پشتیبانی های خود عامل چنین تخلفاتی می شوند و توان اشخاصی را در بازار برای چنین تخلفاتی قوی کردن می کنند و.

 

زمانی تنها در قسمت نظارت بر بازار کالاهای استراتژیک، تخلفات وسیع ای وجود داشته هست، به این معنی هست که مسوول ذیربط در دولت قبلی ضروری هست جواب گو باشد و علاوه بر این در برابر مجوزهایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت به گروه امیرمنصور آریا و متخلفان دیگر داده و زمینه تخلفات آنان فراهم شده هست نیز ضروری هست جواب گو باشند.

  طبق گزارش های اظهار شده، میزان پشتیبانی های وزارت صنعت، معدن و تجارت از گروه امیرمنصور آریا و پشتیبانی های میلیاردی و مشارکت با شرکت های این گروه، باعث شده که این نوع عملکردها عملا در بازار فولاد و واردات بسیاری از کالاها مشکل احداث کند و باعث خارج شدن ارز و بیش اظهاری واردات گردد و بر این تخلفات نیز نظارت قدر کفایت صورت نگیرد. طبق یکی از گزارش هایی که دیوان محاسبات عرضه داده، خواستار رسیدگی به حدود ۸۰۰ اظهارنامه رسیدگی نشده مربوط به گروه امیرمنصور آریا شده که در دادگاه مطرح نشده هست، از انجایی که اگر به این مبحث رسیدگی می گردید، قسمت عمده ای از پشتیبانی هایی که از این گروه شده و باعث واردات و صادرات خلاف واقع شده هست، روشن می گردید.

 

سالها پیش از تخلفات اقتصادی مشایی گفتیم؛ امروز باورتان شد!

 

رئیس هیئت تحقیق و تفحص: فساد در وزارتخانه تحت امر غضنفرآبادی لانه کرده بود

..

وجود داشته هست و این وزارتخانه در حوزه های متفاوت تخلفات عمده ای داشته هست.

 

توصیه نامه یک میلیارد دلاری غضنفری برای اختلاس گر بزرگ + سند

در مهرماه ۱۳۹۰ سایت رجا نیوز در گزارشی با عنوان “توصیه نامه یک میلیارد دلاری وزیر بازرگانی برای اختلاس گر بزرگ + سند”

سالها پیش از تخلفات اقتصادی مشایی گفتیم؛ امروز باورتان شد!

در گزارش رجا نیوز آمده بود:  آیا سفارش وزیر بازرگانی متعاقب سفارش یك مقام دیگر بوده هست یا وی رأساً تعیین داده كه ضروری هست چنین توصیه‌ای بكند؟

در مهرماه ۱۳۹۰ سایت رجا نیوز در گزارشی با عنوان “توصیه نامه یک میلیارد دلاری وزیر بازرگانی برای اختلاس گر بزرگ + سند” به ارزیابی سفارش مهدی غضنفری وزیربازرگانی زمان پرداخت.

در همین حال، مهدی غضنفری وزیر زمان بازرگانی با صادر کردن درخواست نامه‌ای به محمود بهمنی ریاست کل بانک مرکزی، از وی درخواست کرده هست که با دقت به اینکه شرکت “تجارت گستران منصور” دو سند حاصله از طریق خبرنگار رجانیوز، بیانگر از نامه‌نگاری وزیر وزارت زمان بازرگانی با ریاست کل بانک مرکزی، برای افزایش سقف ارزشی یک میلیارد دلاری در بانک ملی برای یکی از شرکت‌های اقماری گروه امیرمنصور آریا و علاوه بر این مستثنی شدن یکی دیگر از این شرکت‌های اقماری از شمول بسته سیاستی- نظارتی شبکه بانکی در سال ۸۹ شده هست.

 

سالها پیش از تخلفات اقتصادی مشایی گفتیم؛ امروز باورتان شد!

 

نقش آقای خاص در اختلاس خیلی خاص

مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری دولت یازدهم گفت که اسفندیار رحیم مشایی، ریاست دفتر محمود احمدی نژاد در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی نقش قابل دقتی داشته و در واگذاری فولاد و پروژه تهاتر دو طبقه‌کردن جاده چالوس به نور، جلسه‌ای در هتل استقلال به فرمان مستقیم مشایی  برگزار و مشایی نامه داده بود و نقش قابل دقتی داشت.

 

سالها پیش از تخلفات اقتصادی مشایی گفتیم؛ امروز باورتان شد!

 

پورمحمدی معتقد بود که زیادتر پرونده‌های کلان و تخلف‌های میلیاردی طی دو سال آخر دولت دهم اتفاق افتاد.

سالها پیش از تخلفات اقتصادی مشایی گفتیم؛ امروز باورتان شد! طبق سخنان و اسناد عرضه شده از سوی مدیران دولت یازدهم، کارکرد بعضی مدیران دولت قبل در سال های تشدید تحریم ها و ۸۸ تا ۹۲ باعث بروز تخلفات گوناگون شده هست که  عده ای از اسناد آن،  دربردارنده گزارش تحقیق و تفحص مجلس از کارکرد وزارت صنعت و معدن و تجارت در ارتباط با کالاهای استراتژیک و سفارش های مهدی غضنفری وزیر صنعت دولت قبل و سایر مدیران اقتصادی در پرونده گروه امیر منصور آریا و فساد پولی ۳ هزار میلیارد تومانی بوده هست.

مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در گفت‌وگو با روزنامه ایران گفت که «بیشتر پرونده‌های کلان و تخلف‌های میلیاردی طی دو سال آخر دولت دهم» اتفاق افتاده هست. پورمحمدی می گوید: به هر حال ایشان ریاست دفتر آقای احمدی‌نژاد بوده‌اند و در پرونده سه هزار میلیاردی نقش قابل دقتی داشته‌اند. آ

آقای مشایی نامه داده بودند و نقش قابل دقتی داشتند.

پورمحمدی گفت که در سال‌های آغازین کابینه آقای احمدی‌نژاد ” پورمحمدی گفت که در سال‌های آغازین کابینه آقای احمدی‌نژاد “فسادهای پولی کلان و به اصطلاح میلیاردی وجود نداشت و زیادتر تخلف‌های کوچک و بی انضباطی بود.”

تقریبا زیادتر پرونده‌های کلان و تخلف‌های میلیاردی طی دو سال آخر دولت دهم اتفاق افتاد.