تاریخ: ۱۶:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
ساخت آیفون به نرخ خراب کردن محیط زیست!

گجت نیوز: در ساخت آیفون های اپل از فلزهای مختلفی مثل تیتانیوم، آهن و آلومینیوم استفاده می‌شود. متاسفانه بعضی فلزهای به کار رفته به منظور ساخت بدنه تلفن همراه های آیفون کمیاب بوده و استخراج آن‌ها به نرخ خرابی طبیعت و تهدید جان انسان‌ها تمام می‌شود. یک تلفن همراه آیفون منحصرا تشکیل شده از تعداد […]

گجت نیوز: در ساخت آیفون های اپل از فلزهای مختلفی مثل تیتانیوم، آهن و آلومینیوم استفاده می‌شود. متاسفانه بعضی فلزهای به کار رفته به منظور ساخت بدنه تلفن همراه های آیفون کمیاب بوده و استخراج آن‌ها به نرخ خرابی طبیعت و تهدید جان انسان‌ها تمام می‌شود.

ساخت آیفون به نرخ خراب کردن محیط زیست !

یک تلفن همراه آیفون منحصرا تشکیل شده از تعداد بسیاری قطعه الکترونیکی نیست، لکن بدنه آن نیز از عناصر مختلفی تشکیل شده که به عنوان نمونه‌ای از آن‌ها می‌توان به تیتانیوم، آهن و حتی طلا اشاره نمود. Vice Vice بیشتر از همه از آلومینیوم برای ساخت آیفون استفاده می‌شود، به به صورتی که ۲۴ درصد گناه بدنه را تشکیل می‌دهد. پس از ان باید به فلز آهن اشاره کنیم که ۱۴ درصد بدنه را می‌سازد. پس از ان، به ترتیب با داشتن قسمت ۶ درصد و ۵ درصد، نوبت به مس و کبالت می‌رسد.

همان گونه که می‌بینید ساخت آیفون پیچیده‌تر از چیزی هست که گمان می‌کردید. آلومینیوم، یکی از فراوان‌ترین فلزاتی هست که در پوسته زمین یافت می‌شود، هر چند در حالت خالص در طبیعت وجود ندارد. به عبارت دیگر با استخراج سنگ معدن بوکسیت به این فلز دست پیدا می‌کنند. کانادا، به عنوان بزرگترین صادرکننده آلومینیوم به آمریکا شناخته می‌شود، در حالی که چین، بزرگترین تولیدکننده این فلز به شمار می‌رود.

دیگر عناصر مورد احتیاج برای ساخت آیفون

اما برای ساخت آیفون بعضی عناصر کمیاب مثل ایتریم و یوروپیم نیز لازم و ضروری هستند، چون که در باتری دستگاه به کار رفته و علاوه بر آن به نمایشگر کمک می‌کنند رنگ‌ها را نمایش بدهد. به عنوان دیگر کاربردهای این دو فلز کمیاب در ساخت آیفون می‌توان به موتور ویبره تلفن همراه اشاره نمود. البته، گناه مورد احتیاج از آن‌ها کمتر از ۱ درصد گناه کل تلفن همراه هست، اما نیازشان در صنعت موبایل علت شده استخراج این دسته از عناصر کمیاب مبدل به تجارتی پرسود گردد.

این مطلبو از دست ندید!  ملخ‌ها و پروانه‌ها ضرری برای طبیعت قم ندارد/ملخ‌های موجود در قم،بومی و غیر مضر هستند

جدیدا دانشمندان ژاپنی از کشف یک مرجع تقریبا نامحدود زیر آبی از ایتریم و یوروپیم خبر داده‌اند که در جزیره مینامیتوری قرار دارد. از این جزیره تا پایتخت ژاپن یعنی توکیو نزدیک به دو هزار کیلومتر فاصله هست. به عقیده بسیاری، این کشف علت می‌شود اقتصاد ژاپن وضع بسیار بهتری در قیاس با وضع کنونی پیدا کرده و به انحصار چین در صادرات بعضی فلزات انتهاء می‌دهد.

نباید فراموش کرد منفجر شدن در میزان استفاده از فلزات ذکر شده برای ساخت آیفون و دیگر تلفن همراه های هوشمند، به نرخ خراب کردن محیط زیست و علاوه بر این تهدید جان انسان‌ها نیز تمام شده هست. به عنوان نمونه، سنگ‌ها و صخره‌های دارای عناصر ذکر شده پوشیده از مواد رادیواکتیویته بوده و به همین سبب سرطان‌زا تلقی می‌شوند. با کوشش برای خارج کردن این سنگ‌ها از زیر آب، مواد ذکر شده در مراجع آبی تخلیه شده و محیط زیست اطراف معدن‌ها نابود می‌شود.

علاوه بر آن باید به مشکلات بنیادی پدیده آمده برای معدن‌چیان اشاره نمود که مبتلا شدن به سرطان و دیگر انواع مریضی تنها عده ای از آن‌ها هست. البته اپل سال گذشته اعلام نمود استفاده از عناصر کمیاب برای ساخت آیفون را متوقف خواهد کرد و به جای آن‌ها از مواد بازیافت شده بهره می‌برد، اما باید دید پیاده‌سازی این ایده چقدر زمان خواهد برد.