تاریخ: ۱۴:۵۲ :: ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
زیرساخت ها و ابزارها رفاهی همدان برای جذب گردشگران تقویت گردد

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، ، همدان دیار هگمتانه، پایتخت تاریخ و پایتخت گردشگری قاره آسیا در سال ۲۰۱۸ این روزها خود را برای میزبانی و پذیرش ظرفیت عظیمی از مسافران و گردشگران در تعطیلات عید فطر و تعطیلات تابستان آماده می‌کند. استان همدان با داشتن یک هزار […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از همدان، ، همدان دیار هگمتانه، پایتخت تاریخ و پایتخت گردشگری قاره آسیا در سال ۲۰۱۸ این روزها خود را برای میزبانی و پذیرش ظرفیت عظیمی از مسافران و گردشگران در تعطیلات عید فطر و تعطیلات تابستان آماده می‌کند.

استان همدان با داشتن یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی، طبیعی، گردشگری و دست‌ساز و طبیعتی بکر سال‌هاست که برای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به مقصد گردشگری مبدل شده هست.

بدون تردید همدان را باید بهشت گردشگری چهار فصل بخوانیم با ظرفیت‌های متفاوت. شاید کمتر منطقه‌ای را بتوان یافت که چون همدان جذابیت چهارفصلی داشته باشد و بهار، تابستان، پاییز و زمستان را به خوب ترین شکل ممکن به عکس بکشد. به شکلی خداوند نعمتش را در همدان تمام کرده هست.

طبیعت بکر همدان می‌تواند مرجع شگرف و سرشار از ثروتی باشد که منتج به اشتغال بدون استفاده از نفت و آب گردد. آنچه طبیعت باید به همدان می‌داد، داده و تنها می‌ماند آنچه آدم با کوشش خود به آن اضافه کرده و به خوب ترین شکل بهره‌برداری کنند.

برای آنکه طبیعت همدان به تولید ثروت منتج گردد، باید بتوان شرایطی فراهم کرد که گردشگران از سراسر نقاط کشور و البته جهان برای تجربه طبیعت همدان در چهار فصل متفاوت سال روانه دیار هگمتانه گردند. به این ترتیب در این گزارش به آمادگی استان همدان برای پذیرش مسافران در ایام عید فطر و تعطیلات تابستان می‌پردازیم.

تمام ظرفیت‌های استان برای پذیرش مسافران و گردشگران به کار گرفته شده هست

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان با اشاره به اینکه به صورت طبیعی در ایام عید با پیک سفر با ظرفیت شگرف ورود مسافر و گردشگر به همدان باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم، گفت: از مهمان‌سراهای ادارات و حتی در پاره‌ای از ساعات در رو به رو با ظرفیت فراوان مسافر مساجد و حسینیه‌ها برای استقرار مسافران مشارکت می‌کنند.

ظرفیت مسافر در تعطیلات عید فطر بیشتر از ظرفیت و گنجایش اقامتی استان همدان هست

وی با بیان اینکه ظرفیت مسافر در تعطیلات عید فطر بیشتر از گنجایش و ظرفیت اقامتی همدان هست، اضافه کرد: در سال گذشته با ظرفیت شگرف مسافر در تعطیلات عید فطر در تمامی فضاهای سبز و خیابان چادر انتصاب شده بود.

علی خاکسار با اهتمام بر اینکه تمام کوشش ما بر این هست میزبانی خوبی از مسافران و گردشگران در روز عید فطر و تعطیلات تابستان داشته باشیم، تصریح نمود: استان برای هر شرایطی آمادگی‌های لازم را دارد و کوشش دستگاه‌های اجرایی و اعضای ستاد خدمات سفر بر این هست که آمادگی صددرصدی ایجاد گردد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان با اشاره به اینکه کارهای در این راستا هست که با میزبانی خوب مشکلی پیش نیاید، گفته بود: اما ظرفیت مسافر ورودی در عید فطر به استان قابل پیش‌بینی نیست.

خاکسار با بیان اینکه برای عید فطر و تعطیلات تابستان برای اقامت در هتل‌ها و جایگاه ها اقامتی استان تخفیفی مدنظر داشته نشده هست چراکه در این ایام ظرفیت هتل‌ها تکمیل هست، گفت: زمانی تخفیف عرضه می‌شود ظرفیت هتل‌ها تهی بوده و برای ایجاد داعیه و جذب گردشگر تخفیف عرضه می‌شود.

وی عنوان نمود: البته کوشش می‌کنیم که در فصل تابستان و برای ایام خاصی تخفیف دریافت کنیم و در صورت اجرا از طریق رسانه‌ها به گردشگران اعلام می‌کنیم.

نرخ اقامت در هتل‌های استان همدان استاندارد هست

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان با اهتمام بر اینکه نرخ اقامت در هتل‌ها در استان همدان نسبت به سایر استان‌ها گران نیست، ابراز کرد: در دو سال گذشته با بررسی‌های انجام شده و استعلام نرخ اقامت در هتل‌ها و جایگاه ها اقامتی کشور نرخ اقامت در همدان نسبت به استان‌های فارس، اصفهان، تهران و مشهد کمتر هست.

خاکسار با اشاره به اینکه اما نرخ اقامت در استان همدان نسبت به بعضی استان‌ها قدری بالاتر هست، گفت: در مجموع نرخ اقامت در هتل‌ها و جایگاه ها اقامتی همدان استاندارد هست و گران نیست.

اجرای بخش‌نامه افزایش ۸ الی ۱۰ درصدی نرخ اقامت در هتل‌ها از انتهاء فروردین‌ماه سال کنونی

وی با بیان اینکه نرخ اقامت در هتل‌ها و جایگاه ها اقامتی استان‌ها طبق بخش‌نامه‌ای هرساله از سوی سازمان میراث فرهنگی ابلاغ می‌شود که طبق نرخ تورم کشور و وضعیت شاخص‌های اقتصادی درصد رشدی مدنظر داشته می‌شود، عنوان نمود: هرساله ۸ الی ۱۰ درصد افزایش برای نرخ هتل‌ها مدنظر داشته می‌شود که این بخش‌نامه بایستی از شهریورماه سال گذشته اجرایی می‌شد اما از انتهاء فروردین‌ماه سال کنونی در همدان اجرایی شده هست.

این مطلبو از دست ندید!  معرفی چشمه‌هایی که از دل طبیعت می‌جوشد

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان با اهتمام بر اینکه اماکن تاریخی و گردشگری استان آمادگی‌های لازم را برای بازدید مسافران و گردشگران دارند، گفت: تعداد راهنمایان گردشگری تعیین شده و اقلام تبلیغاتی به تعداد موردنیاز در اختیار موزه‌ها و اماکن قرارگرفته هست.

بازنمایی دو هتل و یک هتل آپارتمان تا دو ماه آینده در همدان

خاکسار با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۱ هتل در استان همدان فعال هست، گفته بود: دو هتل آپارتمان نیز در همدان به مسافران و گردشگران خدمات اقامتی عرضه می‌کنند.

وی با بیان اینکه تعداد تخت‌های هتلی استان یک هزار و ۲۰۰ تخت هست، عنوان نمود: تا دو ماه آینده دو هتل و یک هتل آپارتمان در همدان به بهره‌برداری می‌رسد.

موزه‌های و بناهای تاریخی استان همدان برای بازدید مسافران و گردشگران تا ساعت ۲۱ فعال می باشند

مسئول امور موزه‌ها و بناهای تاریخی همدان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان گفت: استان همدان گنجینه باارزشی از موزه‌های متفاوت هست که آثار ارزشمندی در خود جای داده هست به به صورتی که موزه‌های استان همدان می‌توانند به عنوان مهم‌ترین عامل در جذب گردشگر شمرده گردند.

وی با اشاره به اینکه در استان همدان۱۴ موزه و ابنیه آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان، مسافران و گردشگران در ایام عید فطر و تعطیلات تابستان هست، اضافه کرد: در ایام عید فطر و تابستان ساعت فعالیت موزه‌ها و بناهای تاریخی استان از ساعت ۸:۳۰ تا ۲۱ هست.

مجید جهانگیری گفت: موزه تخصصی بوعلی سینا و طب، موزه مشاهیر، سایت موزه هگمتانه، موزه مفاخر، آرامگاه باباطاهر، موزه حاج‌آقا تراب نهاوند، میررضی الدین آرتیمانی، موزه تاریخ طبیعی، موزه مردم‌شناسی سید جمال‌الدین اسدآبادی، حمام قلعه و لطفعلیان ملایر و خانه مسعودی تویسرکان و غیره من جمله موزه‌ها و ابنیه استان همدان هست که هر کدام از لحاظ تاریخی و فرهنگی دارای ویژگی‌های خاص هست.

استقرار ۵۰ راهنمای گردشگری در اماکن فرهنگی و تاریخی همدان

وی با اشاره به اینکه نسبت به تعلیم راهنمایان گردشگری برای استقرار در اماکن فرهنگی تاریخی و راهنمایی مسافران و گردشگران و پاسخ‌گویی به مراجعان اقدام شده هست، تصریح نمود: ۵۰ راهنمای گردشگری برای عید فطر و تابستان مدنظر داشته شده هست.

مسئول امور موزه‌ها و بناهای تاریخی همدان با بیان اینکه سال کنونی نرخ ورودی موزه‌ها و بناهای تاریخی درصدی افزایش‌یافته هست، گفت: نسبت به آماده سازی و ساماندهی محوطه‌های تاریخی، اماکن و جاذبه‌های گردشگری اقدام شده و فضاهای سبز، خدمات رفاهی و بهداشتی در اماکن مدنظر داشته شده هست تا توقع و احتیاج گردشگران رفع گردد.

فروش مکانیزه بلیت در آرامگاه‌های بوعلی و باباطاهر

جهانگیری با اهتمام بر اینکه فروش بلیت در آرامگاه‌های بوعلی و باباطاهر به صورت مکانیزه انجام می‌شود، اضافه کرد: این اقدام علت آسان سازی ورود گردشگران به این مجموعه‌ها شده و همدان جز سه استان برتر هست که نسبت به فروش بلیت مکانیزه اقدام کرده هست.

افزایش ۱۶ الی ۲۰ درصدی بازدید از موزه‌های استان همدان

وی با اشاره به اینکه در دوماهه سال کنونی میزان بازدید از موزه‌های استان دست کم ۱۶ تا ۲۰ درصد افزایش یافته هست، عنوان نمود: در ساعات شب و با استقبال شدید گردشگران بویژه در آرامگاه‌های بوعلی و باباطاهر تا ساعت ۲۲ نیز بلیت به فروش می‌رسد و در این دو آرامگاه نورپردازی علمی انجام شده که در طول شب زیبایی و جلوه خاصی دارد و در جذابیت بنا و جذب و رضایت گردشگر تاثیرگذار هست.

بیشتر از ۱۶۰ مدرسه جهت ساکن کردن مسافران تابستانی در همدان آماده‌سازی گردید

مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان با اشاره به اینکه جایگاه ها ساکن کردن فرهنگیان استان همدان از روز ۲۵ خردادماه و همزمان با عید فطر نسبت به پذیرش مسافران فرهنگی اقدامی می‌کنند، گفت: بیشتر از ۱۶۰ مدرسه جهت ساکن کردن مسافران تابستانی در استان آماده شده هست.

وی با اشاره به اینکه ساکن کردن و پذیرش مسافران بویژه میهمانان فرهنگی از ۲۵ خردادماه در سطح استان شروع می‌شود، اضافه کرد: ۶ مرکز رفاهی دائمی و ۱۹ پایگاه ساکن کردن موقت شروع در تابستان سال کنونی نسبت به پذیرش مسافران در ستادهای ساکن کردن فرهنگان اقدام می‌کنند.

می‌شود.

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از تسنیم، استان همدان در حالی که آماده پذیرش مسافران تعطیلات عید فطر و تعطیلات تابستان می‌شود خود را برای برپایی دو رخداد با اهمیت ملی و بین‌المللی نیز آماده می‌کند.همدان در شهریورماه سال کنونی میزبان رویداد"همدان پایتخت گردشگری آسیا" و آبان‌ماه سال کنونی میزبان چهلمین نشست اعضای منسوب سازمان جهانی گردشگری هست.

گزارش از مرضیه کیهانی فرد