تاریخ: ۱۳:۴۵ :: ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
زیرساخت های «کویرنوردی» در خراسان رضوی ضعیف هست+فیلم

– خبر ها استانها – به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از گناباد، ، قنات جهانی قصبه، روستای گردشگری ریاب و موزه مردم شناسی نمونه‌هایی از جاذبه‌های معروف گردشگری شهرستان گناباد هست، اما جاذبه‌هایی هم می باشند که همچنان برای گردشگران ناشناخته مانده هست. یک گردشگر وقتی که قصد حرکت برای بازدید از […]

– خبر ها استانها –

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از گناباد، ، قنات جهانی قصبه، روستای گردشگری ریاب و موزه مردم شناسی نمونه‌هایی از جاذبه‌های معروف گردشگری شهرستان گناباد هست، اما جاذبه‌هایی هم می باشند که همچنان برای گردشگران ناشناخته مانده هست.

یک گردشگر وقتی که قصد حرکت برای بازدید از منطقه‌ای را دارد، به تمامی جاذبه‌های گردشگری آن منطقه توجه می‌کند و در همین راستا طبق معمول منطقه های گردشگری اهتمام دارند یک بسته گردشگری را آماده کنند تا میزان ماندگاری گردشگر افزایش یابد. کویرنوردی یکی از همین جاذبه‌هاست که در شهرستان گناباد مغفول مانده و ظرفیت‌های عظیمی چه در راستای جذب گردشگر و چه در راستای اشتغال‌زایی البته در این زمینه بالا هست.

کویرنوردی، یکی از رشته‌های طبیعت گردی هست که علاقه‌مندان بسیاری در سرتاسر دنیا دارد. طبیعت کویر با وجود شرایط دشواری که دارد ماجراجویی‌ها و جذابیت‌های بسیاری هم با خود دارد. آسمان شب کویر هم احتیاج به تشریح ندارد.

فقدان تبلیغات برای کویرنوردی

یکی از گردشگران داخلی که از کویر روشناوند گناباد بازدید کرده به خبرنگار تسنیم گفت: ما برای بازدید از قنات جهانی قصبه به گناباد آمده بودیم و در این شهر متوجه وجود کویر زیبا گردیدیم و سری به آن زدیم.

وی دنبال کرد: کویر یا همان ریگ‌زارهای گناباد در سایه قنات قصبه قرار گرفته‌اند و برای آنها تبلیغات بسیاری صورت نگرفته و این در حالتی هست که کویر گناباد ظرفیت‌های بسیاری دارد و بسیار بکر هست.

یکی از فعالین در حوزه گردشگری نیز گفت: زیبایی کویر به طبیعی بودن آن هست و یک کویرنورد نباید طبیعت آن را خراب کردن کند و امروز شاهد آن هستیم که تعداد اشخاص بسیاری وارد کویر می‌شوند و توجهی به این با اهمیت نمی‌کنند که سبب تخریب چرخه زیستی محیط می‌شوند.

وی دنبال کرد: میراث فرهنگی در کنار ایجاد کمپ‌های گردشگری به سمت تدوین آیین‌نامه‌ها برای استفاده از کویر برای کویرنوردان مبادرت کند.

این فعال گردشگری افزود: ریگ‌زارهای روشناوند و عمرانی گناباد به سبب بکر بودن و ناشناخته بودن بسیار جذاب هست و نوع ماسه‌های منطقه بسیار حس زیبایی به گردشگران جابه جا می‌کند.

فقدان سرمایه‌گذار در کویر

مرتضی قاسمی؛ لیدر تورهای کویر نوردی که خود اهل نزدیک‌ترین روستا به کویر یعنی روستای روشناوند گناباد هست در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: برای کویرنوردی نباید به یک مبحث معطوف گردید و به دیگر جذابیت‌ها نیز باید اهمیت داد.

وی دنبال کرد: در روستای «روشناوند» باید اقامتگاه‌های بومگردی ایجاد و دیگر جذابیت‌های اطراف کویر برای گردشگران شناسایی گردد تا گردشگر ماندگاری بیشتری در محل داشته باشد.

این مطلبو از دست ندید!  پرواز یک بهله عقاب نابالغ دو برادر در آسمان دزفول

قاسمی عنوان نمود: برای ریگ‌زارهای «روشناوند» که یکی از جذابیت‌های معرفی نشده استان هست و تاحالا تبلیغات بسیاری برای آن انجام نشده می‌توان سرمایه گذار جذب کرد و در آینده یکی از مقاصد گردشگری می باشد.

وی یکی از مشکلات برای کویرنوردی در منطقه روشناوند را راه دسترسی نزدیک اعلام و اضافه کرد: اختصاص تسهیلات ارزان نرخ به سرمایه‌گذاران و حتی جوانان روستا خواهد توانست زمینه افزایش گردشگران در این منطقه را داشته باشد.

چرمگی؛ یکی از کویرنوردان گنابادی نیز در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: گسترش روند شهرنشینی و دوری آدم از طبیعت و محیط‌های بکر سبب شده که انسان‌ها از طبیعت دور گردند.

این کویرنورد بیان می‌کند: به سبب تنوع اقلیمی که در ایران وجود دارد کشورمان قدرت و حجم بالقوه‌ای برای پذیرا شدن گردشگران ماجراجو در زمینه‌های مکرر دارد. یکی از زمینه‌های گردشگری ماجراجویانه، کویرنوردی هست؛ با توجه به پهنه منطقه های کویری ایران و تنوع ژئومورفولوژیکی این منطقه های و وجود گونه‌های گیاهی و جانوری کمیاب زمینه مساعدی برای رونق این نوع گردشگری وجود دارد.

زیرساخت کویرنوردی در استان نداریم

مهدی ذوالفقاری؛ معاون اداره میراث فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این زمینه اظهار داشت: در شهرستان گناباد دو منطقه روشناوند و عمرانی و بخشی در منطقه روستای نوده پشنگ به اسم "دق حاج اسحاق" حجم کویرنوردی بالایی دارد.

وی دنبال کرد: یکی از لازمه‌های کویرنوردی و ساکن کردن در این منطقه های ایجاد کمپ‌های کویری است که باید بخش خصوصی در این حوزه وارد گردند.

سمینار ملی کویرنوردی "به یاد بم" در کرمان برگزار می‌شودمسابقه کشوری کویرنوردی کارگری در کرمان برگزار می‌شودسمنان| نشست منطقه‌ای کویرنوردی در سمنان برگزار می‌شود

معاون اداره میراث فرهنگی گناباد افزود: برای احداث یک کمپ کویری حداقلی در حدود یک میلیارد تومان سرمایه‌گذاری احتیاج هست که البته برای تقاضا کنندگان تسهیلات ارزان نرخ نیز پرداخت می‌شود.

ذوالفقاری عنوان داشت: ۸ شهرستان در استان حجم کویرنوردی را دارند اما تاکنون در هیچ شهرستانی زیرساخت کویرنوردی ایجاد نشده هست.

معاون اداره میراث فرهنگی گناباد تصریح نمود: کویرنوردی یک تنه نمی‌تواند برای گردشگر جذاب باشد و باید ظرفیت‌های دیگری مثل ماشین‌سواری آفروید، موتورهای چهارچرخ و شترسواری نیز راه‌اندازی گردد تا در جذب گردشگر اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

گزارش از یاسر سالاری