تاریخ: ۱۴:۲۲ :: ۱۳۹۶/۰۸/۲۴

آ احمدی نژاد و حلقه نزدیکانش، حتی زمانی سخن از پرونده های قضایی و احضارشان به دادگاه باشد نیز کوتاه نمی آیند. دورانی که احمدی نژاد رییس جمهور بود و هر پرسشی را با پرسش پاسخ می داد سابق و اکنون نزدیکانش در برابر هر شکایتی که بر علیه آنها می گردد، یک شکایت روی […]

آ احمدی نژاد و حلقه نزدیکانش، حتی زمانی سخن از پرونده های قضایی و احضارشان به دادگاه باشد نیز کوتاه نمی آیند. دورانی که احمدی نژاد رییس جمهور بود و هر پرسشی را با پرسش پاسخ می داد سابق و اکنون نزدیکانش در برابر هر شکایتی که بر علیه آنها می گردد، یک شکایت روی میز می گذارند.
گروهی از منتقدان آنها که سابقا جزو رفقای شان به حساب می رسیدند نیز معتقدند که امثال بقایی و مشایی با این امور احمدی نژاد را نابود می کنند. پیش از این گفته می گردید که روند انحرافی تحت رهبری مشایی عامل نابود شدن احمدی نژاد هست و امروز اظهار می کنند بقایی تمام کاره بوده و هست.
  این که دلیل نابود شدن احمدی نژاد مشایی باشد یا بقایی، یا این که او در همان مرحله رئیس جمهوری با سیاست ها و ادبیات ویژه اش خود را نابود کرده باشد، چندان فرقی ندارد. یاران روز گذشته احمدی نژاد یک به یک او را رها کرده اند و همین چند درخت باقی مانده نیز یکی بعد از دیگری دادگاهی می گردند. »
اعتماد در ادامه گفت وگویی با صادق زیباکلام داشت که با هم می خوانیم:
روز گذشته عباس امیری فر، رییس شورای فرهنگی و امام جماعت مسجد نهاد رئیس جمهوری در مرحله محمود احمدی نژاد اطلاع داد که اتهامات حمید بقایی و محمود احمدی نژاد صرفا پولی نبوده هست. تفکر می کنید احضارهای پشت سر هم اشخاص موثر این روند توان دارد به مطرح شدن اکثر از پیش آنها مساعدت کند؟
قوه قضاییه در احضار بقایی، مشایی و احمدی نژاد و سایر نزدیکانش یا هر چهره سیاسی دیگری تاکید دارد مسائل سیاسی مطرح نیست و این اشخاص به دلایل حقوقی و کیفری احضار می گردند.
به نظر شما این احضارهای پشت سر هم و مسائل قانونی پیش آمده امکان برگشت به روند اصولگرایی برای آنها وجود دارد؟
به نظر شما این احضارهای پشت سر هم و مسائل قانونی پیش آمده امکان برگشت به روند اصولگرایی برای آنها وجود دارد؟جریان اصولگرا خیلی زمان هست که از احمدی نژاد دست شسته هست. بعضی چهره های معتدل و میانه روی اصولگرا بعد از جریانات سال ٩٠ و قهر ١١ روزه ای که اتفاق افتاد از احمدی نژاد اظهار برائت کردند و گفتند از ما نیست و با ما نیست. روزی که او در برابر عزم رهبری جای گرفت اصولگرایان در گوشه و کنار محیط سیاسی اظهار کردند که دیگر کاری با احمدی نژاد ندارند. شکاف میان احمدی نژاد و اصولگرایان به طور مداوم رو به افزایش هست. واقعا با هیچ متر و معیاری نمی گردد احمدی نژاد را یک اصولگرا بدانیم. نه احمدی نژاد خودش را اصولگرا می داند و نه اصولگرایان او را از خودشان می دانند. البته ضروری هست یک استثنا هم قایل گردید که اصولگرایان افراطی، جبهه پیوستهی ها یا دلواپسان به طور مستمر پیوند عاطفی – سیاسی با احمدی نژاد دارند. .. به طور مستمر احساس اختصاص خاطر به احمدی نژاد داشته اند و هیچ زمان فاصله نگرفته و اظهار برائت نکردند.
فکر می کنید این اختصاص خاطر توان دارد در بزنگاه های حساس سیاسی چون انتخابات، به پیوندی میان احمدی نژادی ها و اصولگرایان افراطی ختم گردد که بدنه اجتماعی جدی داشته باشند؟
لذا اصولگرایان افراطی به طور مستمر نیم نگاهی به این روند دارند. تفکر می کنید این اختصاص خاطر توان دارد در بزنگاه های حساس سیاسی چون انتخابات، به پیوندی میان احمدی نژادی ها و اصولگرایان افراطی ختم گردد که بدنه اجتماعی جدی داشته باشند؟احتمال این اتفاق بسیار است؛ به چه علت که اصولگرایان بدون پایگاه اجتماعی می باشند. من معتقدم احمدی نژاد همان طور از پایگاه از جانب مردم بهره مند هست و تاکنون محبوبیت کاریزماتیک دارد. شاید شمار و رقم و رقمی از هیچ نظرسنجی نداشته باشیم ولی آن چه مسلم هست این که محبوبیت احمدی نژاد حتما زیادتر از علی لاریجانی یا غلامعلی حداد عادل هست.
پس شما معتقدید اگر پیوندی میان این طیف با افراطیون اصولگرا برقرار گردد آیا امکان چیرهی وجود دارد؟
با وجود ٨ سال اداره یا تخلفات و مقاومت در برابر رهبری و تمام اینها محبوبیت احمدی نژاد با دیگر چهره های اصولگرا قابل قیاس نیست.
با همان کاراکتر احمدی نژاد؟
پس شما معتقدید اگر پیوندی میان این طیف با افراطیون اصولگرا برقرار گردد آیا امکان چیرهی وجود دارد؟به تصور من اگر اصولگرایان افراطی با احمدی نژاد متحد گردند و حسن روحانی کارنامه موفقی در این ٤ سال نداشته باشد در انتخابات ١٤٠٠ این پیوند، تهدید جدی می باشد و محتمل هست روند راست افراطی مجددا یک روند پوپولیستی به مسیر بیندازد. با همان کاراکتر احمدی نژاد؟بله با همان کاراکتر آقای احمدی نژاد.»
روزنامه اعتماد 

این مطلبو از دست ندید!  شروع برداشت زالزالک درشهرستان مراغه