گروه: بلیط
تاریخ: ۹:۲۶ :: ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
زیباکلام: مردم قصد دارند مرا برای دعوت به رأی روحانی سنگسار کنند/ ارز در حال خارج شدن از کشور هست/ حذف پروازهای چارتری

سرویس سیاست مشرق- روزنامه ها در لابه لای گزارش ها و سرمقاله ها، قسمتی از صفحات خود را به خبر ها روزهای گذشته یا خبر ها مخصوص اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنان اشاره می کند. ********* کیهان بیانیه خاتمی و اصلاح طلبان را حتی هم حزبی ها نخواندند چه رسد به […]

سرویس سیاست مشرق- روزنامه ها در لابه لای گزارش ها و سرمقاله ها، قسمتی از صفحات خود را به خبر ها روزهای گذشته یا خبر ها مخصوص اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنان اشاره می کند.

*********

کیهان

بیانیه خاتمی و اصلاح طلبان را حتی هم حزبی ها نخواندند چه رسد به مردم!

یک روزنامه اصلاح طلب در مورد تأثیرگذاری بیانیه پراکنی و موضع گیری های خاتمی و تندروهای حزب همکاری درج کرد: حتی خود اصلاح طلبان هم این بیانیه ها را نخوانده اند چه رسد به مردم(!)

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از جهان نیوز، طی چند روز موخر ریاست دولت اصلاحات و تعداد دیگری از چهره های افراطی اصلاحات مثل مصطفی تاجزاده، بهزاد نبوی، عبدالله ناصری، جواد امام، فیض الله عرب سرخی، محمد کیانوش راد، محمد سلامتی و… با صادر کردن بیانیه هایی بدون در نظر گرفتن نقش خود در سرکارآوردن دولت روحانی و در اختیار داشتن پست های مکرر مدیریتی در دولت تدبیر و امید، اقدامی به فرار به جلو کرده و راهکار ارائه کرده اند.

اما جدای از راهکارهای تکراری و سیاسی که اصلاح طلبان برای مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم که در این بیانیه های به ظاهر پرطمطراق اهتمام کرده اند، ارزیابی های روزنامه اصلاح طلب اعتماد نشان می دهد به این بیانیه ها توجهی در افکار عمومی نشده هست.

در گزارش روزنامه اعتماد آمده هست: «چرا هیچکدام از تصمیم سازان و کنشگران کلیدی کشور از زمان صادر کردن این بیانیه ها در مورد راهکارهای ایده ای یک جریان سیاسی واکنشی نشان نداده اند؟ آیا بیانیه را ندیده اند یا نادیده گرفته اند؟ سوال های «اعتماد» از بعضی چهره های سیاسی نشان می دهد که این دو بیانیه دیده نشده و حتی در میان اصلاح طلبان هم کسانی حاضر هستند که حتی دو بیانیه را ندیده اند و البته سوال مهمتر اینکه آیا این بیانیه ها اساساً کارکردی در نظام سیاسی دارد یا خیر؟ نویسندگان بیانیه اصلاح طلبان در انتهاء آن نوشته اند که بر این باورند «هیچ مطالبه ای با درخواست و نامه و تومار پژوهشگر نخواهد شد؛ پس دست یاری خود را به سوی شما هم وطنان دراز می کنیم؛ به سوی تمامی ایرانیان آزاده، شریف و دغدغه مند. به سوی همانانی که هر چند فشار اقتصادی توان از کف شان برده و امیدهای شان را هدف قرار داده، اما قدرت عزم شان و اشتیاق علاقه شان به این میهن، جوانه های امید را در دل هاشان زنده نگه داشته هست. با این وجود دست به قلم شده و مثل بیانیه قبلی بندهایی را مطرح کرده اند که نه فقط استعداد اجرایی شدن آن اندک هست حتی از میان هم جناحی ها یا مخالفان شان هم نادیده گرفته شده هست.
 

دلار ۹ هزار تومانی تولید داخلی را نابود می کند

یک کارشناس اقتصادی حامی دولت، با نکوهش بسته ارزی جدید و تبعات آن گفت: تثبیت ارز در ۹ هزار تومان، تولید داخلی را تعطیل می کند اما کسانی دنبال اجرای سیاست نئولیبرال بازار ثانویه هستند.

حسین راغفر که در انتخابات ۹۶ از حامی های روحانی بود، در صحبت با ایلنا گفت: کاهش قیمت های موخر در بازار ربطی به توقع ها مردم ندارد چون جریانات مشکوکی قیمت ارز را بدون اینکه بازاری وجود داشته باشد ۱۲ هزار تومان کرده بودند، همان ها نیز این قیمت را کاهش داده اند تا نمایش دهند که سیاست های جدید بانک مرکزی تأثیرات مثبتی داشته هست.

راغفر در مورد ارز ۹ هزار تومانی مورد اشاره گفت: این قیمت باعث تعطیلی کامل تولیدکنندگان داخلی خواهد شد چون زیادی از نهاده های بخش عمومی از طریق واردات تأمین می گردد و با این قیمت ها نیازهای بخش تولید حقیقی دیده نخواهد شد.

وی دنبال کرد: البته این اهتمام وجود دارد تا گفته گردد که سیاست های اصطلاحا بازار آزاد توان دارد مشکلات کشور را زیادتر کند در حالی که نهادهای لازم مستقر نشده و پژوهشگر نشده هست.

استاد دانشگاه الزهرا تهران در مورد آغاز تحریم های اقتصادی آمریکا گفت: اقتصاد ایران سالها است که تحت تحریم هست و تحریم های جدید نیز تفاوتی با گذشته نخواهد داشت الا اینکه یک هم داستانی و هم راستایی بین افرادی که این مشکلات اقتصادی را به وجود می آورند با منفعت های تحریم کنندگان در خارج از کشور وجود داشته باشد که به نظر می آید اینچنین هست. در غیر این صورت با توجه به حجم های ملی بویژه در بخش تولید میتوان مجال های بزرگی را در داخل فراهم، اثرگذاری تحریم ها را بشدت کنترل و کاهش داد.

راغفر علاوه بر این در مقاله مشترکی با احسان سلطانی تصریح نمود: گفت و گو ریاست جمهور و پیش از آن گفت و گو ریاست بانک مرکزی هماهنگ با هم و در زمینه سیاست های پشت پرده دولت و مجلس برای انجام اقداماتی هست که نتیجه های آنان برای رفاه عموم مردم- بویژه با توجه به شرایط رکود طولانی سال های موخر و گسترش بیکاری بی سابقه- بسیار ترسناک می باشد. هر دو وظایف اجتماعی دولت را کاملاً ندید گرفتند و برای انکار این مسیولیت نیز تعیین ارزش یکی از با اهمیت ترین مؤلفه های تأثیرگذار بر حیات فردی و اجتماعی- قیمت ارز- را از خود سلب کردند و به «بازار» سپردند.

واگذاری وظایف اجتماعی دولت به ساز و کار بازار دقیقاً معنایی هست که از سیاست های «نئولیبرال» استنباط می گردد.

در شرایط روند مستمر رکود اقتصادی و فقدان قدرت خرید مردم، اقتصاد ایران وارد سال ۱۳۹۶ شد. به رغم نبود توان جذب کالاهای وارداتی، کم بودن ارائه دلار در بازار و از طرف دیگر فضاسازی ها و تحریکات وسیع ای که توسط عاملان منسوب به دولت از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ به بعد صورت گرفت، باعث شد تا اسفند ماه نسبت به مرداد ماه این سال، قیمت دلار در حدود ۳۰ درصد افزایش یابد. با این توجیه (غیرکارشناسی) که، چون قیمت ارز متناسب با تفاضل تورم ایران و کشورهای دیگر (معمولاً آمریکا) در طول سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ بالا نرفته، باید قیمت ارز متناسب با آن افزایش یابد. در سال ۱۳۹۷ پرده دوم نمایش افزایش قیمت ارز آغاز شد و با عدم ارائه ارز در بازار و ایجاد فضای کم بودن تصنعی و از طرف دیگر تشدید فشارهای رسانه ای عاملان منسوب به دولت، بهای دلار آغاز به افزایش کرد و بنابراین قرار شد که با ایجاد بازار ثانویه ارز، صادرکنندگان غیرنفتی بخش خصوصی حقیقی امکان ارائه ارز صادراتی خود به قیمت توافقی را پیدا نمایند تا بازار ملتهب ارز تسکین پیدا نماید. نظر به برخورداری گروه صادرکنندگان فرآورده ها پتروشیمی، فولادی و معدنی از رانت های وسیع و بویژه مراجع خام و انرژی، این گروه که ۸۰ درصد آنان را بنگاه های بزرگ دولتی یا شبه دولتی تشکیل می دادند، مجبور به بازگشت ارز صادراتی خود با قیمت رسمی به دولت گردیدند.

جمع بندی کارکرد یک ساله موخر لابی های سیاسی، دولتی و رسانه ای مدافع افزایش قیمت ارز نشان می دهد که در اصل آنان با تحمیل بهای دلار بالای ۹ هزار تومان به اقتصاد و از طرف دیگر آزادی فروش ارز صادراتی فرآورده ها پتروشیمی و فولادی و مواد معدنی، در پی ایجاد رانت ارزی بوده و هستند. بنابراین تغییرات ارزی ماه های موخر تولیدکنندگان بزرگ شبه دولتی که بیشتر از ۹۰ درصد هزینه تولید آنان (مانند سنگ معدن، گاز، نفت و انرژی) داخلی و ریالی هست، از رانت ارزی نجومی دست کم ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی و نیز دو برابر کردن قیمت فروش فرآورده ها خود در بازارهای صادراتی و داخلی بهره مند گردیدند. راه حل آسان هست. کل ارز مورد احتیاج برای واردات کالاهای بنیادی و دوا کمتر از ۱۰ میلیارد دلار هست که همراه با نیازهای ارزی ۲۰ میلیارد دلاری بخش تولید برای استمرار فعالیت واحدهای تولیدکننده کالاهای ضروری و جلوگیری از شتاب فزاینده بیکاری، حتی با فرض تحریم های شدید، کمتر از نیمی از درآمد ارزی سال ۱۳۹۶، برای اداره کشور کافی می باشد.

اگر کشور در شرایط جنگ اقتصادی حضور دارد و درآمدهای ارزی در حال کم شدن هست و تکافوی همه نیازها را نمی کند، راهکار مدیریت درآمدهای ارزی ممنوعیت واردات کلیه کالاهای غیرضروری و کنترل قاچاق و مبادی ورودی و بنابراین کاهش تقاضای ارز و مقابله با هرج و مرج ارزی و اقتصادی هست.

برای اداره اقتصاد کشور نیازی به ایجاد بحران های اقتصادی و شوک های قیمتی نیست و راه حل برخورد با بحران کنونی، تکرار رویکردهای دهه هفتاد نیست. سیاست ها و کارهای موخر مصوب دولت و مجلس هم راستایی با پیامدهای سیاست های تحریم دولت آمریکا هست.

عدم حساب کشی از پنج سال رانت در روزنامه صمت

« «رانت های روزنامه «صمت» پس از پنج سال و بدون حساب کشی انتهاء یافت.»
» روزنامه آرمان با انتشار این خبر درج کرد: روزنامه «صمت» از زمان وزارت محمدرضا موهبت زاده با رانت و تبلیغات این وزارتخانه به صورت محدود و با هزینه زیاد انتشار می یابد. به گزارش راهنمای سفر من به نقل از پایگاه خبری تحلیلی ۵۵آنلاین، سرپرست جدید ارتباطات عمومی و اطلاع رسانی وزارت صمت روز گذشته طی دستوری از معاونان وزارت صمت که دربردارنده ریاست هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنعت های ایران، ریاست هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنعت های معدنی ایران و شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران هست، درخواست کرد ابلاغیه های قبلی ارتباطات عمومی وزارتخانه در مورد دریافت مراجع مالی، جذب آگهی انحصاری را کان لم یکن تلقی کنند.

اهالی حقیقی مطبوعات که وابستگی مالی و سیاسی به افراد و گروه ها ندارند با استقبال از این فرمان خواستار واضح سازی مبالغ هزینه شده از بودجه کشور و جیب مردم برای انتشار این روزنامه هستند. طبق این گزارش، در این نامه که از سوی پیام برازجانی، سرپرست مرکز ارتباطات عمومی و اطلاع رسانی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت برای آقایان معظمی، معاون وزیر و ریاست هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنعت های ایران، کرباسیان، معاون وزیر و ریاست هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنعت های معدنی ارسال شده، آمده هست: همانطور که مستحضرید، روزنامه صمت پیشتر در مالکیت این وزارتخانه بوده و فعلا واگذار شده هست. بنابراین تا تعیین تکلیف مالکیت این روزنامه نسبت به اعطای آگهی به این روزنامه تجدیدنظر و لازم هست به تمام شرکت های زیرمجموعه نیز اعلام گردد. این روزنامه هیچ ارتباط سازمانی و نمایندگی از سوی وزارت صمت، برای دریافت مراجع مالی و جذب آگهی، خصوصا به صورت انحصاری ندارد و تمام ابلاغیه های قبلی مبنی بر این امکان کان لم یکن اعلام می گردد.

گزارش رسانه های حامی دولت از اثرگذاری بسته جدید بر بازار ارز

رسانه های حامی دولت بیان می کنند پس از بسته ارزی جدید دولت، معامله چندانی انجام نمی توان و صرافی ها همچنان سردرگم هستند.

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی با همین مضمون درج کرد: معامله ارز در صرافی ها همچنان مختل هست و چرایی این مساله در هاله ای از ابهام قرار دارد. این در حالی هست که هفته گذشته بانک مرکزی معامله ارز در صرافی ها را آزاد اعلام نمود اما هنوز بیانیه «خرید و فروش ارز نداریم» روی شیشه بیشتر صرافی ها انتصاب هست. حتی آنهایی نیز که چنین اطلاعیه ای را انتصاب نکرده اند، پس از مراجعه مشتریان برای خرید یا فروش ارز اعلام می نمایند که فعلاً از چنین اقدامی معذور هستند. این ممانعت منتج به سردرگمی خریداران و فروشندگان ارز در کوچه پس کوچه های اطراف میدان فردوسی و سایر مناطقی شده هست که صرافی های رسمی در آنجا واقع شده اند. علی رغم اعلام رسمی فعالیت صرافی ها در بازار، نخستین روز کار آنان آنگونه که حدس می شد نبود. گزارش های میدانی از بازار ارز در روز چهارشنبه گذشته از عدم استقبال تمامی صرافان برای گشایش دو مرتبه و انجام معاملات ارزی حکایت داشت.

مشاهدات میدانی از روزهای بعد نیز تا کنون، گواه استمرار این سکون و رکود در صرافی هاست.

بعضی صرافان دلیل این امر را ناتوانی و نقص سیاست موخر بانک مرکزی در بسته ارزی جدید می دانند.

به اعتقاد آنان، شرایط خاص اقتصادی ماه ها و روزهای گذشته منتج به تکرار تصمیم های با عجله توسط سیاست گذاران بانک مرکزی شده هست. همین مبحث، سبب بروز ناتوانی در این بسته ارزی هست که در آن عملاً ساز و کارهای فعالیت صرافی ها به صورت واضح مشخص نشده هست.

در همین حال سایت دولتی خبر آن لاین درج کرد: هر چند شش روز از ابلاغ بسته جدید بانک مرکزی گذشته هست اما هنوز صرافان تن به عادی سازی فضا نداده اند و امتناع آنان از معامله ارز در بازار مشهود هست.

« «خرید و فروش ارز نداریم»، این را حتی افرادی که این آگهی را از پشت شیشه هایشان برداشته اند، به محض ورود مشتری به مغازه هایشان بیان می کنند. اگر در توضیح چرایی نفروختن بیان می کنند دلار نداریم، اما در توضیح چرایی نخریدن به این استناد می کنند به اینکه دلار قیمت ندارد، یکی از صرافان فعال در سبزه میدان نیز در این خصوص گفت: ما این روزها قادر به خرید ارز نیستیم از طرف دیگر مردم عادی هنوز توان ندارند ارز بخرند که البته این سیاست درست هم هست.

به گفته وی قیمت ارز در حال حاضر ۱۰ هزار و ۴۰۰ تومان هست اما فعالین حاشیه خیابان به قیمتی که مشتری قصد دارد ارز را می دهند، گاهی کسی حتی ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان هم حاضر هست برای خرید بپردازد.

اصغر سمیعی، ریاست هیئت تٲسیس کننده محور صرافان با اشاره به اینکه وقتی صراف تن به معامله نمی دهد بدان معناست که قیمت ها حقیقی نیست، گفت: وقتی محدوده قیمتی تعیین می گردد و زیادی از مردم عادی و خریداران از بازار خارج هستند، نمی توان بازار را عادی تلقی کرد.

وی در جواب به این سوال که کارکرد بسته جدید ارزی بانک مرکزی برای صرافان چه بود؟ گفت: برای شخص من که سالها است در این حوزه فعال هستم، این بخشنامه ابهام های بسیاری دارد.

زیباکلام: مردم قصد دارند مرا برای دعوت به رأی روحانی سنگسار کنند

استاد علوم سیاسی با اشاره به کاهش محبوبیت روحانی در جامعه گفت: امروز من هر کجا که می روم مردم قصد دارند من را سنگسار و تکه پاره کنند که تو باعث گردیدی که ما به آقای روحانی رأی بدهیم.

صادق زیباکلام استاد دانشگاه در قسمتی از گفت وگوی خود با روزنامه آرمان در جواب به سؤالی در مورد سکوت روحانی به مبحث کاهش محبوبیت ریاست جمهوری اشاره نمود و گفت: در شرایط کنونی وی محبوبیت خود را از دست داده اند و از طرف دیگر باعث تحت فشار قرار گرفتن اصلاح طلبان توسط مردم نیز شده اند. امروز من هرکجا که می روم مردم قصد دارند من را سنگسار و تکه پاره کنند که تو باعث گردیدی که ما به آقای روحانی رأی بدهیم.

این مطلبو از دست ندید!  بلیت‌های نجومی؛مشهد-تهران۷۵۴هزار تومان!

من حدس می زنم آقای روحانی تصوراتی در مورد آینده سیاسی خود دارد. به همین سبب نیز کوشش می نماید ارتباط خوبی با اصولگرایان داشته باشد. آقای روحانی به خوبی به این نکته آگاهی دارد که برای تحقق تصوراتی که برای آینده خود دارد به امثال صادق زیباکلام و اصلاح طلبان احتیاج ندارد و در برابر به اصولگرایان و حتی موافقت اصولگرایان رادیکال احتیاج دارد. به همین سبب نیز بوده که با اصولگرایان مماشات می کند و برطبق میل آنان ساز می زند.

ایران

مخالفت انگلستان با درخواست ضد ایرانی امریکا

خبر اول اینکه،  عده ای از وزیران دولت انگلستان با درخواست «وودی جانسون» سفیر امریکا در لندن درخصوص معیت با واشنگتن برای افزایش فشارها بر ایران مخالفت نموده و عنوان داشتند که این کارهای امریکا مشکل زا هستند. به گزارش راهنمای سفر من به نقل از تابناک، سفیر امریکا در لندن در مقاله ای برای روزنامه دیلی تلگراف با انتقاد از رویکرد انگلستان درخصوص برجام، درج کرد: انگلستان درخصوص ایران باید با دونالد ترامپ همراه باشد نه بروکسل. به نوشته تلگراف، وزارت خارجه انگلستان نیز درخصوص درخواست جانسون، بر پشتیبانی دو مرتبه لندن از برجام اهتمام کرده هست. « «آلیستر برت» از مقام های بلندپایه وزارت خارجه انگلستان نیز در مورد امکان معیت انگلستان با امریکا بر علیه ایران گفت: ما این نکته را روشن کرده ایم که برجام را به عنوان بخش مهمی از امنیت منطقه می دانیم. می اندیشیم که این واقعاً با اهمیت هست که به قراردادی که عده ای از شرکا آن را امضا کرده اند، متعهد باشیم.

سفر العبادی به تهران کنسل شد

خبر دیگر اینکه،  پس از انتشار خبرهای ضد و نقیض در مورد سفر نخست وزیر عراق به ایران، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مسئول دولتی عراقی اعلام نمود که عزیمت نخست وزیر این کشور به تهران کنسل شده هست. پیش از این گفته شده بود که العبادی روز سه شنبه (امروز) به ترکیه و پس از آن چهارشنبه به ایران خواهد آمد. اظهارات العبادی مبنی بر تعهد عراق به تحریم های ضد ایرانی امریکا واکنش های انتقادی زیادی را در پی داشت. روز گذشته البته سخنگوی دفتر العبادی گفت: موضع عراق در ارتباط با تحریم های امریکا بر علیه ایران خودکامه و شتابزده نبود، لکن طبق پژوهش ها و ارزیابی های مربوط با مصلحت ملت و کشور عراق اتخاذ شد و تحت اثرگذاری هیچ کشور دیگر یا حزب سیاسی مشخصی نبود.

 
شرح محمد مهاجری از «نو اصولگرایی» قالیباف

شنیدیم که،   محمد مهاجری، از فعالین رسانه ای اصولگرا در کانال تلگرامی خود درج کرد: اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ مشی جدیدی در بازار اکتساب و کار تهران رونق گرفت به این شکل که مغازه هایی با پسوند «نو» ایجاد گردیدند. به عنوان مثال خاطرم هست که تابلوهایی با عنوان «خیاطی لاله زار نو»، «چلوکبابی طریقت نو» و «چاپخانه ایران نو» بر سردر مغازه ها در پیرامون و حوش منطقه بازار تهران انتصاب شد. به نوشته وی، این «نو» ها گاهی همان کاسب قبلی بود که برای رونق زیادتر به این کلک متوسل می شد، گاهی نیز توسط شریک یا شاگرد همان برند قبلی ایجاد می شد، اما با اهمیت نتیجه بود که غالباً موفقیتی بهمراه نداشت و «نو» ها پس از مدتی مغازه را تخته می کردند. اما زیانی که می رساندند این بود که علاوه بر آنکه یخ شان نمی گرفت، ارزش برند قبلی را هم از بین می بردند. مهاجری افزوده: نواصولگرایی آقای قالیباف هم از همین جنس هست. آقای قالیباف هم سرنوشت مانندی پیدا خواهد کرد چون به مصداق آن ضرب المثل شیرین همشهری هایش، مردم وقتی بیایند و نگاه کنند به جای «مَنَم» همان «مُیُم» هست، دست آقای قالیباف رو می گردد.

شورای نگهبان حق تذکر به نمایندگان مجلس را ندارد

دست آخر اینکه،  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان بیان کرد که این شورا به یکی از نمایندگان مجلس به سبب اظهاراتش در مورد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تذکر داده هست. رهایی الله ابراهیمیان، عضو حقوقدان شورای نگهبان اما به ایرنا گفته که تذکر به نمایندگان مجلس در وظیفه ها شورای نگهبان قید نشده هست. به گفته وی، منظور کدخدایی از تذکر به نمایندگان «در نظر گرفتن تخلف ها هنگام ارزیابی صلاحیت برای دوره های بعدی» هست. غلامرضا کاتب، عضو هیأت رئیسه مجلس هم از تذکر شورای نگهبان به نمایندگان مجلس اظهار بی اطلاعی کرده، اما اهتمام دارد این شورا توان ندارد به نمایندگان تذکر دهد.

آرمان

توضیح بطحایی در مورد استیضاحش

وزیر آموزش و پرورش درخصوص آخرین وضع استیضاح خود در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی در هفته جاری تعطیل هست و این مسأله باعث می گردد تا این هفته نتوانم به خدمت استیضاح کنندگان برسم. سید محمد بطحایی دنبال کرد: ان شاءا… هفته آینده من خدمت نمایندگان استیضاح کننده خواهم رفت و توضیح هایی را به آنان خواهم داد. وی اضافه کرد: من امیدوار هستم که این توضیحات برای نمایندگان استیضاح کننده قانع کننده باشد.

تعهد سیاسی اروپا؛ محافظت برجام

معاون وزیر خارجه در دیدار با سفرای کشورهای اروپایی در تهران بر تعهد سیاسی اروپا بر محافظت برجام تاکید کرد. عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران در صفحه رسمی اینستاگرام خود از دیدار امروز خود (دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷) با مجموعه سفرای کشورهای اروپایی در تهران اطلاع داد. وی درج کرد: تعهد سیاسی اروپا برای محافظت برجام همچنان قوی هست. مذاکره برای رسیدن به راه حل های عملیاتی ادامه دارد.

قدرت موشکی ایران، دفاعی بازدارنده

وزیر دفاع گفت: موشک برنده مبین صددرصد داخلی ، با استعداد های زیاد و توسط دانشمندان وزارت دفاع ساخته شده و مراحل طراحی، تولید، زیرساخت ها و تست های آن تماما بومی هست. امیر سرتیپ حاتمی گفت: با تاکید بر اینکه قدرت موشکی ایران یک قدرت دفاعی بازدارنده هست، تاکید کرد: همانطور که به مردم عزیزمان وعده داده بودم برای افزایش استعداد های موشکی کشور از هیچ کوشش و کوششی فروگذار نخواهم کرد و به صورت حتم توان موشکی خود را روزانه افزایش خواهیم داد.

تصویب لایحه در مورد صدا و سیما

مشاور ریاست جمهوری از تصویب لایحه ایده ای «خط مشی، نحوه اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» در کمیسیون فرهنگی دولت اطلاع داد. حسام الدین آشنا در حساب کاربری خود در توئیتر درج کرد: لایحه پیشنهادی«خط مشی، نحوه اداره و نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» در کمیسیون فرهنگی دولت به تصویب دست یافته و در دستورکار دولت و مجلس قرار خواهد گرفت.

استاندار تهران دربردارنده قانون بازنشستگان

استاندار تهران در مورد قانون منع به کارگیری بازنشستگان گفت: با توجه به اینکه این قانون دربردارنده اینجانب نیز می گردد در صورت ابلاغ در اسرع وقت اجرا خواهد شد. محمد حسین مقیمی در جریان سفر به فیروزکوه پس از بازدید از کارخانه های این شهرستان در جمع خبرنگاران درباره حل مشکل تامین مواد اولیه تولیدکنندگان گفت: صنعت پتروشیمی باید ابتدا احتیاج کشور را برآورده و پس از آن برای صادرات اقدام کند؛ یا به موازات تامین مواد اولیه داخل، صادرات را انجام دهد تا مواد اولیه با قیمت مناسب در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد.

مدعیات فرد روس در مورد خزر غیرقابل اعتناست

سخنگوی وزارت امورخارجه با تاکید براینکه مدعیات فردی به اسم «صفراف» که هیچ گاه عضو مذاکره کننده روسیه درخصوص خزر نبوده، بی پایه و غیر قابل اعتناست. بهرام قاسمی در مورد مدعایی که روز گذشته توسط فردی به اسم «رجب صفراف» در یکی از رسانه های فارسی زبان خارجی منتشر شد، گفت: ارزیابی سوابق نشان می دهد که او هیچ گاه فرد مذاکره کننده از طرف هیات مذاکره کننده روسیه با هیات ایرانی در گفتگوها خزر نبوده هست. وی اضافه کرد: بدون تردید اظهارات و مدعیات نامبرده به طور اساسی بدون هرگونه ارزش هست. تردیدی وجود ندارد که طرح این مدعیات بی پایه در این برهه با اغراض مشخص و هدایت شده از سوی عناصر و جایگاه ها خاص صورت می گیرد.

تقاضای تجمع را دبیران احزاب بدهند

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با اشاره به مصوبات جلسه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: تاحالا خواسته شده از سوی احزاب برای برپایی تجمعات نداشتیم اما یک خواسته شده از سوی آقای احمدی نژاد به وزیر کشور داده شد که ما آن را به استانداری ارجاع دادیم که این نهاد با استناد به ماده ۱۳ احزاب چون شرایط لازم را نداشتند موافقت نکردند. بهرام سرمست تاکید کرد : تقاضای تجمع را باید دبیران احزاب به فرمانداری ارائه دهند. سرمست در مورد مصوبات جلسه عنوان نمود: گزارش مجمع جامع اسلامی کارمندان مطرح و مورد تصویب جای گرفت و جزئیات مصوبه کتبا ابلاغ خواهد شد. گزارش مجمع جمعیت اسلامی آزاداندیشان استان لرستان مطرح و با قید استانی مورد تصویب جای گرفت.

ارز در حال خارج شدن از کشور هست

ریاست مرکز پژوهش های مجلس گفت: در ۲۰۰ سال گذشته از هجوم و هجوم به ایران لطمات زیادی را نگاه کردیم و امروز شاهد جنگ اقتصادی دشمن بر علیه کشورمان هستیم، پیش قراول این جنگ اقتصادی هم یک جنگ روانی هست که دشمن بر علیه جمهوری اسلامی به راه انداخته هست. چند ماهی هست که بازار کشور دچار التهاب شده و باید دید این التهاب نشأت گرفته از چیست، آمریکا در پی جنگ روانی بر علیه ایران هستند و به سبب کارکرد بد ما هم توانستند موفق شوند، دشمن امروز امید مردم را نشانه گرفته هست و باید ملاحظاتی را در شرایط کنونی مورد توجه قرار دهیم. کاظم جلالی، نماینده تهران افزود: پس از التهابات بازار ارز، این بار با خارج شدن سرمایه از کشور رو به رو بودیم و در کمال تأسف بازار سیرشدنی و اشباع شدنی نبود که نشان می دهد ارز در حال خارج شدن از کشور هست.

مخالفت با اختصاص ۲۵ میلیارد به کارکنان سهام عدالت

ریاست مجلس در نامه ای به ریاست جمهور مصوبه دولت برای اختصاص ۲۵ میلیارد تومان به منظور جبران خدمات کارکنان شرکت های تعاونی شهرستانی سهام عدالت را در تضاد با قانون اعلام نمود. هیات وزیران در جلسه به تاریخ ۳۰ خرداد ماه سالجاری خود بنا به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اصل ۱۳۸ قانون بنیادی تصویب کرد، مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال از مراجع نفع شرکت های سرمایه پذیر طرح توزیع سهام عدالت بابت سال مالی ۱۳۹۴ و پیش از آن، که به حساب خزانه واریز شده و می گردد، برای جبران خدمات کارکنان شرکت های تعاونی شهرستانی سهام عدالت اختصاص یابد. بنابر این مصوبه، این مبلغ به استناد ماده ۳۵ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون بنیادی بابت سال های ۱۳۹۴ لغایت ۱۳۹۶ به عنوان هزینه های ساماندهی طرح سهام عدالت در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار می گیرد تا از محل مراجع مذکور، خدمات انجام شده کارکنان شرکت های تعاونی شهرستانی سهام عدالت جبران گردد.

میهن امروز

 

۱۱ میلیارد دلار دولتی توزیع شد

نایب ریاست کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبه های مجلس در جواب به این انتقاد که دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به دست کسی نرسیده هست، می گوید ۱۱ میلیارد دلار دولتی توزیع شده هست. هادی قوامی در صحبت با خانه ملت، در این باره که حدس دلار در بودجه سال ۹۷ اشتباه بود، بیان داشت: دولت در ابتدا قیمت ۳هزار و ۸۰۰ تومان را برای دلار مدنظر داشته بود که با توجه به التهاب بازار این قیمت به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافت. وی در مورد توزیع دلار دولتی بین فعالین اقتصادی و گله آنان از نبود چنین ارزی توضیح داد: دولت ۱۱ میلیارد دلار به قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان توزیع کرده هست.

۱۸ میلیارد دلار طرح معدنی در دست اجرا

ریاست هیات عامل ایمیدرو در جلسه ای خبری با اشاره به جذب ۳۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش عمومی و خصوصی گفت: سال گذشته با فعالیت بخش دولتی، خصوصی و عمومی بیشتر از ۷/۱۰ میلیارد دلار صادرات فرآورده ها معدنی و صنعت های معدنی صورت گرفت که ۲۲ درصد از کل صادرات کشور را دربردارنده می گردد. به گزارش راهنمای سفر من به نقل از ارتباطات عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنعت های معدنی ایران، مهدی کرباسیان دنبال کرد: حجم تولید فولاد به بیشتر از ۳۱ میلیون تن و میزان تولید فولاد خام به حدود ۲۲ میلیون تن رسید. کرباسیان افزود: ۱۸ میلیارد دلار طرح تا سال ۱۴۰۰ در دست اجراست که ۳۲ هزار اشتغال ایجاد می کند. وی با اشاره به تولید فرآورده ها معدن در سال جاری گفت: در۴ ماه موخر تولید فولاد خام ۱۵ درصد، گندله ۴۱ درصد، کنسانتره ۲۲ درصد، کاتد مس ۶۰ درصد و صادرات فولاد ۱۳ درصد زیادتر شد. وی به تدوین نقشه راه ۴ ساله معدن و صنعت های معدن به عنوان یکی از کارهای مطلوب وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره نمود و گفت: این نقشه راه، پایانی شده و در آینده نزدیک از سوی وزیر ابلاغ می گردد.

مدیرکل تعزیرات استان تهران اطلاع داد؛ حذف پروازهای چارتری

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت آنچه این روزها به آن زیاد پرداخته می گردد بحث گرانی، کم بودن بعضی کالاها و احتکار هست. محمدعلی اسفنانی در جواب به سوالی در مورد گرانی صددرصدی بلیت های هواپیما برای پروازهای خارجی و ۷۰ درصدی برای پروازهای داخلی، گفت: تاحالا پرونده ای از سازمان پشتیبانی استفاده کنندگان و تولیدکنندگان به تعزیرات ارجاع نشده ولی طی ارتباط تلفنی با مدیر سازمان هواپیمایی کشور مبحث را مطرح نموده ام. وی توضیح داد: بنده قائل بر این هستم که این مبحث باید قطعا سقفی داشته باشد، گرچه تابع ارائه و درخواست ها هست اما اگر آن سقف مدنظر داشته نشود رخدادی که الان در حال رخ دادن هست خواهد افتاد و هر قیمتی را که مدنظرشان هست در نظر می گیرند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران افزود: اشکال بنیادی تر که به جد دنبال رفع کردن آن هستیم پروازهای چارتری هست و بزرگ ترین معضل در بحث گرانی بلیت های هواپیما این مبحث به حساب می آید، به سبب اینکه فرد یا افرادی یا بعضی آژانس ها همه بلیت ها را خریداری می نمایند و گاهی چند آژانس این بلیت ها را با هم رد و بدل می کنند و آن کسی که در آخر بلیت ها را به مردم می فروشد به بالاترین قیمت ارائه می کند. وی در جواب به اینکه حذف پروازهای چارتری سال گذشته مطرح شد اما اجرایی نشد، توضیح داد: این بار با آنان اتمام حجت کردیم و قرار بر این بود تا انتهاء تیرماه این کار صورت پذیرد که تاحالا به دیرکرد افتاده هست. اگر به همین منوال ادامه داشته باشد قطعا برخورد جدی تری خواهیم داشت.