تاریخ: ۱۶:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۵
زیارت روستایی باصفا در استان گلستان

سرویس سبک زندگی فردا: استان گلستان یکی از زیباترین منطقه های کشورمان هست که متاسفانه کمتر کسی از وجود تمام جاذبه ها و زیبایی های آن اطلاع دارد. اگر مسیرتان به سمت مرکز این استان، یعنی شهر زیبای گرگان افتاد و به پارک جنگلی ناهار خوران رفتید، پیشنهاد می کنیم که جاده جنگلی این پارک […]

سرویس سبک زندگی فردا: استان گلستان یکی از زیباترین منطقه های کشورمان هست که متاسفانه کمتر کسی از وجود تمام جاذبه ها و زیبایی های آن اطلاع دارد. اگر مسیرتان به سمت مرکز این استان، یعنی شهر زیبای گرگان افتاد و به پارک جنگلی ناهار خوران رفتید، پیشنهاد می کنیم که جاده جنگلی این پارک را تا انتها ادامه دهید تا به روستای ییلاقی زیارت برسید. روستای زیارت در مجاورت گرگان، مشابه لواسان در مجاورت تهران هست و زیادی از مردم شهر گرگان تعطیلات خود را در این روستای سرسبز و با صفا می گذرانند. با دیجی چارتر همراه شوید تا از دیدنی های این روستا دیدن کنیم.

شهر گرگان، یکی از بزرگترین و زیباترین شهرهای خطه شمالی کشور هست که جاذبه های گردشگری زیادی را درون خود جای داده هست. قطعا هر کسی که به گرگان سفر کند، سری هم به پارک جنگلی زیبای ناهار خوران می زند و از طبیعت زیبای آن لذت می برد. خوب ترین رستوران های گرگان هم در بلوار ناهار خوران در مجاورت این پارک جنگلی قرار دارند. در نتیجه پیشنهاد ما به شما این هست که ناهار خود را در یکی از این رستوران ها میل کنید و پای در جاده جنگلی ناهار خوران بگذارید. اگر حدود ۲۰ دقیقه این جاده با صفا را ادامه دهید، به منطقه ای می رسید که مردم گلستان تعطیلات خود را در ویلاهای آن می گذرانند.

روستای زیارت کجاست؟

روستای زیارت یکی از منطقه های ییلاقی و زیبای استان گلستان هست که در مجاورت مرکز این استان گرگان قرار گرفته هست. این روستا در حدود هفت کیلومتری جنوب پارک جنگلی ناهار خوران و در دهستان استر آباد جنوبی قرار دارد و مسیر دسترسی به آن هم از جاده زیبای همین پارک جنگلی هست. زیارت در دامنه های کوه های اطراف گیلان و در مجاورت رودخانه خاصه رود گسترش یافته هست.

این روستا از سمت شمال به جنگل های ناهار خوران و بلندای بندسر، از سمت غرب به کوه های ادیم، مازوکش و کمر سر، از سمت شرق به بلندای خال دره و از سمت جنوب به کو های جنگلی زیارت و آبشار زیبای آن محدود می گردد. این روستا در ارتفاع هزار متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای خنک و مطلوب، طبیعت زیبا و باصفا، وجود آب گرم و آبشار سرشناس زیارت و دیگر جاذبه های این منطقه، روستای زیارت را به یکی از دوست داشتنی ترین جاذبه های گردشگری استان گلستان مبدل کرده هست.

وجه تسمیه روستا

به احتمال زیاد وقتی اسم این روستا به گوشتان می رسد، گمان می کنید که با مکانی زیارتی سر و کار خواهید داشت. ولی این مکان زیادتر سیاحتیست تا زیارتی. بعضی عقیده دارند که وجود بارگاه امام زاده عبد الله در بافت سنتی این روستا، سبب اسم گذاری این روستا به زیارت هست. اما با توجه به بعضی روایات تاریخی و آثاری که از شهر سوخته بدست آمده هست، سفر بوداییان به این منطقه برای زیارت در هزاران سال پیش، سبب انتخاب این اسم بر این روستاست. به هر حال هرچه که باشد، در این روستا هم توان دارید به زیارت امام زاده عبد الله بروید و هم از طبیعت زیبای آن لذت ببرید.

این مطلبو از دست ندید!  سازمان محیط زیست: چرا تسنیم مانند این سازمان از "شکارفروشی" دفاع نمی‌کند! + پاسخ تسنیم

دیدنی های روستای زیارت

از همان موقع که وارد بلوار ناهارخوران شوید، زیبایی های این منطقه شروع می گردد. پارک جنگلی ناهار خوران از خوب ترین پارک های جنگلی کشور و قدیمی ترین تفرجگاه مردم شهر گرگان هست. بخش زیادی از این پارک با ابزارها شایسته ای تجهیز شده هست و این مکان را به محل شایسته ای برای تفریح و خوش گذرانی گردشگران مبدل کرده هست. وجود هتل جهانگردی ناهار خوران گرگان و رستوران های زیاد این منطقه نیز گردشگران زیادی را برای اقامت و شکم گردی به این منطقه می کشاند.

اندکی که از ناهار خوران فاصله بگیرید، وارد جاده جنگلی بسیار زیبایی می شوید که شما را به سمت روستای زیارت ارشاد می کند. زیادی از مردم گرگان، فاصله حدود ۷ کیلومتری ناهار خوران تا روستا را با پای پیاده طی می کنند و از طبیعت با صفای آن لذت می برند.

در بدو ورود به روستا، منظره ویلاهای زیادی که در این منطقه ساخته شده، به چشمتان می خورد. ویلاهایی که طبیعت روستا را قویا در فراروی خطر قرار داده اند و متاسفانه در حال گسترش به منطقه های مرتفع تر روستا هم می باشند. در کوچه های سنگ فرش شده این روستا، نانوایی های محلی وجود دارند که زنان روستا در آنان نان های سنتی گرگانی پخت می کنند. علی رغم اینکه بیشتر بافت این روستا نوسازی شده هست، ولی هنوز هم میتوان خانه های قدیمی دو طبقه و چوبی بسیار زیبایی را در روستای زیارت پیدا نمود. در این روستا بناهایی از دوره قاجار و پهلوی وجود دارد که از جاذبه های با اهمیت گردشگری این منطقه محسوب می گردند.

آبشار زیارت

در حدود ۵ کیلومتری جنوب روستای زیارت و در میانه های مسیر یکی از شاخه های فرعی رودخانه خاصه رود آبشار زیبایی وجود دارد که از ارتفاع تقریبا بلندی به سمت زمین سرازیر هست. هوای اطراف این آبشار، به سبب پخش شدن پودر آب به اطرافش بسیار خنک هست. این آب و هوای خنک و طبیعت بکر و زیبای این منطقه، فضای شایسته ای را برای گردشگران فراهم کرده هست، به به صورتی که در روزهای گرم تابستان مردم زیادی برای تفریح به این منطقه سفر می کنند.

آب گرم زیارت

در مجاورت اما زاده عبدالله روستای زیارت، آب گرمی قرار دارد که در گذشته به آن “گرماندو” اظهار می کردند. اگر به این روستا سفر کردید، آب گرم زیارت را فراموش نکنید. استحمام در آب معدنی این مکان که خواص درمانی زیادی هم دارد، خستگی را از تنتان به در و شما را برای ادامه گشت وگذارتان در استان گلستان آماده خواهد کرد.

ویلاها و سوئیت ها و اقامتگاه های سنتی زیادی در جای جای روستای زیارت برای کرایه کردن وجود دارند. در نتیجه دلواپس اقامتتان در این روستا نباشید. در مجاورت امام زاده عبد الله نیز مغازه های زیادی، فرآورده ها غذایی محلی این منطقه من جمله شیر و ماست محلی و نان سنتی و علاوه بر این صنعت های دستی گرگان را به فروش می رسانند. در کل اگر به شهر گرگان سفر کنید و روستای زیارت را نبینید، کلی آسیب کرده اید!