تاریخ: ۱۷:۱۹ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۷
زوج فرانسوی: جذب ایران و مردمش گردیدیم

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، « «آلن سکارولی» هنرمند فرانسوی که همراه همسرش برای برگزاری نمایشگاه تصویر به ایران سفر کرده، شیفته فرهنگ و میهمان نوازی ایرانیان شده و می گوید تصمیم دارد چند ماه دیگر دو مرتبه برای لذت بردن از جاذبه های زیاد ایران، به این کشور عزیمت کند. […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از مشرق، « «آلن سکارولی» هنرمند فرانسوی که همراه همسرش برای برگزاری نمایشگاه تصویر به ایران سفر کرده، شیفته فرهنگ و میهمان نوازی ایرانیان شده و می گوید تصمیم دارد چند ماه دیگر دو مرتبه برای لذت بردن از جاذبه های زیاد ایران، به این کشور عزیمت کند.

زیادتر بخوانید:

«خانی آباد» به فرانسه رفت

این قسمتی از گفت وگو با این هنرمند و عکاس معروف فرانسوی است.

برای برگزاری یک نماشگاه تصویر برای نخستین بار است به ایران سفر کرده اند اما بیان می کنند جذابیت های ایران برای شان به حدی است که تصمیم دارند به زودی بار سفری دیگر به ایران ببندند اما این بار به عنوان دو گردشگر.

می گوید:مطمئنا این آخرین سفرم به ایران نخواهد بود.توجه دارم اوایل سال جدید میلادی و تقریبا همزمان با ایام نوروز، از دیگر شهرهای ایران دیدن کنیم و با مردم این سرزمین که بنظرم بسیار محبوب و خونگرم می باشند ملاقات دارا باشیم. پیش از اینکه جذب مناظر و طبیعت و جاذبه های زیاد تاریخی و باستانی ایران شویم، زیادتر جذب خونگرمی و میهمان نوازی مردمان این کشور شده ایم. بااینکه سفرهای بسیاری داشته ایم، اما مردمی به خونگرمی مردم ایران ندیده ایم.

در ابتدا از سکارولی در مورد نمایشگاه و انتخاب تصویر هایش برای نمایش در تهران می پرسم. می گوید : به درخواست سفارت فرانسه در تهران قرار گردید نمایشگاهی در خانه هنرمندان برگزار کنیم. از آنجا که گمان داشتم که ایرانی ها به طبیعت علاقه خاصی دارند، مجموعه ای از تصویر هایم از طبیعت که دربردارنده کوه و درخت است را برگزیدم.

از او پرسیدم آیا تصویر هایی از مناظر ایران هم در این مجموعه وجود دارد؟

با تاسف می گوید: نه، چون من پیشتر اصلا به ایران سفر نکرده بودم. و این نخستین عزیمت من به ایران است و مطمئنا آخرین هم نخواهد بود.

ادامه می دهد و از سفر دو روزه ای که پس از اتمام نمایشگاه به اصفهان داشتند می گوید. از اینکه زمان اندکی برای دیدن اصفهان داشته ابراز تاسف می کند می گوید همانجا برنامه ریزی کردیم و تصمیم گرفتیم که در اوایل سال جدید دو مرتبه به ایران بیاییم.

قصد دارید دو مرتبه نمایشگاه برگزار کنید؟

زیادتر توجه دارم از شهرهای ایران دیدن کنم و با مردم ایران که بنظرم بسیار محبوب و خونگرم می باشند ملاقات دارا باشم.قبل ازمناظر وطبیعت ایران، مردمان این کشور زیادتر نظر مرا به خود جلب کرد.بااینکه من بسیار سفر کرده ام اما مردمی به خونگرمی مردم اصفهان ندیدم.

خانم مسما وارد گفت و گو می گردد و در عین اینکه اهتمام می کرد ‘اصفهان’ را تماما فارسی تلفظ کند گفت: ‘ ما عاشق اصفهان شدیم’ و برای سال جدید برنامه داریم دو مرتبه از ایران دیدن کنیم.

این مطلبو از دست ندید!  برپایی سفره افطاری ساده بر روی پل طبیعت تهران + فیلم و عکس

به محض اینکه به فرانسه برگردم به خانواده و تمام دوستانم پیشنهاد میکنم که سفری به ایران دارا باشند.از آنجایی که گاهی بعضی رسانه ها خبر ها نادرستی در مورد ایران منتشر می کنند، من به آنان از تجربیات خود و واقعیتی که در ایران دیدم، خواهم گفت.

او ادامه می دهد: ما دوست نداشتیم محدود به چیزهایی باشیم که در مطبوعات مطالعه می کنیم یا در رسانه ها گفته می گردد. می دانیم در ایران هم مشکلاتی وجود دارد اما باید بگویم ما در کنار شما هستیم.

از او می پرسم نظر شما در مورد بعضی رسانه های خارجی که با اهدافی خاص در مورد ایران می نویسند و می خواهند ایران را کشوری ناامن و توسعه نیافته و درگیر جنگ و ناآرامی جلوه دهند، چیست؟
آنچه مشخص است این است که رویکرد فرانسه ، رویکرد معیت و مشارکت با ایران است.

نظر آقای سکارولی را هم به عنوان یک هنرمند دراین باره جویا می گردد.

ما به عنوان هنرمند برای دیدن طبیعت، معماری و ملاقات با مردم به ایران آمده ایم.

در ادامه از این مرد هنرمند فرانسوی می پرسم: مایلم نظر شما را به عنوان یک هندمند، در مورد نقش دیپلماسی هنر و دیپلماسی فرهنگی در نزدیک تر شدن دو کشور و دو ملت ایران و فرانسه بدانم؟

دراصل به همین دلیل است که سفارت از هنرمندان و شخصیت های فرهنگی برای امدن به ایران دعوت به عمل می آورد.

در ادامه، نظر خانم مسما را در مورد حضور و فعالیت بانوان در عرصه های اجتماعی و فرهنگی می پرسم: آیا شما با نظر بعضی رسانه های غربی که ایران را کشور تنگنا ها برای بانوان شرح می کنند، موافقید؟

با لبخند به من و خانم عکاسی که همراهم، بود اشاره می کند و ادامه می دهد : در خانه هنرمندان نیز خانم های هنرمند با فعالیت های حرفه ای حاضر بودند. حضور بانوان در جامعه ایران چیزی بود که ما به عینه تماشا کردیم و گمان نمی کردیم بانوان ایرانی تا این حد در عرصه های مخلتف فعال باشند.

بااینکه ایران ازاین حوزه دورتراست و شاید سفر به کشورهای دیگر برای من راحت تر باشد اما من به این مبحث فکر نمی کنم و همه تلاشم را می کنم که دو مرتبه به ایران بیایم.

.. برگزار کرده است و در روزهای موخر نمایشگاهی از تصویر های خود با مبحث تجربه های عکاسی در طبیعت و شب را در خانه هنرمندان تهران در فراروی دید مخاطب های قرار داد.