تاریخ: ۱۱:۵۲ :: ۱۳۹۷/۰۳/۰۶

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز،  پریسا شاید از همه اعضای فامیلش بزرگ‌تر نباشد، اما او بی‌شک مغز متفکر این جمع هست و کلی فکر بکر دارد، شاید بشود گفت ملاتی که آجرهای کاشانه فامیلی آنان را به هم می‌چسباند او می‌سازد یا لااقل فرمولش نزد اوست. این فامیل موفق، شبکه‌ای هست […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از افکارنیوز،  پریسا شاید از همه اعضای فامیلش بزرگ‌تر نباشد، اما او بی‌شک مغز متفکر این جمع هست و کلی فکر بکر دارد، شاید بشود گفت ملاتی که آجرهای کاشانه فامیلی آنان را به هم می‌چسباند او می‌سازد یا لااقل فرمولش نزد اوست. این فامیل موفق، شبکه‌ای هست از پدرها و مادرها و دخترها و پسرها و عروس‌ها و دامادها و نوه‌ها و نتیجه‌هایی که با یک اندیشه هنرمندانه و تماما ایرانی به هم جفت و جور شده‌اند و شده‌اند نظیر یک کوه، استوار و با صلابت و تزلزل‌ناپذیر.

نام حلقه فامیلی‌شان «طباطبایی» بود وقتی پریسا (سرحلقه) و دو سه نفر از بستگانش با هم روی سن سالن اجتماعات فرهنگسرای رازی تهران می‌رفتند تا پاداش اول را دریافت کنند به نام حلقه برتر فامیلی. نام جشنواره، «فامیل، چترخانواده» بود، چتری که اکنون در مشغله‌های زندگی ماشینی از سر خیلی از ما برداشته شده و از آن منحصرا خاطره‌هایی دور و محو مانده هست.

چتر فامیل اما از سال‌ها قبل، از زمان‌های دوری که پریسا و بستگانش به یاد دارند، بر سرشان سایه دارد و نسل‌های جدید را یکی یکی زیر بال و پرش می‌گیرد.

تعلیم آری، قهر هرگز

از کودکی یاد گرفته‌اند با هم باشند، از بچگی توی گوششان خوانده‌اند که باید با هم بود، از وقتی یادشان می‌آید همه با هم درصلح و صفا کنار یکدیگر بوده‌اند نه به این معنی که هیچ‌وقت کدورت سراغشان نیامده یا جر و بحث نکرده‌اند، لکن به این معنی که دلخوری‌هایشان هیچ‌وقت نمی‌شود کینه‌های بزرگ. پریسا می‌گوید مادربزرگی داشت که همیشه می‌گفت با هم باشید و دست همدیگر را بگیرید و اکنون در فقدان او بزرگ‌ترهایی دارند که اگر کدورتی پیش بیاید ریش سفیدی و پادرمیانی می‌کنند تا هرگز دل‌ها از هم دور گردد. این فامیل به جای چسبیدن به حاشیه‌های بی‌ثمر، اهل پرداختن به متن‌های پرثمرند نظیر تعلیم و جابه جایی تجربه‌ها به نسل‌های جوان‌تر و دست به دست کردن آزموده‌هایی که به درد زندگی می‌خورد. پریسا می‌گوید وقتی فامیل دورهم جمع می‌شوند بچه‌ها می‌روند سراغ بازی‌شان، از آن بازی‌های سنتی که کم‌کم در خانه ایرانی‌ها دارد فراموش می‌شود، مردها هم می‌روند پی بحث‌های اقتصادی و سیاسی پریسا می‌گوید وقتی فامیل دورهم جمع می‌شوند بچه‌ها می‌روند سراغ بازی‌شان، از آن بازی‌های سنتی که کم‌کم در خانه ایرانی‌ها دارد فراموش می‌شود، مردها هم می‌روند پی بحث‌های و تحلیل‌های آنچنانی‌شان. این درس‌ها برای این فامیل بزرگ یک گنجینه هست و پریسا خرسند هست که همیشه از تجربیات اهل فامیل سودها می‌برند.

حافظان طبیعت

در حلقه این فامیل برتر، بار همیشه روی دوش یک عده نیست، لکن مکررا به طور مستمر تقسیم می‌شود و همه به یک اندازه از کارها قسمت می‌برند، نظیر زمانی که سیزده به‌درها دور هم جمع گردند و قرار این می‌شود که هر خانواده غذایش را با خود بیاورد و آن وقت نتیجه این می‌شود که غذاهای آسان هر خانواده در فامیل ۲۸ خانواده‌ای طباطبایی، جوادی و احمدی‌نیا اما مردها کمک حال می باشند و دوشادوش بانوان در فامیل ۲۸ خانواده‌ای طباطبایی، جوادی و احمدی‌نیا اما مردها کمک حال می باشند و دوشادوش در دورهمی‌ها کوشش می‌کنند. علی الظاهر جمع کردن سفره و شستن ظرف‌ها با آنهاست و خانم‌ها زیادتر دست به کار جمع و جور کردن‌اند. البته برای کاستن از زحمت شست‌و‌شوی ظرف‌ها و صد البته صرفه‌جویی در آب، این فامیل تصمیم گرفته‌اند گاهی از ظرف‌های یک بارمصرف گیاهی استفاده نمایند که به راختی در طبیعت تجزیه می‌شوند و ضرری برای محیط‌زیست ندارند. این فامیل محال هست زباله‌های خشک و ترشان را نیز با هم مخلوط کنند، چون که تک‌تک‌شان آموخته‌اند و به هم یاد داده‌اند که این جدایی به سود همه هست، هم خودشان و هم طبیعت این فامیل محال هست زباله‌های خشک و ترشان را نیز با هم مخلوط کنند، چون که تک‌تک‌شان آموخته‌اند و به هم یاد داده‌اند که این جدایی به سود همه هست، هم خودشان و هم دوست‌داشتنی ایران.

این مطلبو از دست ندید!  بهار ۹۸| سمفونی دلنواز آب و صخره؛ حیرت انگیزترین آبشارهای ایران در قلب زاگرس+ تصاویر

پدربزرگ اذان‌گو

حوریه کوچولو چند ماهی بود که متولد شده بود، ولی چون پدربزرگ و مادربزرگش برای مدتی به خارج کشور رفته بودند کسی دیگر توی گوشش اذان بیان کرد. ماه رمضان سال قبل اما خانم طباطبایی در یکی از دورهمی‌های خانوادگی‌شان از پدربزرگ حوریه خواست تا در گوشش اذان بگوید. او از این صحنه تصویر هم گرفت و به دبیرخانه جشنواره «فامیل، چترخانواده» فرستاد که مورد استقبال هیات داوران جای گرفت.

 

این اذان‌گویی گرچه به طور نمادین انجام گردید، ولی سنت قدیمی اذان‌گویی برای نوزاد تازه متولد شده توسط بزرگ فامیل را به نوه‌ها و نتیجه‌های فامیل آموخت.

همه به یاد روزه اولی فامیل

در لابه‌لای مشغله‌های زیادتر خانواده‌های امروزی، بچه‌ها گم می‌شوند، نه که کسی خورد و خوراک و پوشاکشان را فراموش کند یا از تحصیلشان غفلت کند، لکن اگر غفلتی می‌شود از بزرگ شدن بچه‌ها و قد کشیدن بی‌صدایشان هست. در فامیل برگزیده تهران اما حواس همه به همه چیز هست. آنان یادشان نرفت روشا که نتیجه مادرشوهر خانم طباطبایی هست یک روزه اولی هست.برای همین هدیه‌ای تهیه گردید و به دست روشا رسید. چهره خرسند او توی تصویر گواهی هست بر این که بچه‌ها چقدر لذت می‌برند از این که دیده گردند و محبت نگاه کنند.

آقا دکتر مهربان

خانم طباطبایی می‌گوید آقای دکتر که داماد برادرشوهرش هست از آن دست پزشکان مهربان و بااخلاقی هست که خوب تر هست به وی بگویند یک انسان‌دوست حقیقی. او همیشه برای کمک پیشقدم هست و اگر مشکلی در فامیل پیدا گردد او قطعا در خط مقدم آماده خدمت‌رسانی هست. وقتی پدرشوهر خانم طباطبایی مرگ وقتی پدرشوهر خانم طباطبایی کرد او پس از پسر‌بزرگ خانواده زودتر از دیگران بر بالین متوفی آماده گردید و همه کارها را رتق و فتق کرد،‌ وقتی هم که مادرشوهرش سکته کرد و خانه‌نشین گردید باز همین آقای دکتر دست به کار گردید، برای ویزیتش اقدام کرد، آن هم مرتب، هر هفته و هر وقت که زمانی تهی پیدا می‌کرد. او ماه رمضان سال قبل همه اهل فامیل را ویزیت کرد و اگر مشکلی داشتند به آنان مشاوره می‌داد.

موبایل‌ها توی سبد

اولش سرِ زیادتر اهل فامیل توی گوشی‌های موبایل بود، نظیر زیادتر آدم‌ها؛‌ سر توی موبایل و هوش و حواس جایی فرسنگ‌ها دورتر از خانواده و اهل و عیال‌. اما یک روز این فامیل اراده کرد تا این وضعیت را تغییر یابد و بشوند فامیلی که از با هم بودن لذت می‌برد نه آدم‌هایی که به ظاهر کنار هم نشسته‌اند و هر کدام در دنیای خود سیر می‌کنند. اینها یک روز متفق‌القول عهد کردند که در دورهمی‌ها و مهمانی‌های فامیلی سراغ تلفن‌های همراه نروند و موبایل‌ها را داخل کیفشان بگذارند یا همه را توی سبدی ویژه بریزند تا انتهاء دورهمی. از آن روز تا کنون زیادتر اهل فامیل بر این عهد استوارند مگر بعضی جوان‌ها که گاهی در مهمانی‌ها سری به گوشی‌های تلفن از آن روز تا کنون زیادتر اهل فامیل بر این عهد استوارند مگر بعضی جوان‌ها که گاهی در مهمانی‌ها سری به گوشی‌های همراهشان می‌زنند.