تاریخ: ۱۶:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
زنگ خطر نابود شدن خاک در خراسان جنوبی به صدا درآمد

– خبر ها استانها – حسن اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، ، با اشاره به اینکه چهاردهم آذرماه به عنوان روز جهانی خاک با شعار «پیش به سوی برطرف آلودگی خاک» نامگذاری شده گفت: خاک پایه و اساس تولید مواد غذایی هست و خاک برای بارور نگاه داشتن زمین و پرورش حیات بر روی […]

– خبر ها استانها –

حسن اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند، ، با اشاره به اینکه چهاردهم آذرماه به عنوان روز جهانی خاک با شعار «پیش به سوی برطرف آلودگی خاک» نامگذاری شده گفت: خاک پایه و اساس تولید مواد غذایی هست و خاک برای بارور نگاه داشتن زمین و پرورش حیات بر روی این کره ضروری هست.

وی گفت: با توجه به اهمیت خاک به عنوان یکی از با اهمیت ترین اجزاء طبیعت، اتحادیه جهانی علوم خاک در سال ۲۰۰۳ و در زمینه ارج نهادن به اهمیت خاک و جلوگیری از خراب کردن و نابود شدن آن روز ۵ دسامبر را به عنوان روز جهانی خاک نامیدند.

قسمتی از زنجیره غذایی آدم و سایر حیوانات از خاک هست

اکبری گفته بود: باید توجه داشت که خاک به عنوان مرجع طبیعی، سرمایه ملی و بستر حیات، نقش بنیادی در استقرار و رشد جوامع بشری دارد و در حقیقت قسمتی از زنجیره غذایی آدم و سایر حیوانات از خاک هست.

هزینه هر ساله فرسایش خاک در ایران زیادتر از درآمدهای نفتی هستهزینه هر ساله فرسایش خاک در ایران زیادتر از درآمدهای نفتی هستمیزان فرسایش خاک در کشور معادل ۱۶٫۷ تن در هکتار هست

برای تشکیل هر سانتی‌متر خاک صدها سال زمان احتیاج هست

۷ تن در هکتار استوی تصریح کرد: هرگونه آلودگی موجود در خاک می‌تواند در طی زنجیره غذایی، به سطوح بالاتر جابه جایی یافته و سر انجام در آدم تمرکز یابد.

مدیرکل مراقبت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: علیرغم اینکه خاک از مراجع تجدیدپذیر بوده لیکن برای تشکیل هر سانتی‌متر خاک در شرایط متفاوت آب و هوایی از ۱۰۰ تا ۱۰ هزار سال زمان احتیاج است و هزینه برطرف آلودگی خاک بسیار سنگین و برطرف آلودگی خاک فرآیندی بسیار درازمدت هست.

اکبری تصریح نمود: امروزه عواملی چون افزایش جمعیت و بهره‌برداری بیشتر از حد از زمین‌های کشاورزی، رشد شهرنشینی، ازدیاد زباله‌های شهری و صنعتی، جذب مواد شیمیایی توسط خاک، حفاری معادن و چرای بی‌رویه دام‌ها منتج به تشدید فرسایش و آلودگی خاک می‌شود.

وی گفت: خاک به مراتب از آب با اهمیت تر بوده و در حقیقت خاک با اهمیت ترین بستر مدیریت مراجع آب در جهان هست و تامین آب مورد احتیاج از روش‌های متفاوت امکان پذیر می باشد اما تهیه خاک بویژه خاک حاصلخیز تقریبا در زمان کوتاه غیرممکن هست.

مدیرکل مراقبت محیط زیست خراسان جنوبی اضافه کرد: خاک‌های جهان به سبب توسعه شهرها، جنگل‌زدایی، شیوه‌های مدیریت و کاربری ناپایدار سرزمین، آلودگی، چرای مفرط و پدیده تغییر آب و هوا در فراروی خطر نابود شدن قرار دارند و آثار زیانبار سـوء مدیریت در بهره‌برداری از مراجع خاک و زمین های پدیدار گشته و زنگ تهدید جدی به صدا درآمده هست.

اکبری به نقش و اهمیت خاک در محیط اشاره نمود و گفت: خاک تامین کننده  غذا، پایه و اساس پوشش گیاهی برای کشت و  مدیریت خوراک، فیبر، سوخت و فرآورده ها دارویی، حافظ تنوع زیستی سیاره زمین ، نگهدارنده یک چهارم از کل تنوع زیستی جهان، نقش اصلی در تحولات آب و هوایی و در چرخه کربن، ذخیره کننده و بهبود دهنده مراجع آبی در مقابل سیل و خشکسالی هست و با توجه به نقش‌های مکرر و حیاتی خاک در طبیعت، حفظ آن برای آینده پایدار و امنیت غذایی ضروری هست.

این مطلبو از دست ندید!  نمایی از طبیعت بهاری در روستای غیاث‌آباد + تصاویر

تهدیدات زیست محیطی خاک در کشور

مدیرکل مراقبت محیط زیست خراسان جنوبی به تهدیدات زیست محیطی خاک اشاره نمود و گفت: تهدیدات زیست محیطی خاک دربردارنده ۲ بخش فرسایش و آلودگی خاک می‌شود که فرسایش خاک دربردارنده جابه جایی خاک توسط عواملی مثل آب و باد هست که این عمل منتج به از دست رفتن خاک و آب و عناصر غذایی موجود در خاک می‌شود.

اکبری گفته بود: طبق برآوردهای انجام شده میزان فرسایش خاک در ایران حدود ۷/۱۶ تن در هکتار هست که با شاخص جهانی پنج تا شش تن در هکتار فاصله بسیار بسیاری دارد.

وی اضافه کرد: از این میزان هر ساله بیشتر از ۱۰۰ هزار هکتار مراتع در حال خراب کردن هست و بیشتر از ۴۰۰ هزار هکتار در فراروی نابود شدن قرار دارد به این میزان باید ظرفیت خاک‌هایی که بر اثر افزایش شوری، سدیمی شدن، مشکلات ماندابی و زه‌کشی بدون استفاده می‌شوند را نیز اضافه کرد.

مدیرکل مراقبت محیط زیست خراسان جنوبی افزود: حدود ۸ میلیون هکتار زمین قابل کشت آبی در کشور وجود دارد که بر اثر خراب کردن و مسایلی مثل خشکسالی و افزایش شوری روز به روز در حال کم شدن هست.

هزینه فرسایش در ایران معادل ‌14 درصد درآمد ناخالص ملی هست

اکبری گفت: از طرف دیگر جمعیت همچنان در حال افزایش هست این در حالی هست ما نمی‌توانیم خاک تولید کنیم چون تولید هر یک سانتیمتر خاک به صدها سال زمان احتیاج دارد در نتیجه ناچاریم همین میزان خاک حاصلخیز خود را حفظ نماییم.

وی اضافه کرد: این مبحث نیازمند کوشش جمعی مردم، مسئولین و حمایت قانونی از دستگاه‌های اجرایی هست و خسارت متاثر از فرسایش و خراب کردن خاک به طور متفاوت هر ساله در حدود سه هزار و ‌500 میلیارد ریال تخمین شده هست.

مدیرکل مراقبت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: هزینه فرسایش در ایران معادل ‌14 درصد درآمد ناخالص ملی هست و ایران یکی از هفت کشور آسیایی هست که بیشترین میزان هدررفت خاک را دارد.

بعضی از با اهمیت ترین پیامدهای فرسایش خاک در ایران

اکبری کاهش ‌11 درصدی پهنه جنگل‌های ایران در طول‌40 سال، بیابان‌زایی در بیشتر از ‌100 میلیون هکتار از زمین های کشور، کاهش استعداد تولید محصول، افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای N2O, CH4, CO2 به اتمسفر و گرم شدن جهانی هوا را من جمله پیامدهای فرسایش خاک در ایران عنوان نمود.

وی اظهار داشت: ایران یکی از هفت کشور آسیایی هست که بیشترین میزان هدررفت خاک را دارد و سرعت رشد جمعیت در هر سال و متعاقب آن ناآگاهی و عدم مدیریت مناسب با توجه به توزیع نامتعادل مراجع خاک در کره زمین، کوشش آدم به منظور دستیابی به انواع مواد غذایی و فرآورده ها کشاورزی، تنگنا موجود در مراجع خاک و سرانه زمین این خراب کردن و هدر رفت را تشدید کرده هست.

مدیرکل مراقبت محیط زیست خراسان جنوبی از مردم خواست با پیشگیری از خراب کردن خاک به هر بهانه‌ای، از کشاورزی و تولید گرفته تا گردشگری افسار گسیخته در طبیعت، در مراقبت از این مرجع با ارزش خدادادی سهیم باشند.

ویاظهار امیدواری کرد: پیش از اینکه وضع خاک این سرزمین به سرنوشت آب دچار گردد چاره اندیشی و برنامه ریزی مطلوب برای مراقبت از خاک صورت پذیرد.