تاریخ: ۱:۳۹ :: ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
زنجان| واقعه ی جراحت دامدار طارمی؛ از ادعای هجوم پلنگ تا ورود به قلمرو حیوانات وحشی

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از زنجان، دامدار اهل روستای تشویر شهرستان طارم در ادامه گفت: پلنگ پنجه خود را به سمت سر من آورد و من در عکس‌العملی زود سرم را کشیدم و پلنگ دست چپ من را گرفت و من با مشت توسط دست راستم چند ضربه‌ای را […]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از زنجان،

دامدار اهل روستای تشویر شهرستان طارم در ادامه گفت: پلنگ پنجه خود را به سمت سر من آورد و من در عکس‌العملی زود سرم را کشیدم و پلنگ دست چپ من را گرفت و من با مشت توسط دست راستم چند ضربه‌ای را به سر پلنگ زدم و تعادل پلنگ بهم خورد و چون روی برف بود لیز خورد و گریخت.

وی گفت: می‌توانستم با گلوله پلنگ را مجروح و یا حتی شکارش کنم ولی از آنجائیکه دوستدار طبیعت و محیط زیست هستم این کار را نکردم.

این‌ شخص با بیان اینکه پلنگ‌های منطقه چندبار بود که به گوسفندان من هجوم کرده بودند و از اداره محیط زیست شهرستان طارم درخواست کمک خواسته بودم ولی هیچ اعتنایی به درخواست من نکردند.

قدیری در ادامه با بیان اینکه الان فصل تولید مثل پلنگ‌ها هست، تصریح نمود: پلنگ‌های منطقه به همه جا سرکشی می‌کنند.

خبرنگار تسنیم به علت سخنان فرد مصدوم پیگیر امور این شخص از اداره محیط زیست گردید.

امجد باقری، ریاست ارتباطات عمومی اداره‌کل محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه متاسفانه فرد مصدوم وارد قلمرو حیوانات وحشی شده هست، گفت: جهان هستی برای همه موجودات و حیوانات هست و منحصرا مختص آدم نیست و وقتی انسانی وارد محیط بیرونی می‌شود هر گونه خطری آدم را تهدید می‌کند.

ریاست ارتباطات عمومی اداره‌کل محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه فرد مصدوم در سخنان شب گذشته اقرار کرده بود که همراهش هیچ وسایلی نبود و تنها به منطقه رفته بود، گفت: تعجب می‌کنم این شخص مصدوم در سخنان جدیدش گفته که گوسفندانش را به به چه سبب برده و همراهش همه امکانات بوده هست.

وی با بیان اینکه مسئولین و کارشناسان محیط زیست شهرستان طارم امروز صبح به محل سانحه رفتند ولی هیچ گونه مشخصات و رد پایی از پلنگ را ندیدند، گفت: باید این مسائل بدیهی روشن گردد که مبحث چه بوده هست و بر طبق گفته فرد مصدوم این شخص تنهایی به محل رفته که این کار مطمئنا اشتباه هست.

باقری گفت: یک فرد تنها به زیستگاه کلیدی پلنگ رفته هست چرا که این کار یک اقدام خطرناکی هست و اصلا قابل توجیه نیست چرا که حیات وحش قلمرو خاصی ندارند.

این مطلبو از دست ندید!  عالی‌ترین تجلی عشق؛ عشق حقیقی است

وی با بیان اینکه شکار حیوانات ممنوع هست و یک گناه شمرده می‌شود، ‌گفت: باید از دامدار طارمی پرسیده گردد به چه سبب تفنگ همراهش بوده هست که اصلا مجوز شکار ندارد و باید این مبحث را گوشزد کنم که شکار حیوانات گناه شمرده می‌شود و فرد مصدوم در سخنان دیشبش مدعا کرده بود که بدون امکانات بوده هست و چیزی بهمراه نداشته است‌.

ریاست ارتباطات عمومی اداره‌کل محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه امروز هیچ اثری از پلنگ در آن منطقه مشاهده نشده هست، گفت: به احتمال قوی این دامدار همراه با چند نفر دیگر به شکار رفته بودند و ممکن است پلنگ را کشته باشند و باید این مبحث مشخص و ارزیابی گردد.

سید رضا مدنی، ریاست اداره محیط زیست شهرستان طارم در گفت‌وگو با تسنیم درباره این سانحه گفت: این سانحه در مکانی رخ داده که زیستگاه کلیدی پلنگ آنجاست و ورود فرد مصدوم به آنجا اصلا قابل توجیه نیست.

وی اضافه کرد: محل سانحه یک محل تماما صخره‌ای هست و زیستگاه کلیدی پلنگ هست و کیلومترها با محل سکونتی فاصله دارد و از روستا دور است‌.

ریاست اداره محیط زیست شهرستان طارم با بیان اینکه اگر فرد مصدوم مدعا دارد که پلنگ گوسفندانش را کشته هست، گفت: هیچ مکاتبه‌ و یا هیچ مدرکی به اداره محیط زیست شهرستان طارم عرضه نداده هست.

وی اضافه کرد: این شخص باید برای اثبات ادعاهایش که می‌گوید پلنگ به گوسفندانش چند سری در روستا هجوم کرده هست یک تاییدیه با مهر شورای روستا و تصویر از رد پلنگ و یا مدارک دیگر به اداره بدهد تا کارشناسان محیط زیست این مبحث را ارزیابی کنند.

مدنی با ابراز تاسف از اینکه دامداران آن منطقه وارد زیستگاه حیات وحش محیط زیست می‌شود، گفت: نباید در محدوده زیستگاه این حیوانات وحشی گوسفند را به به چه سبب برد.

وی گفت: امروز محل را تماما بازرسی کردیم و هیچ رد اثری از پلنگ ندیدیم‌ و اگر فرد مصدوم مستندات قوی به اداره عرضه دهد و محل سانحه را به کارشناسان محیط زیست نشان دهد در صورت تایید کارشناسان خسارت این شخص مصدوم پرداخت می‌شود.